Twoja skóra łatwo się przesusza? Sprawdź, czego nie jeść, by utrzymać ładną cerę

Jeśli Twoja skóra łatwo się przesusza, a w szczególności, jeśli chorujesz na łuszczycę lub atopowe zapalenie skóry (AZS), powinnaś szczególnie uważać na to, co jesz. Sprawdź, jakie powinnaś wprowadzić ograniczenia do swojej diety, dzięki którym znacząco poprawisz stan swoje skóry. 

Twoja skóra łatwo się przesusza? Sprawdź, czego nie jeść, by utrzymać ładną skórę

Zwracając się do lekarza z problemem suchej skóry, zazwyczaj możemy się spodziewać, że zostaną nam przepisane specjalne kremy (tzw. emolienty), ewentualnie odpowiednie leki. Rzadko kiedy jednak lekarze zwracają pacjentowi uwagę na dietę, a ta może mieć poważny wpływ na zwiększenie bądź zmniejszenie problemów skórnych. A to błąd, bowiem odpowiednia dieta może radykalnie nam pomóc!

Czego nie jeść, by utrzymać ładną skórę? Uważaj na ziemniaki i inne psiankowate

Choć pojęcie „roślin psiankowatych” brzmi dla wielu osób obco, większość z nas ma z nimi do czynienia codziennie.  Warto zainteresować się tą grupą roślin, ponieważ ich wpływ na zdrowie może być niebagatelny. Do psiankowatych należą m.in. ziemniaki, pomidory, papryki, bakłażany, a więc warzywa niezwykle popularne, a także niektóre przyprawy (np. kolorowy pieprz). W sumie ta rodzina obejmuje ponad 2400 gatunków roślin – na szczęście jemy tylko niektóre z nich.

Dlaczego „na szczęście”? Wystarczy wspomnieć, że do psiankowatych należy m.in. trująca roślina – pokrzyk wilcza jagoda. Roślina ta zawiera atropinę, substancję używaną co prawda w medycynie, ale będącą śmiertelnie trującym alkaloidem. Poza tym, warzywa psiankowate zawierają także solaninę – inny alkaloid szkodliwy dla ludzi. Czy możliwe, że to właśnie te alkaloidy mogą wpływać na powstawanie problemów skórnych?

– Jeżeli przychylimy się do hipotezy, która mówi o „przeciekaniu” jelita czczego, to możliwe jest „podtruwanie” organizmu różnymi toksynami, m.in. alkaloidami z warzyw psiankowatych. Skoro wiemy, że w warzywach tych występują szkodliwe substancje, najlepiej wykluczyć je ze swojego menu. Szczególnie jest to wskazane u osób chorujących na łuszczycę, łuszczycowe zapalenie stawów i choroby zwyrodnieniowe stawów – mówi Magdalena Kurzyp, dietetyk i farmaceuta.

Chcąc pomóc organizmowi w „robieniu porządków” z ogólnym zanieczyszczeniem, do diety powinniśmy włączyć suplementację sprzyjającą wątrobie, tak aby zmobilizować ją do pracy. Pomóc może obecność aktywnych związków z takich ziół jak ostropest plamisty, mniszek lekarski i karczoch – łącznie dostępne są np. w suplemencie diety Livenorm.

Czego nie jeść, by utrzymać ładną skórę? Ogranicz niektóre mięsa i słodycze

Z diety najlepiej wyeliminować także te produkty, które negatywnie oddziałują na cały organizm, a więc pośrednio również na skórę. Szczególną uwagę warto tutaj zwrócić na czerwone mięsa – głównie wieprzowinę, ale także wołowinę i jagnięcinę.

– Wszystkie te mięsa są tłuste, zawierają nasycone kwasy tłuszczowe, które sprzyjają wielu chorobom, np. hipercholesterolemii, cukrzycy,  zawałom. Wpływają one także na wysuszenie skóry, a więc pośrednio sprzyjają nawrotom łuszczycy – mówi Magdalena Kurzyp.

Również słodycze mogą być przyczyną zamieszania w organizmie, szczególnie, jeśli mówimy o produktach produkowanych przemysłowo, ponieważ takie zazwyczaj zawierają szkodliwe tłuszcze trans. Częste spożywanie takich substancji pogarsza stan całego organizmu, a więc także skóry.

Jeśli chcemy utrzymać skórę w dobrym stanie, powinniśmy stale  pamiętać o zdrowej, dobrze zbilansowanej diecie. Unikajmy niepotrzebnych przypraw (szczególnie soli i cukru), a także jedzenia pochodzącego z niepewnych źródeł (np. w przypadkowych barach).

Aby zapewnić organizmowi odpowiednie odżywienie, nawilżenie oraz neutralizację toksyn, warto także sięgać po suplementy diety, szczególnie takie, które uzupełnią dietę o składniki trudno dostępne w codziennych pokarmach.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (294 głosów, średnia: 4,37 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. sylwiawes  2 listopada 2015 11:50

  To co jeść 😉

  Odpowiedz
 2. Aneta  2 listopada 2015 12:12

  Nie wiedziałam, że sposób odżywiania jest w tym przypadku tak istotny.

  Odpowiedz
 3. bbo  2 listopada 2015 12:36

  Słodycze mogę ograniczyć, ale mięsa i ziemniaków się nie wyrzeknę 😀

  Odpowiedz
  • Żanett  2 listopada 2015 13:32

   Ziemniaki mogę ograniczyć, ale mięsa i słodyczy się nie wyrzeknę 😀

   Odpowiedz
   • bbo  2 listopada 2015 19:51

    😀

    Odpowiedz
   • Aneta  18 listopada 2015 14:39

    Ha ha @Żanett dokładnie tak! 🙂

    Odpowiedz
 4. lilkawodna  3 listopada 2015 06:23

  Ciekawy artykuł. Nauczyłam się czegoś nowego!

  Odpowiedz
 5. luko  3 listopada 2015 10:23

  Żaden suplement diety nie jest w stanie dostarczyć substancji odżywczych tak jak zwykłe jedzenie.

  Odpowiedz
 6. macierzanka  3 listopada 2015 12:56

  Muszę ograniczyć słodycze,bo mięsa prawie nie jem.

  Odpowiedz
 7. Patriszia  4 listopada 2015 19:13

  Nie miałam pojęcia ze te produkty mają taki wpływ na cerę. Ciężko byłoby mi je ograniczyć.

  Odpowiedz
 8. marzenie2  18 listopada 2015 20:41

  Hm nie wiem czy dieta ma tak drastyczne znaczenie.Z doświadczenia wiem iż mam drastyczną dietę mam znacząco ograniczone produkty w/w rzeczy a większość wyeliminowana całkowicie np ziemianki a skórę i tak mam suchą aż się łuszczy .Nie jestem przekonana czy maja one znacząco wpływ na cerę chyba nie.

  Odpowiedz
 9. Kmakolagwa  7 grudnia 2015 10:58

  Moja skóra często się przesusza, ale nie miałam pojęcia że te produkty mogą się do tego przyczyniać.

  Odpowiedz
 10. scrabble  19 lutego 2016 22:50

  Chyba wezmę sobie do serca te rady i zobaczymy co będzie.

  Odpowiedz
 11. stokrotkapolna  16 marca 2017 03:35

  Umiar zawsze. Ciekawy artykuł.Zawsze warto czytać, i dowiadywać się wszystkiego, co dotyczy naszych milusińskich. Zwłaszcza jak coś im dolega. ,na przykład jak tutaj opisana alergia.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany