Oszczędzaj wodę – Zbieraj deszczówkę

Statystycznie każdy z nas zużywa około 100 litrów wody pitnej dziennie, z czego tylko część na gotowanie, picie i higienę osobistą. Wraz z wylewaną wodą wyciekają nasze pieniądze, dlatego warto pomyśleć o wykorzystaniu darmowej i ekologicznej – deszczówki.

deszczówka

 

Nie każdy wie, że deszczówka jest bardzo czysta, a zanieczyszczona zostaje dopiero w trakcie spływania po powierzchni dachu. Z powodzeniem można ją wykorzystać do podlewania ogrodu, spłukiwania WC, mycia samochodu czy tarasu, a nawet do prania.

Deszcz z plastiku oznacza, że żarty się skończyły! Niebezpieczna sztuczność jest już elementem naszego środowiska

Deszcz z plastiku oznacza, że żarty się skończyły! Niebezpieczna sztuczność jest już elementem naszego środowiska

Niestety, każdy dzień dostarcza nam nowych dowodów świadczących o tym, jak bardzo zdewastowaliśmy planetę. Natura daje nam znaki, będące dramatycznym wołaniem o pomoc. Jeżeli ktoś jeszcze twierdzi, że ekologiczna zagłada to tylko wymysł mediów, przedstawiamy: deszcze padające wraz z... plastikiem!

Kropla do kropli ? jak zbierać deszczówkę?

Deszczówkę można gromadzić w zbiornikach wewnętrznych, czyli instalowanych w pomieszczeniach, i podziemnych. Oprócz samego zbiornika, w skład profesjonalnego systemu do ekonomicznego zarządzania wodą wchodzą filtry, pompa z czujnikiem i zestawem pobierającym, zestaw napełniający i układy syfonowe. Dzięki generowanym oszczędnościom, koszt jego instalacji szybko się zwraca. ? Może być eksploatowany przez wiele lat, nie wymagając przy tym kosztownych konserwacji ani specjalnego nadzoru ? tłumaczy Marek Wełeszczuk, z firmy MULTI przyjemność budowania, zajmującej się profesjonalnym doradztwem budowlanym. Można zdecydować się na instalację systemu w komplecie, ale nie jest to konieczne. Jeżeli deszczówki nie zamierzamy ?odzyskiwać? do picia i gotowania, akcesoria oczyszczające i filtry nie są nam potrzebne. Wystarczy sam zbiornik.

Pomysły dla domu

Zarówno budowa domu, jak i jego eksploatacja wiążą się z podejmowaniem wielu decyzji w obszarze, w którym zazwyczaj nie czujemy się specjalistami. Nie zawsze opłaca się podążać utartymi ścieżkami, czasami warto postawić na nietuzinkowe rozwiązania. Na stronie http://grupamulti.pl/pomysly_gielda-pomyslow.php

zaprezentowane są nieszablonowe, ciekawe pomysły związane z różnymi aspektami użytkowania, jak i budowy domu (na każdym etapie). Pomysłami można się tutaj dzielić, głosować na nie i oczywiście wykorzystywać je we własnym domu.

Ekologicznie, ekonomicznie

– Od kilku lat świadomość ekologiczna wzrasta, dlatego wielu naszych klientów jest zainteresowanych wprowadzaniem przyjaznych środowisku rozwiązań do swojego domu ? mówi M. Wełeszczuk z MULTI przyjemność budowania. ? Wiedzą, że instalacja pompy ciepła, rekuperatorów czy ogniw solarnych, choć kosztowna, w perspektywie bardzo się opłaca. Jednak rozpocząć można nawet od tak drobnego kroku, jakim jest zbieranie deszczówki do najprostszego zbiornika ? dodaje. W naszym domowym ogrodzie bardzo estetycznie mogą się prezentować zbiorniki w kształcie wazonu lub imitujące granitowy głaz czy piaskowiec.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (255 głosów, średnia: 4,60 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. dudqa  18 lipca 2013 09:31

  Mam beczke podłączoną do rynny, woda idealna do podlewania kwiatów

  Odpowiedz
 2. Masza  2 sierpnia 2013 23:47

  Moi teście również 'zbierają’deszczówkę.Masz rację do podlewania kwiatków jak znalazł.

  Odpowiedz
 3. efffciaa  18 kwietnia 2016 14:36

  My od dawna zbieramy deszczówkę , taka woda idealnie nadaje się na przykład do podlewania kwiatków czy ogrodu , a że mamy tego sporo nie musimy inwestować w wodę miejską .

  Odpowiedz
 4. kasia87g  18 kwietnia 2016 14:49

  ja też zbieram deszczówkę do starej wanny która stoi z tyłu za domem, do podlewania ogródka jak znalazł, za darmo i ekologicznie więc polecam wszystkim

  Odpowiedz
 5. kasia87g  7 sierpnia 2016 11:55

  zbieram do podlewania roślin w ogrodzie

  Odpowiedz
 6. ewalub  29 sierpnia 2016 12:31

  Też bym zbierała deszczówkę, ale mieszkam w bloku i mam zadaszony balkon. Oszczędzam na kilka innych sposobów.
  Cieszę się, że wzrasta świadomość ekologiczna Polaków

  Odpowiedz
 7. stokrotkapolna  16 listopada 2016 11:04

  Ja też staram się oszczędzać wodę. Na działce zbieramy wodę deszczową do podlewania, zęby myję przy zamkniętym kranie, i upominam kogo mogę żeby też tak robili, a nie że woda w tym czasie leje się bez potrzeby.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany