Jak pozbyć się problemu twardej wody w domu?

Mimo że każdy z nas z pewnością słyszał o tym problemie, tylko nieliczni mogą powiedzieć, na czym w rzeczywistości polega i jakie są konsekwencje jego występowania. Przekonaj się, jak twardość wody wpływa na funkcjonowanie naszego gospodarstwa domowego.

kropla-wody

Za wodę o tego typu właściwościach odpowiada zbyt duże stężenie soli poszczególnych metali. W znaczącym stopniu zjawisko to dotyczy głównie wapnia oraz magnezu, choć czasem mają w nim swój udział także żelazo czy mangan. Odbiegające od normy stężenie powoduje z kolei zmiany w napięciu powierzchniowym wody, co sprawia, że przy jej użyciu trudno będzie nam na przykład wyczyścić zabrudzone naczynia.

Uwaga na sól

Na tym jednak nie koniec. Zbyt wysoka zawartość soli wspomnianych metali dodatkowo wpływa na tworzenie się tak zwanego kamienia kotłowego, który przy używaniu gorącej wody osiada wewnątrz sprzętów gospodarstwa domowego, takich jak pralki czy zmywarki. Na szczęście istnieje wiele specjalistycznych środków, na przykład produkty walczące z twardą wodą od Finish, które pozwolą nam zapomnieć o niedomytych naczyniach lub szkodliwym dla urządzeń kamieniu.

Jeżeli zależy nam na tym, by jak najdłużej korzystać ze sprzętów bez konieczności ich naprawiania lub wymiany na nowe, przede wszystkim pomyślmy o tym, by dbać o nie za każdym razem, gdy ich używamy. Dobrym pomysłem z pewnością będzie dosypywanie ochronnej soli do zmywarek, mającej za zadanie zmiękczyć twardą wodę.

Czyszczenie i konserwacja to podstawa

Nie bez znaczenia jest również ilość produktu myjącego nasze naczynia. Jeśli dodamy go zbyt mało, wewnątrz urządzenia nie wytworzy się piana, tylko oblepiające zmywarkę resztki detergentu, które po pewnym czasie mogą uszkodzić jej mechanizm. Z twardą wodą utrudniającą nam właściwe mycie naczyń poradzi sobie także odpowiedni nabłyszczacz. Chociaż większość używanych przez nas środków czyszczących w swoim składzie zawiera pewną jego ilość, warto posłużyć się dodatkową dawką, by zapobiec ryzyku powstawania nieestetycznych smug czy zacieków na talerzach oraz szklankach, które bez wątpienia są zmorą każdej pani domu.

Wreszcie, by nasze zmywarki oraz pralki służyły nam przez długie lata, musimy pamiętać o ich regularnym czyszczeniu i konserwacji. Twarda woda sprzyja niestety osadzaniu się uporczywego kamienia, który z czasem może poważnie uszkodzić sprzęty w naszym domu. Dlatego też powinniśmy wybrać się do najbliższej drogerii i w dziale z chemią gospodarczą znaleźć specjalistyczne środki, które pozwolą nam zadbać o prawidłowe funkcjonowanie domowych urządzeń.

Jak widać, metody zapobiegania skutkom występowania twardej wody nie wymagają od nas skomplikowanych zabiegów oraz wydawania wielu pieniędzy. Jedyne, o co musimy się postarać, to systematyczność, dzięki której uda nam się utrzymać sprzęty gospodarstwa domowego w zadowalającym stanie.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (138 głosów, średnia: 4,35 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Wusia  25 maja 2015 14:59

  Twarda woda to nietylko problem dla zmywarek, ale np.dla czajników czy pralek.

  Odpowiedz
 2. bbo  25 maja 2015 21:16

  Obawiam się, że u mnie twarda…

  Odpowiedz
 3. lilkawodna  27 maja 2015 14:16

  Ja mam problem twardej wody. Nawet na baterii przy umywalce wiecznie są plamy od wody.

  Odpowiedz
 4. Anita  28 maja 2015 16:04

  Ja mam dzbanek filtrujący 😉

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany