Jak w 3 krokach kupić dobrze dobrane rolety?

Spis treści:

Urządzasz dom lub mieszkanie i jesteś na etapie wyboru rolet? Podpowiemy ci, jak dobrać rolety do stylu wnętrza i czym się kierować przy wyborze ich koloru.

Krok pierwszy – jak dobrać rolety do stylu domu lub mieszkania

Wybierając rolety do domu, warto zadbać, by były dopasowane do stylu wnętrza. Jest bowiem wiele rodzajów rolet i nie wszystkie sprawdzą się równie dobrze w różnych aranżacjach. I tak:

 • rolety rzymskie są bardzo dekoracyjne, szczególnie jeśli wykończymy je falbanami. To doskonały wybór do wnętrz rustykalnych, glamour, angielskich, francuskich oraz boho;
 • rolety dzień noc – są całkowitym przeciwieństwem skandynawskich. Bardzo minimalistyczne, wręcz ascetyczne, nie zasłaniają wnęki okiennej. Umożliwiają regulowanie dopływu światła słonecznego do wnętrza. Poziome pasy w naturalny sposób kojarzą się z geometrią, więc te rolety najlepiej sprawdzą się w minimalistycznych wnętrzach dekorowanych motywami na bazie figur geometrycznych.
 • rolety w kasecie zajmują bardzo mało miejsca, w dzień są praktycznie niewidoczne. To dobry wybór do małych wnętrz oraz tych, gdzie stawia się na prostotę wystroju;
 • rolety plisowane wyglądem przypominają harmonijkę i najlepiej sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach. To jedyne rolety, które można ustawić w dowolnej pozycji na oknie, zasłaniając górę, dół lub środek szyby;
 • rolety i plisy dachowe są produkowane z myślą o oknach dachowych i sprawdzą się we wnętrzach umiejscowionych na poddaszu. Ich konstrukcja sprawia, że rolety nie odstają od okna niezależnie od tego, w jakiej pozycji zostaną zablokowane;
 • rolety wolnowiszące najlepiej sprawdzają się na dużych oknach i w przestronnych wnętrzach. Można nimi zasłonić samo okno lub całą wnękę okienną.

fot. mat. nadesłane

Rolety – karnix.pl to bogata oferta wysokiej jakości rolet od sprawdzonego producenta. Na stronie internetowej można zobaczyć przykładowe modele wszystkich wyżej wymienionych rodzajów rolet.

Krok drugi – jak wziąć miarę na rolety

Nie ma jednej uniwersalnej metody na pobranie miary na rolety. Wiele zależy od tego, jaki typ rolet będzie potrzebny. Ogólnie można powiedzieć, że przy wyborze rolet trzeba znać następujące wymiary:

 • rozmiar okna wraz z ramą (szerokość i wysokość),
 • rozmiar szyby okiennej (szerokość i wysokość),
 • szerokość wnęki okiennej,
 • odległość od miejsca, w którym będzie zamontowana rolka kasety do parapetu, jeśli mowa o roletach wolnowiszących.

Do zasłaniania wnęki okiennej najlepsze są rolety rzymskie i wolnowiszące. Rolety dachowe, plisowane, dzień noc i w kasecie produkowane są z myślą o montażu do framugi okiennej.

fot. mat. nadesłane

Krok trzeci – jak dobrać kolor rolet do wnętrza

Rodzaj i rozmiar rolet to dwie bardzo ważne cechy, ale nie można zapomnieć o ich wyglądzie, czyli kolorze i wzorze. Dobrze dobrane kolorystycznie rolety będą prawdziwą ozdobą wnętrza, podczas gdy nietrafiona barwa zepsuje misternie zaplanowany efekt.

Przy wyborze koloru rolet warto kierować się istniejącą lub planowaną aranżacją. Sam kolor można dobrać na trzy sposoby:

 • taki sam jak framugi okienne – sprawdzi się przede wszystkim tam, gdzie framugi nie są białe,
 • taki sam jak ściany – w tym wypadku białe framugi będą pełniły funkcję dekoracyjną,
 • dopasowany do mebli, podłogi lub innych dodatków.

Warto pamiętać, że kolor rolet nie wpływa na ich właściwości. Obawy, że białe rolety nie będą w stanie zatrzymać światła słonecznego, są niczym nieuzasadnione. Przepuszczalność zależy bowiem od rodzaju tkaniny i sposobu tkania, nie od koloru. Rolety rzymskie, wolnowiszące, w kasecie plisowane, oraz rolety dzień noc – karnix.pl oferowane są w wielu wariantach kolorystycznych. Wybór jest tak duży, że każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.

Materiał sponsorowany

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (59 głosów, średnia: 4,85 z 5)
zapisuję głos...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany