Jak wybrać wypełniacz w zabiegu medycyny estetycznej?

Zabiegi medycyny estetycznej z roku na rok zyskują coraz większą liczbę miłośniczek. Prym wiodą oczywiście wypełniacze zmarszczek kwasem hialuronowym lub toksyną botulinową. Niestety europejski rynek zalewa fala niebezpiecznych podróbek i preparatów pochodzących z nielegalnych źródeł! Jak wybrać wypełniacz ? Na co zwracać szczególną uwagę, by efekt był zadowalający, a zabieg bezpieczny?

Zobacz także: Twoja skóra łatwo się przesusza? Sprawdź, czego nie jeść, by utrzymać ładną skórę

medycyna estetyczna wypełniacze kwas hialuronowy

Lekarz w gabinecie medycyny estetycznej powinien posiadać szeroką gamę produktów, dostosowanych do indywidualnych potrzeb pacjenta, wziąć pod uwagę jego wiek metrykalny, wiek skóry, schorzenia oraz uwarunkowania anatomiczne twarzy – wylicza dr Monika Królikowska-Antczak z Antamed. Bardzo ważne jest, aby oprócz wyboru odpowiedniego, certyfikowanego gabinetu, zwrócić uwagę na to, jakich preparatów się tam używa – mówi dr Katarzyna Grudzień z Lift-Med.

Jak wybrać wypełniacz w zabiegu medycyny estetycznej?  – Certyfikaty CE i FDA

Pierwszą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, decydując się na zabieg z wypełniaczem lub innym produktem przeznaczonym do poprawy wyglądu, jest jakość. Należy sprawdzić, czy używane przez lekarza preparaty posiadają znak jakości CE – oznaczający, że spełniają one europejskie normy bezpieczeństwa. Ważny jest też certyfikat FDA, przyznawany przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków. FDA wymaga od producenta leku czy sprzętu medycznego szeregu dokumentów, w tym badań nad bezpieczeństwem produktu, których podmiotem są dziesiątki pacjentów różnych narodowości, w rożnym wieku. FDA, przed przyznaniem certyfikatu, analizuje również to, jakie efekty daje produkt w porównaniu z innymi dostępnymi na rynku preparatami. Obserwacje, które producent przekazuje do FDA muszą być poparte minimum kilkuletnimi, potwierdzonymi przez niezależne instytucje, badaniami – opowiada dr Ewa Rybicka z Estetica Nova. Co ciekawe, na liście wypełniaczy estetycznych oficjalnie zatwierdzonych do iniekcji przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków znajduje się niespełna 20 produktów, m.in. stosowane w Polsce wypełniacze z kwasem hialuronowym Belotero i hydroksyapatytem wapnia Radiesse.

Jak wybrać wypełniacz w zabiegu medycyny estetycznej?  – Dokumentacja medyczna

Wypełniacze i toksyna botulinowa dobrych firm oznaczone są banderolą z numerem serii, datą produkcji i ważności preparatu. Ważne jest, aby banderola została wklejona do dokumentacji pacjenta i stanowiła jej integralną cześć. Każdy zabieg medycyny estetycznej poprzedzony jest dokładnym wywiadem, mającym na celu dobranie odpowiedniego zabiegu. Preparat otwieramy w obecności pacjenta, a w dokumentacji medycznej powinna być zawarta pełna informacja na temat zabiegu, miejsca podania oraz naklejka z kodem i datą ważności produktu – wyjaśnia dr Monika Królikowska-Antczak. Brak wymienionych elementów powinien od razu wzbudzić naszą czujność.

Jak wybrać wypełniacz w zabiegu medycyny estetycznej? – Sterylność

Pewność, że produkt jest sterylny to jeden z warunków bezpieczeństwa przeprowadzanego zabiegu. Przede wszystkim należy dla własnego bezpieczeństwa zwracać uwagę czy preparat jest sterylnie, hermetycznie zamknięty. Wiele osób wykorzystuje końcówki wcześniej używanych preparatów, proponując niższe ceny za zabieg i nie zdaje sobie sprawy z tego, że może to prowadzić do przenoszenia infekcji – przestrzega dr Ewa Rybicka. Należy pamiętać, aby nie wybierać gabinetu medycyny estetycznej, kierując się wyłącznie ceną.

Jak wybrać wypełniacz w zabiegu medycyny estetycznej? – Satysfakcja z efektów

Gdy efekt zabiegu utrzymuje się przez kilka lat, iniekcja nie wywoła żadnych powikłań, a preparat doskonale wchłonie się w skórę, oznacza to, że taki produkt ma bardzo dobry follow up. Bezpieczny wypełniacz charakteryzuje się dużą plastycznością i minimalnym ryzykiem działań niepożądanych, takich jak obrzęk czy zasinienia – mówi dr Katarzyna Grudzień. Dobry preparat to też taki, który po podaniu zachowuje się przewidywalnie. Lekarz musi dokładnie wiedzieć po jakiego stopnia usieciowanie sięgnąć w przypadku bruzd i zmarszczek o rożnej głębokości. Pozwala to na skuteczne leczenie oraz daje satysfakcję z efektów, zarówno lekarzowi, jak i pacjentowi – dodaje Doktor.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (149 głosów, średnia: 4,43 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. luko  4 listopada 2015 07:40

  Ech, gdyby tylko to wszystko było ciut tańsze. A tak trzeba oszczędzać😏

  Odpowiedz
  • bbo  4 listopada 2015 12:05

   Ech, gdyby satysfakcja z zabiegu była gwarantowana 😀

   Odpowiedz
 2. AnnaKwasniak  4 listopada 2015 10:06

  Nie dla mnie takie zabiegi

  Odpowiedz
 3. Żanett  4 listopada 2015 11:08

  Jak już wiele razy pisałam, nie wykluczam w przyszłości, Zawsze jednak warto mieć wiedzę w tym temacie – tak na przyszłość 🙂

  Odpowiedz
 4. Patriszia  4 listopada 2015 20:25

  Do mnie medycyna estetyczna nie przemawia.

  Odpowiedz
 5. AnnStyl  5 listopada 2015 17:03

  Bardzo pomocny artykuł zwłaszcza dla osób, które dopiero zaczynają rozglądać się w tym temacie. „Pseudo gabinety medycyny estetycznej” rosną jak grzyby po deszczu wykorzystując niewiedzę klientów. Preparaty z niewiadomego pochodzenia, warunki higieniczne i sterylne pozostawiają wiele do życzenia. Nieświadomi zagrożenia klienci skuszeni niskimi kosztami zabiegów latami potem żałują swoich decyzji. Niejednokrotnie defekty takich zabiegów wykonanych w podejrzanie funkcjonujących gabinetach są nieodwracalne. Osobiście jestem za medycyną estetyczną, bo to wielka nadzieja nie tylko dla kobiet. Sprawdzajmy we wszystkich możliwych źródłach opinię na temat danego gabinetu, który nas interesuje. Ostrożności nigdy za wiele.

  Odpowiedz
 6. Aneta  18 listopada 2015 14:30

  Nie interesuje mnie póki co medycyna estetyczna 🙂

  Odpowiedz
 7. Kmakolagwa  7 grudnia 2015 10:53

  Na szczęście jeszcze nie muszę się martwić tym problemem 🙂

  Odpowiedz
 8. stokrotkapolna  11 maja 2017 01:51

  Najlepiej żaden.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany