Pielęgnacja roślin doniczkowych. O czym należy pamiętać?

Wnętrza bez roślin są surowe i pozbawione charakteru. Dobrze pielęgnowane rośliny doniczkowe w pomieszczeniach pełnią również szereg praktycznych funkcji, takich jak odświeżanie powietrza.

Różnorodność roślin doniczkowych a ich pielęgnacja

Niewątpliwie, aby rośliny w donicach były ozdobą pomieszczenia trzeba odpowiednio je pielęgnować. Konieczne jest odpowiednie nawożenie, korzystanie z właściwych odżywek dla roślin jak i wiele innych kwestii.  Nie bez znaczenia są także między innymi donice, w jakich umieszcza się rośliny. Sprawą najistotniejszą jest jednak środowisko, w jakim znajduje się roślina.

Rzecz w tym, że każda roślina potrzebuje odpowiednich warunków aby dobrze rosnąć. Dlatego też, przed kupnem danej rośliny warto upewnić się, że w naszym domu będzie ona miała doskonałe warunki do rozkwitu. 

O tym jak pielęgnować specjalną odmianę roślin doniczkowych, jakimi są storczyki przeczytasz w naszym artykule:

Jak dbać o storczyki?

Jak dbać o storczyki?

Zastanawiasz się, jak dbać o storczyki, by obficie kwitły i rosły zdrowo? Po pierwsze, musimy wybrać właściwe miejsce dla storczyka. Jak wszystkie rośliny, storczyk lubi światło, ale nie należy przesadzić z nasłonecznieniem. i hodować go

Pielęgnacja zależna od pory roku

W każdej porze roku, a nawet w każdym miesiącu pielęgnacja roślin powinna wyglądać nieco inaczej. Oczywiście, jak już wspomniano, każda roślina jest inna i wymaga nieco innych zabiegów. Jednakże, można wymienić kilka ogólnych zasad pielęgnacji roślin, które dotyczą większości z nich.

Wiosna

Kiedy nastaje wiosna, zdecydowanie jest najwięcej pracy z roślinami. Dotyczy to każdego rodzaju roślinności, dlatego właśnie wczesną wiosną spędza się najwięcej czasu w ogrodzie przy pielęgnacji roślin. Wiosna jest również czasem, kiedy zakwita większość roślin doniczkowych. Dlatego też, jest to czas bardzo intensywnego ich nawożenia. Oczywiście, środki do nawożenia jakich się używa powinny być uzależnione od gatunku rośliny

Warto mieć na uwadze, że wiosna jest również najlepszym czasem na nowe doniczki. To właśnie w tym okresie bowiem najbardziej wskazane jest przesadzanie roślin. Rośliny zaczynają rosnąć na wiosnę, przez co po pewnym czasie stare donice mogą być dla nich za małe. Potrzebne są więc nowe doniczki, dopasowane odpowiednio do rozmiaru rośliny.

Jesień dla roślin doniczkowych

Kiedy przychodzi jesień, zdecydowanie ubywa obowiązków związanych z roślinami doniczkowymi. Przede wszystkim, na jesieni nie jest konieczne już intensywne nawożenie. W tym okresie nie dba się o to, aby roślina jak najbujniej rosła, lecz aby przetrwała nadchodzącą zimę. Ponadto, późną jesienią czasami przesadza się rośliny do mniejszych doniczek.

Rośliny doniczkowe zimą

Niewątpliwie, zima to ciężki okres dla większości roślin w doniczkach. Oczywiście, są również takie rośliny, które właśnie zimą rozkwitają. Jednakże, jest ich niewiele, a ich pielęgnacja polega na czymś zupełnie innym.

Przede wszystkim, od jesienie przez całą zimę nie używa się nawozów lub też używa się niewielkich ich ilości. Jest to raczej czas spoczynku roślin, w którym troszczymy się tylko o to, aby nie uschły one w tym czasie.

W zimie ważne również jest to, aby napełniać doniczki większą ilością wody niż zwykle. Warto także dodawać do wody różnego rodzaju odżywki. Wynika to z tego, że powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach jest w tym okresie bardzo suche. Ponadto, wiele osób spryskuje również regularnie liście co jest bardzo dobrym zwyczajem. Zabiegi te bardzo dobrze wpływają na rośliny, ale również na całe ich otoczenie.

Jaka donica na roślinę?

Niewątpliwie, odpowiednie donice dla roślin są niezwykle istotne. Przede wszystkim chodzi o to, aby doniczki były dopasowane do roślin pod względem rozmiarów. Rzecz w tym, że zbyt ciasna doniczka nie wpływa dobrze na rozwój rośliny. Nie jest jednak również dobrze, gdy doniczka jest zbyt obszerna. W tym drugim przypadku przede wszystkim chodzi o niezbyt pożądany efekt estetyczny.

Warto pamiętać, aby kupować nieco większe donice dla młodych roślin. Należy mieć na uwadze,  ze mogą one znacząco urosnąć. Oczywiście, można również kupować małe doniczki dla młodych roślin, a po pewnym czasie przesadzać je do innych donic.

System nawadniania

Ostatnio, coraz popularniejsze są donice, które wyposażone są w systemy nawadniania. Zdecydowanie, warto polecić je przede wszystkim osobom, które często wyjeżdżają i nie ma kto podlewać ich roślin. W takiej sytuacji mogą napełnić donice wodą a rośliny same będą pobierały sobie ją przez kilka dni lub tygodni. Tak bowiem właśnie działa system nawadniania. Do donic nalewa się duże ilości wody, a roślina sama sobie ją dawkuje.

Niewątpliwie, doniczki, które posiadają system nawadniania są rozwiązaniem problemu podlewania kwiatów zbyt dużą lub też zbyt małą ilością wody. Niewątpliwie, każdemu zdarza się przelać roślinę lub tez nalać jej niedostatecznie dużo wody. W pierwszym przypadku, o ile do przelewania dochodzi często, roślina może w końcu zacząć gnić. W tym drugi natomiast prędzej czy później uschnie. Nic z tych rzeczy nie stanie się natomiast, jeśli korzysta się z systemu nawadniania roślin.

Autor artykułu:
Artykuł przygotował internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje szeroki wybór donic ogrodowych z drewna: ( ogrodolandia.pl/donice-drewniane ). W ofercie znaleźć można też donice z technorattanu, plastiku czy ceramiki.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (203 głosów, średnia: 4,72 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Anett13  18 marca 2017 10:01

    Hmm, ja jakos nie potrafie opiekować się roślinami doniczkowymi. Wcześniej, czy później zabijam wszystko ;-). Taka ze mnie ogrodniczka 😉

    Odpowiedz
    • Joanna007  19 marca 2017 14:17

      Mi nawet sukulent zdycha:/ Wcześniej kilka listków odpadło bo miał za mokro a teraz kolejne bo go przesuszyłam;/ Stoją teraz w doniczce 3 badyle z listkami tylko na wierzchołku…

      Odpowiedz
      • Anett13  20 marca 2017 08:35

        Jak to dobrze, ze nie jestem sama 😉

        Odpowiedz
      • linea  21 marca 2017 17:34

        To masz gotowe drzewko do ozdabiania. Idealny kwiat na święta. Teraz proponuję na nim pisanki powiesić ☺

        Odpowiedz
        • Joanna007  21 marca 2017 19:47

          Raczej do śmietnika. Ale to szczepka od mamy więc szkoda mi wyrzucać;) Może odbije.

          Odpowiedz
          • linea  21 marca 2017 20:03

            Pewnie ze szkoda ☺

    • linea  21 marca 2017 17:32

      Czyli trzeba zatrudnić kogoś do pielęgnacji lub przestawić się na kaktusy ☺

      Odpowiedz
      • Anett13  21 marca 2017 18:14

        O, kaktusa też potrafie zabić 😀

        Odpowiedz
  2. martucha180  18 marca 2017 15:46

    Podoba mi sie ten doniczkowy system nawadniania.

    Odpowiedz
  3. Aromer0209  20 marca 2017 10:54

    U mnie pielęgnacja kończy się na podlewaniu 🙂

    Odpowiedz
    • linea  21 marca 2017 17:30

      I mnie w sumie też. I wszystkie kwiatki żyją ☺

      Odpowiedz
      • ewalub  30 marca 2017 12:42

        Czyli masz dobrą rękę do kwiatów 🙂

        Odpowiedz
        • linea  31 marca 2017 11:41

          Właśnie kupiłam sobie trzy hiacynty 🙂 Bedzie kolorowo, bo każdy w innym kolorze 🙂

          Odpowiedz
  4. Aneta  22 marca 2017 13:16

    Oj, ja raczej nie mam ręki do kwiatów… Na przykład teraz próbuję odratować storczyka, który nie wiedzieć czemu tak jakby trochę „zdechł”, ale jakoś topornie mi to idzie… Macie jakieś sprawdzone sposoby może? 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany