Ile płaci się za malowanie ścian?

Planując remont w swoim mieszkaniu, musimy zatrudnić odpowiednich fachowców, którzy wykonają wszystkie prace potrzebne w naszym domu. W większości przypadków również będzie konieczne pomalowanie ścian, dlatego trzeba zatrudnić do tego typu obowiązków ludzi mających doświadczenie w pracach remontowych. Na to, ile zapłacimy za malowanie składa się kilka czynników – jakich? Pamiętajmy też, że ważna jest także lokalizacja, w której znajduje się nasz dom.

Jakie czynniki wpływają na ostateczną cenę za malowanie ścian w mieszkaniu?

Trzeba powiedzieć, że na cały koszt malowania wpływa sporo czynników. Przede wszystkim fachowcy się tym zajmujący nie tylko malują ściany, ale również muszą oni odpowiednio zabezpieczyć meble oraz podłogi w mieszkaniu, aby nie zostały one zabrudzone farbą, gdy przez przypadek skapnie na jakąś powierzchnię. Zabezpieczenie w odpowiedni sposób mebli zmniejszy ryzyko ich uszkodzenia lub zarysowania. Należy brać pod uwagę to, że na przykład, gdy do pomalowania jest tylko sufit w łazience, to trzeba jednak odpowiednio zabezpieczyć poszczególne przedmioty tam znajdujące się, których nie da się wynieść. Bardzo ważną kwestią, która może wpływać na ostateczną cenę za malowanie jest to, czy ściany są dobrze przygotowane do tego procesu. Zdarzają się sytuacje, że na danej powierzchni znajdują się jakieś nierówności, które trzeba usunąć, co znacznie wydłuża czas pracy danej ekipy w pomieszczeniu.

Niektórzy ludzie decydujący się na malowanie mieszkania chcą mieć na jakiejś ścianie położoną trochę inną powierzchnię. Wtedy trzeba ją malować trochę inną farbą oraz może być także inna technika położenia jej na ścianie, aby stworzyć przy jej udziale odpowiedni efekt. W przypadku takich nowoczesnych rozwiązań może być konieczne pomalowanie tej powierzchni kilka razy, co może wykonać malarz. Warszawa i inne większe miasta to tereny, na których firmy zajmujące się malowaniem mogą wyceniać drożej takie prace. Wyższa kwota może być spowodowana dłuższym dojazdem do klienta. Na kwotę, jaką zapłacimy malarzowi, wpływa także to, czy sami kupimy materiały zabezpieczające podłogi oraz meble, możemy więc  samodzielnie kupić farby. Wtedy także zapłacimy takiej ekipie trochę mniej pieniędzy.

W jaki sposób malarz ustala cenę za całe malowanie danej powierzchni?

Od kilku lat fachowiec nie podaje już ceny za metr kwadratowy, tylko dość często przyjeżdża do budynku, w którym ma wykonać tę robotę i ocenia, jaki będzie dokładny zakres robót przez niego przeprowadzonych. Zdarzają się sytuacje, że klient na przykład oczekuje również jakiegoś kucia w ścianie, ponieważ chce mieć na przykład powieszony telewizor na ścianie w salonie, a do tej pory go nie miał. Po takich oględzinach przekazuje on klientowi kosztorys, dzięki czemu wiadomo, ile będzie nas kosztowało całe malowanie. Malarz może podnieść cenę za tego typu usługę, gdy na przykład będzie trzeba pomalować jakieś trudno dostępne miejsce, do którego jest trudno dostać się nawet z drabiny. Niektórym może wydawać się, że pomalowanie kuchni czy łazienki jest szybsze, ponieważ jest tam mniejsza powierzchnia do pokrycia farbą. Należy jednak pamiętać, że jest sporo elementów do zabezpieczenia. Decydując się na malowanie, można poprosić o wycenę kilka ekip, które zajmują się takim rodzajem remontowania, a następnie wybrać najkorzystniejszą ofertę.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (33 głosów, średnia: 4,82 z 5)
zapisuję głos...