Kwiaty doniczkowe dla początkujących, czyli rośliny łatwe w uprawie

Sukulenty, zamiokulkasy czy paproć – to tylko kilka spośród roślin, które dobrze znoszą pozornie niekorzystne warunki. Istnieją gatunki roślin, które przetrwają nawet długotrwałą suszę oraz niedobór światła, dlatego jeśli pomimo braku doświadczenia w pielęgnacji roślin, chcesz ozdobić swoje mieszkanie zielonymi dekoracjami, sprawdź na jakie odmiany postawić.

rośliny łatwe w uprawie

Rośliny doniczkowe są nie tylko efektownym dodatkiem do aranżacji wnętrz, ale też sprawiają, że w pomieszczeniach panuje przyjazny mikroklimat. Roślinny oczyszczają powietrze i produkują tlen, dlatego nie powinno ich zabraknąć w stylizacji twojego mieszkania. Jeśli jednak nie masz jeszcze doświadczenia w pielęgnacji roślin doniczkowych, nie musisz rezygnować z zielonych ozdób wnętrza – sprawdź, jakie rośliny będą najlepsze dla początkujących.

Trochę trudniejsze do pielęgnacji są storczyki. Jak o nie dbać? Przeczytaj w naszym artykule:

Sukulenty

Sukulenty są jednymi z najpopularniejszych roślin doniczkowych uprawianych w naszych domach. Cechą charakterystyczną tych roślin jest to, że doskonale przystosowały się nawet do długotrwałych okresów suszy, ponieważ posiadają zdolność magazynowania wody. Są one zatem idealnym rozwiązaniem dla początkujących opiekunów roślin, a zwłaszcza dla tych zapominalskich, którym zdarza się przeoczyć dzień podlewania. Dodatkowo sukulenty możesz uprawiać w wyjątkowo dekoracyjny sposób – nie tylko w zwykłych doniczkach, ale też np. w szklanych pojemnikach czy słojach w otoczeniu kamieni i innych roślin.

Zamiokulkas

Intensywnie zielone, delikatnie błyszczące i wrzecionowate liście na długich łodygach to znak rozpoznawczy zamiokulkasa. Rośliny te nie ustępują popularnością sukulentom i można je podziwiać w wielu aranżacjach. Zamiokulkasy są roślinami o wyjątkowo małych wymaganiach – do wzrostu nie potrzebują słonecznego stanowiska, ani nawet zasilania podłoża nawozem – wystarczy po prostu je od czasu do czasu podlać. Jedyne o czym należy pamiętać to to, że rośliny nie lubią nadmiaru wilgoci, więc podlewanie powinno być oszczędne i sporadyczne.

rośliny łatwe w uprawie

Zielistka

Wyróżniają ją zielono-kremowe skręcające się liście, które osiągają długość około 50 cm. Ziemiolistka szczególnie ciekawie prezentuje się w wiszących doniczkach i koszach, z których jej liście mogą swobodnie opadać. Roślina ta nie tylko ciekawie urozmaici stylizację twojego mieszkania, ale również nie przysporzy ci wiele obowiązków pielęgnacyjnych. Z powodzeniem może rosnąć nawet na zacienionym stanowisku. Jej pielęgnację tak naprawdę można ograniczyć do regularnego podlewania oraz ścierania kurzu z liści.

Paproć

Paprotki to rośliny, których przedstawiać nie trzeba – ich delikatne, jasnozielone liście łatwo rozpoznać. Paproć prezentuje się szczególnie dobrze w wiszących doniczkach i stojakach, z których jej liście mogą zwisać. Roślina ta jednak nie tylko znakomicie wygląda, ale też dobrze wpływa na mikroklimat pomieszczenia. Produkuje ona bowiem tlen oraz oddaje wilgoć, a pobiera z powietrza toksyny.

Aby roślina dobrze rosła wystarczy jedynie utrzymywać stały poziom wilgotności podłoża i od czasu do czasu zraszać jej liście. Przesadzać do nowej doniczki paproć wystarczy dopiero wtedy, gdy aktualna jest wyraźnie za mała.

rośliny łatwe w uprawie

Jakie jeszcze rośliny sprawdzą się doskonale na początku przygody z ich uprawą? Dobrym rozwiązaniem będzie juka, która dobrze rośnie na zacienionych stanowiskach i łatwo znosi suszę. Podobnie dobrze z długim brakiem podlewania poradzi sobie kalanchoe, która posiada zdolność magazynowania wody. Z kolei na bardzo zacienionym stanowisku możesz ustawić sansewierię, która rośnie dobrze nawet pomimo długiego niedoboru wody i światła.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (189 głosów, średnia: 4,64 z 5)
zapisuję głos...