Balkon na wiosnę – jakie kwiaty posadzić, by przetrwały „zimną Zośkę”?

Spis treści:

Balkon na wiosnę może stać się prawdziwą oazą zieleni i relaksu. Jakie kwiaty posadzić na balkonie na wiosnę, by całe otoczenie wyglądało świeżo oraz cieszyło oko kolorami. Jakie kwiaty udekorują balon i przetrwają przymrozki lub „zimną Zośkę”? Które rośliny będą zdobić taras aż do lata albo jeszcze dłużej? Jakie wiosenne kwiaty posadzić, by wprowadziły do naszego otoczenia radosną aurę? Sprawdźcie!

Balkon na wiosnę

Balkon na wiosnę: wiosenne kwiaty na ostatnie przymrozki

Wiosną przeprowadzamy wielkie porządki w naszych czterech kątach, a także na tarasach i balkonach. Po chłodnej, szarej zimie chętnie otaczamy się kolorami. Planujemy też sadzenie pierwszych kwiatów i marzymy o wypiciu popołudniowej kawy w otoczeniu pięknej zieleni… Jakie kwiaty najlepiej posadzić wiosną? Podpowiadamy!

Wiosenne kwiaty to nie tylko rośliny cebulowe, czyli szafirki, narcyzy, zawilce, krokusy, hiacynty czy tulipany. Warto urozmaicić taras także innego typu zielenią! Wczesnowiosenne kompozycje kwiatowe na balkon uatrakcyjniają odporne na przymrozki bratki, ciemierniki i jaskry. Ciekawe mogą prezentować się także niezapominajki i stokrotki. Z wysadzeniem ziół na balkon radzimy jednak wstrzymać się do zakończenia zjawiska tzw. „zimnych ogrodników”.

Bratki wiosenne – wyjątkowo odporne na niskie temperatury

Zimne noce i poranki to nie kłopot dla bratków. Kwiaty te są odporne na niską temperaturę, dlatego bez obaw można je sadzić wczesną wiosną na balkonach. Bratki są dostępne w licznych odmianach, więc na pewno każdy wśród nich znajdzie coś dla siebie. Największy hit to bratki kaskadowe, które zakwitają wcześnie i cieszą oko bardzo długo, nawet aż do późnego lata! Lubią słońce, jak i półcień. Ich ciekawe odmiany –  Orange Cascadiz, Endurio, Friolina – świetnie wyglądają w wiszących koszach oraz skrzyniach. Chcesz, by twój balkon na wiosnę cieszył oczy feerią barw? Postaw na różnokolorowe bratki!

Balkon na wiosnę

Ciemierniki – byliny które zostaną z Tobą na wiele lat

Ciemierniki są trwałe i eleganckie. Rzadko goszczą na balkonach oraz tarasach, a  należą do roślin długowiecznych oraz są niezmiernie łatwe w uprawie. Co ciekawe, kwiaty te kwitną bardzo wcześnie, nawet, gdy w ogrodach leży jeszcze śnieg. W Polsce najczęściej uprawiany jest ciemiernik biały i ogrodowy. Kwiaty te lubią półcień i stanowiska osłonięte od wiatru.

Balkon na wiosnę

Jaskry azjatyckie – poznaj ich niezwykłe barwy tych wiosennych kwiatów

Jaskry azjatyckie  kwitną krótko (V-VI), ale są łatwe w uprawie i bardzo dekoracyjne. Przypominają orientalne maki lub piwonie. Charakteryzują się pełnymi kwiatami o barwie m.in. białej, żółtej, czerwonej, różowej, dwubarwnej lub kremowej. Idealnie ożywiają balkony i tarasy. Lubią słoneczne, spokojne stanowiska. Dobrze komponują się z roślinami cebulowymi, nadają się też do uprawy w pomieszczeniach.

Balkon na wiosnę

Niezapominajki – zawsze modny błękit w balkonowej doniczce

Drobne kwiatki kwitną od kwietnia do końca czerwca. Roślina, prócz popularnej barwy błękitnej, występuje też w kolorze różowym, fioletowym lub białym.  Niezabudki lubią wilgoć oraz miejsca półcieniste. „Kwiatki z bajki” pięknie prezentują się same, jak i w kompozycjach, np. z pelargonią czy kocanką.

Balkon na wiosnę

Stokrotki – tanie i łatwe w uprawie wiosenne kwiaty na balkon

Stokrotki są odporne na wiosenne przymrozki, tanie i łatwe w uprawie. Kwitną od marca do lata. Najciekawsze odmiany to Pomponette (pełne kwiatki) , Speedstar Red (półpełne kwiatki z żółtymi środkami) oraz Old Strain (kwiatki pojedyncze, białoróżowe). Świetnie wyglądają soli, jak i w kompozycji. Coraz modniejsza jest dostępna w wielu kolorach stokrotka afrykańska, która kwitnie od maja do października.

Balkon na wiosnę

pixabay.com

Balkon na wiosnę: inne kwiaty, które warto zasadzić 

Wiosną przyozdobią balkon lub taras także pelargonie, goździki i pierwiosnki.

pixabay.com

Pelargonie – wiosenne kwiaty, które będą z Tobą także latem

Pelargonie to gatunki tolerancyjne i łatwe w uprawie. Najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych, lubią obfite podlewanie. Kwitną od maja, aż do pierwszych przymrozków. Niektóre gatunki pelargonii (np. pachnąca) odstraszają insekty. Ciekawą odmianą rośliny jest pelargonia bluszczolistna Lollipop Purple Nova, która ma dwukolorowe kwiaty i bardzo małe wymagania.

pixabay.com

Goździki – postaw na wonne kwiaty na balkonie

Goździki zachwycają wieloma barwami, m.in. czerwoną, żółtą, kremową, różową i białą. Kwitną wiosną oraz latem. Lubią stanowiska nasłonecznione. Najpopularniejsze gatunki to goździk ogrodowy, brodaty i chiński. Goździki doskonale nadają się na kwiaty cięte, są bardzo trwałe.

Balkon na wiosnę

pixabay.com

Pierwiosnki – prawdziwe zwiastuny wiosny na balkonie

Pierwiosnki są bardzo popularne i niezwykle urocze. To rośliny łatwe w uprawie oraz pielęgnacji. Kwitną od marca do lata. Mogą być uprawiane w pojemnikach, donicach, skalniakach. Najpopularniejsze gatunki to pierwiosnek bezłodygowy, lekarski, gruziński, wyniosły i ząbkowany.

Wiosenną i kolorową ozdobą balkonu będą też petunie, begonie, aksamitki, lobularie.

pixabay.com

Jakimi kwiatami dekorujecie swoje otoczenie? Które rośliny polecacie na wiosnę?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (239 głosów, średnia: 4,81 z 5)
zapisuję głos...