Ile prądu NAPRAWDĘ zużywa suszarka i pralko-suszarka?

Energooszczędne pralko-suszarki oraz suszarki do ubrań to urządzenia AGD, które zajmują stosunkowo wysokie miejsce w rankingach popularności. Są funkcjonalne, wydajnie pracują, a wysoka klasa energetyczna sprawia, że są także przyjazne dla domowego budżetu. Jak sprawdzić ile naprawdę prądu zużywa tego rodzaju sprzęt i czy warto mieć go w swoim domu?

Spis treści:

Suszarka do ubrań, podobnie jak energooszczędna pralko-suszarka to urządzenia, które w codziennym użytkowaniu sprawdzają się doskonale, znacznie ułatwiając wykonywanie codziennych obowiązków. Ich zastosowanie umożliwia szybkie i wygodne suszenie ubrań, bez względu na warunki pogodowe. Urządzenia te są szczególnie przydatne w okresie jesienno – zimowym, kiedy suszenie ubrań staje się wyjątkowo problematyczne. Pomimo licznych zalet, jakie posiadają nowoczesne pralko-suszarki, wiele osób nie decyduje się na zakup tego rodzaju urządzenia w obawie przed wysokimi rachunkami za energię elektryczną. Sprzęty te wciąż bowiem utożsamiane bywają z pochłaniającymi ogromne ilości prądu urządzeniami, które generują wysokie koszty.

Tymczasem zarówno suszarka do prania, jak i energooszczędna pralko – suszarka dostępne w sprzedaży to w większości przypadków nowoczesne urządzenia, stworzone w oparciu o zaawansowane technologie, które nie tylko suszą ubrania w niższej temperaturze, ale też wykorzystują nagrzane ciepło przez cały cykl prania, co sprawia, że zużywają stosunkowo niewiele energii elektrycznej. Najlepsze pralko-suszarki na rynku, zajmujące czołowe miejsca w rankingach „Top 10” mogą poszczycić się wysoką klasą energetyczną, będącą gwarancją niskiego zużycia prądu. Zanim więc pozbawimy się możliwości korzystania z licznych funkcji tych praktycznych urządzeń, warto sprawdzić ile tak naprawdę dobra pralko-suszarka potrzebuje wody i prądu, aby wyprać i wysuszyć naszą odzież. Wiedza ta pozwoli kupić pralko suszarkę lub suszarkę do ubrań dopasowaną naszych możliwości finansowych, która ułatwi nam wykonywanie codziennych obowiązków bez nadmiernego obciążania domowego budżetu.

Energooszczędna pralko-suszarka czy tradycyjna suszarka do ubrań?

Pralko-suszarka to urządzenie, które jak sama nazwa wskazuje pierze i suszy ubrania jednocześnie. Można więc śmiało powiedzieć, iż jest to pralka i suszarka w jednym. Działanie tego urządzenia niczym nie różni się od działania klasycznej pralki i suszarki. Pralko-suszarka wyposażona jest w bęben, w którym umieszcza się wsad o określonej pojemności, a następnie uzupełnia odpowiednie detergenty i wybiera właściwy program uwzględniający rodzaj umieszczonych w nim tkanin. Podczas prania bęben obraca się, miele ubrania z wodą i detergentami, usuwając z nich zabrudzenia. Po zakończeniu cyklu prania, urządzenie zaczyna wirować, pozbawiając ubrania nadmiaru wody. W delikatnym programie prania, ilość obrotów na minutę jest zdecydowanie mniejsza, dzięki czemu odzież nie jest narażona na zniszczenia i uszkodzenia.

Kiedy program prania się kończy, rozpoczyna się cykl suszenia, którym można dowolnie sterować, zgodnie z potrzebami. Jego długość oraz intensywność uzależniona jest od wybranego programu. Wybór właściwego programu powinien być dostosowany do zaleceń producentów poszczególnych ubrań, gdyż podobnie jak w przypadku prania, zbyt intensywny może uszkodzić delikatne tkaniny. Grzałka umieszczona w bębnie nagrzewa powietrze, które jest równomiernie przepuszczane przez ubrania. Pod wpływem jego działania woda z ubrań zostaje odparowana, skroplona i odprowadzona na zewnątrz. W zależności od wybranego cyklu suszenia, ubrania mogą zostać wysuszone całkowicie lub jedynie częściowo, po to, by można je było z łatwością wyprasować i usunąć z ich powierzchni zagniecenia.

W przypadku pralko-suszarki, cykl prania i suszenia ubrań przebiega w bezpośrednim zastępstwie. Nie trzeba wyjmować wsadu i umieszczać go w kolejnym urządzeniu. Wystarczy już w momencie uruchamiania sprzętu, odpowiednio go zaprogramować, korzystając z właściwych programów prania i suszenia. W przypadku tradycyjnej suszarki do ubrań, odzież najpierw trzeba wyprać, a następnie przełożyć do suszarki i odpowiednio zaprogramować. Decydując się na jej zakup trzeba mieć na uwadze fakt, iż ustawienie jej w łazience lub pralni będzie wymagało dodatkowego miejsca. Warto przy tym pamiętać, iż suszarka ze względu na to, iż oddaje ciepło na zewnątrz nie może zostać umieszczona w zabudowie, ani bliskim sąsiedztwie mebli, co w przypadku małych pomieszczeń może okazać się problematyczne. Suszarka do ubrań będzie dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy dysponują dużą powierzchnią w łazience i mają możliwość wstawienie do niej dodatkowego sprzętu. Ci, którzy mają ograniczoną przestrzeń powinni rozważyć zakup energooszczędnej pralko-suszarki.

Jak mierzyć zużycie prądu przez suszarki i pralko-suszarki?

Aby dobrze przygotować się do zakupu najlepszej pralko-suszarki lub suszarki do ubrań, warto dowiedzieć się jak mierzyć zużycie prądu przez tego rodzaju urządzenia. Swoje obliczenia warto rozpocząć od ustalenia, ile wybrane urządzenie zużywa energii podczas jednego cyklu pracy. W przypadku suszarek, ilość energii elektrycznej wykorzystywanej w jednym cyklu pracy waha się w granicach od 1,3 do 1,6 kW, choć zdarzają się modele, które przekraczają próg 2,0 kW. Otrzymany wynik należy pomnożyć przez równowartość 1 kW, którą nalicza wybrany dostawca energii. Sumę tą należy następnie pomnożyć przez średnią częstotliwość korzystania z urządzenia w ciągu całego roku.

Do tego, aby sprawdzić ile będzie nas kosztować użytkowanie wybranego modelu można posłużyć się też danymi urządzenia zamieszczonymi przez producenta. Każdy z producentów sprzętów AGD jest zobowiązany do tego, aby przedstawić klientowi faktyczne

roczne zużycie energii elektrycznej, przy założeniu, że użytkowanie sprzętu będzie dotyczyło 160 cykli, które odbędą się w standardowym programie suszenia, przeznaczonym do ubrań z bawełny, z pełnym oraz częściowym wsadem.

Zużycie prądu przez suszarki – fakty

Różne modele suszarek i suszarko – pralek zużywają różne ilości prądu, co jest zupełnie zrozumiałe. Ale o tym ile tego prądu zużywają faktycznie decyduje nie tylko ich poziom zaawansowania technologicznego, ale też mechanizm działania. Suszarki kondensacyjne, podobnie jak nieco mniej popularne obecnie suszarki wentylacyjne zużywają więcej energii niż suszarki z pompą ciepła, które pracują w obiegu zamkniętym. W przypadku tych pierwszych nagrzewane powietrze jest oddawane na zewnątrz. Tymczasem w suszarkach z pompą ciepła jest ono ponownie wykorzystywane w kolejnym cyklu suszenia, co jak łatwo się domyślić wiąże się z tym, iż podczas całego procesu suszenia, urządzenia te wykorzystują zdecydowanie mniej energii. Ponadto suszarki z pompą ciepła skutecznie suszą ubrania w o połowę niższej temperaturze niż pozostałe typy suszarek. Niższa temperatura suszenia to nie tylko większa ochrona ubrań przed zniszczeniem, ale także mniejsze zużycie prądu. Przykładem może być suszarka chociażby suszarka suszarka z pompą ciepła DelicateCare 8 kg marki Electrolux, której moc wynosi 900 W.

Zużycie energii przez suszarki uzależnione jest również od ich pojemności, a zatem o tego jak duży wsad może zostać w nich umieszczony. Jak łatwo się domyślić im większy, tym więcej energii potrzebuje urządzenie do tego, aby dokładnie wysuszyć wszystkie ubrania. Analogicznie więc suszarki z większą pojemnością potrzebują do pracy więcej prądu. Wielkość załadunku wpływa także na długość cyklu suszenia.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na to, ile prądu zużywa dany model jest jego klasa energetyczna. Tańsze oraz starsze urządzenia zazwyczaj mają niższą klasę energetyczną. Potrzebują więc do pracy więcej energii, a to oznacza, że podczas użytkowania generują wyższe koszty. Zasada ta dotyczy także pralek i innych urządzeń AGD. Im wyższa klasa energetyczna tym bardziej ekonomiczne użytkowanie danego sprzętu pod kątem ilości zużytego prądu.

Na to ile prądu zużywa suszarka wpływa także wybrany program suszenia, a więc długość cyklu oraz wysokość temperatury w jakiej się ono odbywa. Ta sama zasada dotyczy pralek. W ich przypadku bezpośrednio z wybranym programem łączy się także zużycie wody do prania. Wbrew pozorom program standardowy nie zawsze bywa najbardziej energooszczędny. Wszystko bowiem uzależnione jest od zakresu funkcji wybranego modelu. Najlepszym przykładem może być program przeznaczony do suszenia delikatnych tkanin, który odbywa się w niższej temperaturze niż ma to miejsce w przypadku standardowego programu dedykowanemu ubraniom z bawełny.

Ostatnim ale równie istotnym czynnikiem wpływającym na ilość zużywanej energii zarówno przez suszarki, jak i pralko-suszarki jest ich konserwacja. Zatkane filtry, wypełnione zanieczyszczeniami i nagromadzonym kurzem sprawiają, że urządzenie pracuje mniej wydajnie i zużywa więcej energii.

Zużycie prądu przez suszarki i pralko-suszarki – porównanie

Porównując ze sobą ilość używanej energii przez obydwa urządzenia – suszarkę i energooszczędną pralko-suszarkę, bez trudu można zauważyć, że ta pierwsza zużywa do pracy mniej prądu. Zakładając standardowe zużycie prądu podczas jednego cyklu, rocznie wynosi ono około 275 kW, co w połączeniu z odbywającymi się na tych samych zasadach wyliczeniami dotyczącymi zużycia prądu przez pralką, daje nam łączną sumę 450 kW. Na tym tle pralko-suszarki wypadają nieco gorzej, bowiem średnie roczne zużycie prądu przez tego typu sprzęt sięga 1050 kW. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wyliczenia te należy traktować jako zarys różnicy w poborze energii elektrycznej. Jej całkowite zużycie uzależnione jest przede wszystkim od wybranego modelu i szeregu czynników wymienionych powyżej. Dlatego warto traktować je jedynie jako wskazówkę, w jaki sposób, na podstawie danych uzyskanych od producenta wybranego urządzenia można wyliczyć faktyczne zużycie przez nie energii elektrycznej.

Aby ułatwić sobie nieco to trudne zadanie, jakim jest wybór najlepszej pralko-suszarki lub suszarki do prania, która będzie zużywać jak najmniej energii, można skorzystać z różnorakich rankingów tego rodzaju urządzeń dostępnych w sieci. Są one opracowywane w oparciu o przeróżne modele urządzeń poszczególnych producentów sprzętu AGD. Ranking najlepszych pralko-suszarek i suszarek poza tym, że ułatwi wybór najbardziej energooszczędnego urządzenia, dodatkowo pomoże poznać wszystkie jego funkcje i wybrać model najbardziej adekwatny do indywidualnych potrzeb.

Rozważając zakup pralki oraz suszarki do ubrań lub pralko-suszarki pod uwagę należy wziąć także inne czynniki, odnoszące się chociażby do wygody użytkowania, zakresu posiadanych funkcji, a także własne oczekiwań względem danego urządzenia. Może bowiem okazać się, że zakup pralko-suszarki, która zużywa nieco więcej energii elektrycznej ostatecznie okaże się lepszym wyborem, chociażby ze względu na mniejszą ilość zajmowanego miejsca, możliwość suszenia ubrań w niskich temperaturach, obniżenie kosztów związanych z serwisem i konserwacją urządzenia (zamiast czyszczenia dwóch urządzeń, konserwacji poddaje się jedno).

Jak wybrać najlepsze urządzenie i jak z niego korzystać w optymalny sposób?

Energooszczędna suszarka lub pralko-suszarka do ubrań, które z całą pewnością warto mieć we własnym domu. Zarówno suszarka, jak i pralko-suszarka zapewnia optymalną wygodę suszenia ubrań i oszczędność czasu. Warto pamiętać o tym, że dostępne na rynku modle tego typu urządzeń, różnią się od siebie między innymi poziomem energooszczędności, o czym informuje klasa energetyczna. Najwyższa klasa wyróżnia sprzęty nowoczesne, które choć nieco droższe w porównaniu do swoich odpowiedników z niższą klasą, w codziennym użytkowaniu okazują się bardziej opłacalne. Z całą pewnością warto więc inwestować w nowoczesne, zaawansowane technologicznie urządzenia.

Chcąc obniżyć rachunki za energię, warto zwrócić uwagę nie tylko na to, jaką klasę posiada interesujący nas model, ale także na jego pojemność (im większa pojemność pralko-suszarki, tym więcej energii zużywa urządzenie). Podczas użytkowania sprzętu należy zwracać uwagę na wybierany program (niektóre wymagają większych nakładów energii), a także systematycznie czyścić i konserwować urządzenie, dbając o to, by pracowało wydajnie.

Zarówno energooszczędne pralko-suszarki, jak i suszarki do ubrań są urządzeniami niezwykle praktycznymi, które ułatwiają wykonywanie codziennych obowiązków. Rozważając wybór jednego z nich ze względu na zakres zużycia energii, warto mieć na uwadze fakt, iż wpływ na to ile prądu faktycznie wykorzystuje do pracy każde z nich, uzależnione jest od wielu czynników. Wśród nich wymienić należy chociażby wybrany model i jego parametry, klasę energetyczną, ilość i zakres funkcji, rodzaj programów i długość cykli, pojemność urządzenia i wielkość wsadu, a także sposób użytkowania. Nie zmienia to jednak faktu, iż zasadniczo pralko-suszarki zużywają nieco więcej energii niż tradycyjne suszarki, co bezpośrednio wiążę się z ich specyfiką i działaniem, łączącym w sobie funkcję dwóch różnych urządzeń.

Trzeba jednak pamiętać o tym, iż urządzenia te posiadają wiele zalet, a ich używanie w zrównoważony, świadomy sposób może przyczynić się do obniżenia kosztów z nim związanych. Decyzja odnosząca się do wyboru konkretnego typu urządzenia – suszarki lub pralko-suszarki powinna być podyktowana indywidualnymi oczekiwaniami dotyczącymi funkcjonalności każdego z nich, jak również możliwościami finansowymi, związanymi nie tylko z samym zakupem sprzętu, ale też kosztami jego użytkowania.

Artykuł powstał w ramach współpracy z marką Electrolux

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (5 głosów, średnia: 5,00 z 5)
zapisuję głos...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany