Jakie narzędzia przydadzą Ci się wiosną w ogrodzie?

Gdy my i nasze ogrody doczekaliśmy się wiosny – zaczyna się nowy sezon. Prowadzenie ogrodu na wiosnę to wzmożone prace. Aby zadbać o wiosenny ogród potrzebujemy narzędzi, które są niezbędne w tym okresie roku.

Wiosna w ogrodzie

W naszej strefie klimatycznej wiosną większość roślin zaczyna czas wzrostu. Budzi się życie i chce rozprzestrzeniać się radośnie we wszystkich kierunkach! Cieszy to właściciela ogrodu, który wie, że ten intensywny moment w kalendarzu ogrodniczym wymaga dochowania zasad sztuki pielęgnacji ogrodu. Istotą jest zapewnienie roślinności odpowiednich warunków oraz oporządzenie rozkwitającego na nowo ogrodu zgodnie z naszymi potrzebami. Jakie narzędzia koniecznie musimy mieć, aby zadbać należycie o ogród wiosenny?

Najpotrzebniejsze narzędzia do ogrodu na wiosnę

Wymieńmy i opiszmy funkcje narzędzi niezbędnych w ogrodzie wiosną. Zacznijmy od sekatora. Dzięki niemy przytniemy pędy, gałęzie i krzewy zgodnie z regułami obowiązującymi dla każdego gatunku o tej porze roku. W ten sposób zapewnimy florze ogrodowej dobry start na cały rok wegetatywny. Przycinając gałęzie dorosłych drzew z pewnością sięgniemy też po jakiś rodzaj piły.

Gwałtowny wzrost wiosną dotyczy także trawników, które zaczynamy kosić. Potrzebujemy zatem dobrej kosiarki. (Zwracamy uwagę: ostatnio synonimem “dobrej kosiarki” jest kosiarka cicha). Najwyższy stopień ważności będzie miała także właściwa drabina ogrodowa. Nieraz bowiem zdarzy się tak, że będziemy musieli pracować wyżej, niż sięgają nasze ramiona. Nie zapominamy o zwykłym szpadlu – pomoże nam kopać ziemię pod nowe zasiewy, spulchniać glebę, wykonać czynności ziemne porządkowe. Jeśli o porządkach mowa, to ani rusz bez grabi, stanowiących jedno z najbardziej uniwersalnych narzędzi ogrodowych, nie tylko na wiosnę.

Poza tym potrzebnych nam będzie więcej rzeczy – nie można zapomnieć o narzędziach mniejszych, ale tak samo ważnych. Zawsze warto mieć ze sobą kilka par porządnych rękawic, scyzoryk, taśmy i kleje, nożyczki, młotek i gwoździe – powinniśmy na własne potrzeby sporządzić listę tych drobnych przedmiotów, o które uzupełnimy nasz ogród na wiosnę.

Wyposaż swój ogród na wiosnę w odpowiednie narzędzia

Każde narzędzie powinno być poręczne i użyteczne, nie psuć się, pozwalać na osiąganie celów. Na przykład dobra drabina aluminiowa musi mieć odpowiednią wysokość, być absolutnie bezpieczna i stabilna, łatwa w przechowywaniu i przenoszeniu. Szpadel spełni swoje zadanie, jeśli niewielkim nakładem siły i szybko pozwoli nam wykopać taką ilość ziemi, jaka jest wymagana dla danego celu. Liczy się więc spełnianie funkcji przez narzędzie. Narzędzia nie mają własnych celów, są środkami potrzebnymi nam, którzy cele chcemy osiągać.

Takimi celami w ogrodzie na wiosnę jest posprzątanie po zimie i przygotowanie ogrodu na nowy sezon. Musimy zadbać o dobry start krzewów i drzew do dalszego rozwoju. Prac jest mnóstwo: sadzenie, prace ziemne, przeglądy, prace typowo ogrodnicze… Wraz z rozpoczęciem się wiosną nowego cyklu wegetatywnego, my także powinniśmy odświeżyć naszą narzędziownię w ogrodzie.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (14 głosów, średnia: 4,79 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. janka1312  20 maja 2022 22:27

    grabki i motyka

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany