Okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne dla dziecka

Wzrok człowieka najdynamiczniej rozwija się między 2 a 6 rokiem życia, dlatego wiele schorzeń oczu może zaczynać się w dzieciństwie. Okuliści przestrzegają ? zaniedbywanie diagnozy i korekcji wzroku dzieci oznacza nierzadko bardzo poważne konsekwencje w ich dorosłym życiu.

Okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne dla dziecka

 

Okulary korekcyjne – nie taki diabeł straszny

Jeśli dziecko musi nosić okulary przez cały rok, to warto dobrze zastanowić się nad wyborem odpowiednich szkieł – także pod kątem letnich dni i wzmożonego działania szkodliwego promieniowania UV. Większa dawka światła docierającego do oka zapewnia nie tylko wyraźniejsze widzenie, ale  i lepszą przejrzystość soczewek, a to  sprawia też, że oczy wolniej się męczą. Zatem dobrze, by szkła dla najmłodszych pokryte były powłoką antyrefleksyjną, która przepuszcza więcej światła,  redukując pojawiające się na ich powierzchni odblaski.

Jeśli nasza pociecha boryka się z dużą wadą wzroku, to żeby  nie nosiła grubych, a przez to ciężkich i nieestetycznych szkieł, możemy zamówić jej tzw. szkła wysokoindeksowe.

Aby okulary spodobały się dzieciom, soczewki można dopasować do opraw o różnym kształcie.

Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne do kształtu twarzy

Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne do kształtu twarzy

Już mamy lato. Dla tych dziewczyn, które jeszcze nie wybrały swoich okularów przeciwsłonecznych na ten sezon zamieszczamy garść porad, jak dobrać okulary przeciwsłoneczne do kształtu swojej twarzy (pamiętajmy także, by oprawki pasowały do brwi).  Niestety nie każda

Okulary przeciwsłoneczne to nie ozdoba

Wprawdzie letnie dni już są za nami, ale mając nadzieję na słoneczną jesień oraz biorąc pod uwagę przyszłe wakacje pamiętajmy, że intensywne działanie UV na delikatne oczy dziecka może w przyszłości prowadzić do zaćmy, zwyrodnienia plamki żółtej czy nawet zmian skórnych na powiekach. Dlatego też już od najwcześniejszych lat powinniśmy przyzwyczajać najmłodszych do noszenia okularów przeciwsłonecznych.

? Choć nakrycia głowy i parasolki to najczęściej stosowane sposoby ochrony ciała, to nie zabezpieczają one oczu dzieci. Daszek czapki czy rondo kapelusza sprawią jedynie, że słońce nie będzie razić i oślepiać naszej pociechy, nie zatrzymają jednak promieniowania ? przestrzega Renata Makuc, lekarz okulista.

 

Okuliści podkreślają, że gotowe okulary przeciwsłoneczne, które można kupić na bazarach lub w supermarketach rzadko gwarantują odpowiednią ochronę wzroku. Niektóre są wykonane z tanich i nietrwałych materiałów dlatego zamiast pomagać ? szkodzą. Przyciemnione okulary sprawiają, że nasze źrenice się rozszerzają, aby dopuścić więcej światła. Jeśli szkła nie są odpowiedniej jakości, to wraz z promieniami słonecznymi do oczu dociera także dawka szkodliwego promieniowania UV.

? Nowoczesne technologie wykorzystywane w produkcji soczewek okularowych pozwalają na stosowanie różnych uszlachetnień, np. barwień ? mówi Jerzy Kramarczyk, główny technolog w firmie JZO ? Ponadto szkła plastikowe, które się barwi są lekkie, dzięki czemu najmłodsi chętniej je noszą oraz odporne na stłuczenia, co zapewnia bezpieczeństwo użytkowania okularów.

 

Jeśli dziecko nie chce nosić okularów?

Powołaj się na idoli z bajek.

Najsłynniejsi okularnicy to:

  •           Harry Potter
  •           Smerf Ważniak
  •         Velma ze Scooby Doo
  •         Dexter

A jak przekonać do noszenia okularów naszą pociechę, jeśli ta jest im wyjątkowo niechętna? – Należy w delikatny, nienachalny sposób tłumaczyć dzieciom, dlaczego powinny nosić okulary ? mówi Aleksandra Berezicka, emerytowana nauczycielka ? Z doświadczenia nie tylko jako pedagog, ale również matka wiem, że gdy maluch zauważy, że dzięki okularom lepiej widzi lub że nie razi go słońce, sam będzie pamiętał o tym, żeby je zakładać. Oczywiście należy też, starając się nie zanudzić dzieci, tłumaczyć im, dlaczego promienie ultrafioletowe są groźne. Powinni o tym pamiętać nauczyciele przedszkolni i szkolni, ale przede wszystkim rodzice, ponieważ to głównie ich obowiązek.

***

JZO to nowoczesna firma produkcyjno-handlowa, oferująca soczewki okularowe oraz maszyny i urządzenia do zakładów optycznych i gabinetów okulistycznych. Wyroby JZO dostępne są w zakładach optycznych na terenie całej Polski, gdzie dzięki kompetentnej obsłudze dobierane są do indywidualnych potrzeb użytkowników okularów.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (107 głosów, średnia: 4,16 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Masza  20 lipca 2013 08:10

    Mój maluch na początku niezbyt chętnie chciał nosić,z czasem było lepiej.Posiłkowałam się bajkami,ale też mężem,który ma okulary.Sama również zakładałam – same oprawki.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany