Dom w stylu boho. Urządź swoje wnętrza tak, jak robią to It Girls!

Styl boho zyskuje coraz większą popularność. Przez pewien czas wszystkim wydawało się, że to po prostu jeden z wielu sezonowych trendów, ale wszystko wskazuje na to, że fascynacja sposobem życia dawnej francuskiej cyganerii zawładnęła wyobraźnią tysięcy ludzi, którzy próbują odnosić się do tej konwencji w wielu różnych dziedzinach życia – począwszy od mody, przez kuchnię i konwencję organizowanych imprez, a skończywszy na aranżacji wnętrz. Zobacz, jak inspirujący może być dom w stylu boho!

Wyobrażając sobie dom w stylu boho, często przyporządkowujemy do niego w głowie łapacze snów, kolorowe dywaniki i naścienne makramy. W rzeczywistości nie ma jednego sposobu na urządzenie wnętrza boho. Chodzi raczej o to, by poznać i zrozumieć historię tego stylu, połączyć tę wiedzę z życiem w zgodzie z naturą, a później dodać do tego szczyptę własnej osobowości i prywatnej twórczej ekspresji!

Roberto Nickson Unsplash.com

 

Dom w stylu boho. Urządź swoje wnętrza tak, jak robią to It Girls!

Styl boho wywodzi się z XVIII-wiecznej Francji, gdzie zainicjowała go grupa artystów należących do cyganerii (określanej mianem la bohème)- grupy intelektualistów żyjących według własnych zasad.  W 1799 roku, w wyniku rewolucji francuskiej wielu z nich zostało pozbawionych swoich majątków, przez co zostali zmuszeni do ciągłego przeprowadzania się, a w efekcie – do prowadzenia nomadycznego i bardzo skromnego stylu życia. W tamtym okresie nosili zniszczone ubrania, komponowane intuicyjnie ze wszystkiego, co mieli pod ręką, nie zważając na aktualną modę. W taki sam sposób urządzali zamieszkiwane przez siebie wnętrza. Epoka romantyzmu uznała stworzony przez nich styl za wysoce oryginalny i doceniła kreatywność członków bohemy. W końcówce lat 60. XX wieku powrócił on w nowej odsłonie, znanej jako hippie.

Devon Janse van Rensburg Unsplash.com

Styl boho wnętrza – na czym polega?

Dom w stylu boho łączy w sobie pozornie niedopasowane faktury, kolory i wzory zestawione zgodnie z indywidualnymi upodobaniami i wizją gospodarza. Z reguły królują w nim jednak naturalne materiały (chodzi o to, by czuć się komfortowo, tryskać pozytywną energią, móc wypoczywać wśród ulubionych przedmiotów i egzystować w zgodzie z przyrodą), np. wiklina, drewno, len, glina, miedź, sznurek, jasne ściany oraz akcesoria, takie jak kolorowe dywany, poduszki z haftami i narzuty na łóżka, moskitiery i zasłony z przejrzystych tkanin, makatki i makramy wieszane na ścianie, wygodne siedziska, pufy, hamaki, małe stoliki kawowe, barki na kółkach, a nawet huśtawki, wyplatane kosze, ręcznie robione pudełka, donice i naczynia, kamienie półszlachetne, witraże, a także żywe rośliny różnych gatunków (szczególnie kaktusy, paprocie, fikusy oraz rozmaite drzewka bonzai) i w zróżnicowanych konfiguracjach.

 

Pożądana jest także duża ilość naturalnego, dziennego światła, dlatego mieszkania w stylu boho często są wyposażone w oszklone drzwi i urocze kąciki wypoczynkowe, urządzone przy samych szybach. Nowoczesne lampy czy żyrandole zastępują tu ponadto małe lampki z ciekawymi kloszami i świeczniki.

 

Pamiątki z podróży, biżuteria i elementy garderoby

Dom w stylu boho często obfituje ponadto w osobiste, sentymentalne akcenty, których nie chowa się do szuflad czy szafek, ale trzyma na widoku w charakterze ozdoby. Miłośnicy boho wywieszają na hakach swoje kapelusze i kolorowe szale, wystawiają na półki oryginalne modele butów, umieszczają biżuterię na konstrukcjach z drewna czy specjalnych stojaczkach, w butelki wtykają zasuszone kwiaty, gałązki czy ptasie pióra znalezione na spacerze, a w ramki wkładają pocztówki od przyjaciół, zdjęcia z wyjazdów czy ciekawe wycinki z gazet. Na komodach i szafkach nocnych często można spotkać etniczne rzeźby, polne kamienie, muszle, czaszki zwierząt i liczne eksponaty przywiezione z dalekich wojaży, które wielbiciele boho chic chętnie odbywają, bo zawsze są w jakimś stopniu nomadami. Na ścianach i w kątach można się również natknąć na znak pacyfki, wspomniane już łapacze snów różnej wielkości oraz ulubione muzyczne instrumenty gospodarzy – szczególnie gitary, ukulele, bongosy, didgeridoo czy różnego rodzaju harmonijki. Przyglądając się wnętrzom w stylu boho, możemy się zatem dowiedzieć naprawdę wiele o ich mieszkańcach – poznać mapy odbytych przez nich, osobistych podróży, przeniknąć pasje, a nawet zgłębić tajemnice porzuconych zainteresowań, dawnych miłości czy sekretnych przyjaźni.

 

Zobacz dom w stylu boho w najpiękniejszych aranżacjach:

 

Jak podobają się Wam domy w stylu boho? Czy chciałybyście zamieszkać w takiej aranżacji? A może już zdążyłyście zainspirować się boho chic i posiadacie w swoich mieszkaniach przynajmniej pojedyncze akcesoria inspirowane tą konwencją? Nie zapomnijcie zostawić komentarza!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (294 głosów, średnia: 4,32 z 5)
zapisuję głos...