Jak się do tego zabrać, czyli malowanie ścian krok po kroku

Ogromny, jak nie decydujący wpływ na styl wnętrza ma kolor ścian, czasem również ich faktura czy oryginalny wzór. Malowanie jest ważnym etapem prac wykończeniowych, bowiem od jego efektu zależy wygląd pomieszczenia. Nie wystarczy wybrać dobrą farbę w ładnym kolorze, trzeba też dobrze pomalować. Nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć koszty remontu i zdarza się, że na ostatnich fachowców brakuje już pieniędzy. Co zrobić? Przed Tobą kilka profesjonalnych wskazówek, które pomogą Ci umiejętnie pomalować mieszkanie.

01-malowanie-scian-krok-po-kroku-tagomago-52884259_

Prace przygotowawcze do malowania

Niejednokrotnie prace, które mają na celu przygotowanie miejsca malowania są przez fachowców pomijane. I to nie przynosi dobrych rezultatów. Trudno skupić się na malowaniu, kiedy trzeba szukać pędzli, wałków, taśmy malarskiej czy innych narzędzi. Warto więc poświęcić chwilę czasu na ich przygotowanie przed rozpoczęciem nakładania farby na ścianę.

Do podstawowych narzędzi niezbędnych podczas malowania zaliczyć można: wałek lub pędzel, taśmę i folię malarską, kuwetę, mieszadło i osłonkę na kuwetę. Przydać się może też szczotka do zamiatania, drabina lub rura teleskopowa do wałka, szpachelka i papier ścierny. Przed rozpoczęciem wszelkich prac warto zabezpieczyć podłogę i meble przed zabrudzeniem poprzez rozłożenie folii. Można ją w kilku miejscach przykleić taśmą malarską, by się nie zsuwała.

01-malowanie-scian-krok-po-kroku-tagomago-36348598_

Pierwszy krok – zbadanie i oczyszczenie podłoża

Nałożenie warstwy gruntu wymaga wcześniejszego przygotowania podłoża. Powierzchnię ściany trzeba dokładnie obejrzeć i wszystkie nierówności wygładzić za pomocą papieru ściernego. Jeśli w strukturze są widoczne ubytki, nawet małe, należy je zaszpachlować gipsem, a po jego wyschnięciu wyrównać. Ściana wymaga dokładnego umycia i osuszenia, by była gładka, a farba do niej jednakowo i równomiernie przylegała. Złe przygotowanie podłoża może skutkować szpetnymi plamami.

Malowanie ścian w kuchni wymaga dodatkowo odtłuszczenia ich powierzchni, by przez warstwę farby nie przebijały się tłuste zacieki i kropki. Jeśli ściany są gładkie to wystarczy je zamieść z kurzu. Przed nałożeniem warstwy farby trzeba powierzchnię ściany okleić taśmą malarską, zwykle przy suficie i listwach przypodłogowych. Również okno, drzwi i ościeżnice warto dobrze okleić i zabezpieczyć, by nie pozostały na nich kropki farby, a jeszcze gorzej, gruntu. Ten, ze względu na swoją kleistą konsystencję pozostawia lepkie plamy, trudne do usunięcia. Następnie na oczyszczone podłoże nakładamy pędzlem grunt i czekamy, aż wyschnie.

Malowanie

Zanim naniesiemy na podłoże pierwszą warstwę farby, warto zapoznać się z instrukcją na opakowaniu oraz wybrać właściwe narzędzie. Błędem jest otwieranie okna w trakcie i tuż po malowaniu, bowiem wpadające z powietrza pyłki i kurz będą przyklejały się do mokrej ściany. Farbę trzeba wymieszać i przelewać po trochu do kuwety.

Wałek czy pędzel do malowania powinien być czysty, najlepiej nowy, by nie pozostawiał drobin czy paprochów ze starego koloru. Fachowo, pierwsza warstwa powinna być nałożona w kierunku poziomym, druga pionowym. Dlaczego? By precyzyjnie pokryć całą powierzchnię ściany i nie powstały na niej pasy o różnych odcieniach. To zadanie nie należy do łatwych, ale właściwie wykonanie gwarantuje doskonały efekt.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (130 głosów, średnia: 4,70 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Jaworka  25 września 2016 21:18

  Porady bardzo przydatne ale dla młodych ja juz to wszystko przeszłam i nawet sama malowałam ale teraz robi to firma bo ha nie mam na to czasu

  Odpowiedz
 2. luna341  26 września 2016 08:22

  Bardzo przydatne rady.Malowanie to nic trudnego,ja juz nie raz to robiłam i zawsze byłam zadowolona z efektów.Jeśli mogę to dodam od siebie aby pędzli nie myc po nałożeniu pierwszej warstwy.Pedzel zawijamy szczelnie w reklamówkę lub worek .Nie wyschnie .

  Odpowiedz
 3. Aneta  29 września 2016 12:07

  Jeszcze nigdy nie malowałam sama ścian 🙂

  Odpowiedz
 4. Dominik  29 września 2016 14:28

  Ja bym nie wiedział, jak malować ściany. Zaraz bym coś rozwalił i potem dostałbym po łapach od dziewczyny (straszna nerwuska). Wolałbym wynająć ekipę, które zajmuje się profesjonalnym malowaniem ścian albo innymi robotami domowymi. Tylko takich trzeba pilnować, bo inaczej spartaczą.

  Odpowiedz
 5. mama88  3 października 2016 13:21

  Od kilku miesięcy nie mogę zabrać się za malowanie ścian.Musze wybrać kolor a to nie lada wyzwanie dla małego pomieszczenia. Kocham delikatne pastelowe kolory. Może w końcu zbiorę siły i poszukam czegoś odpowiedniego

  Odpowiedz
 6. Basia  3 października 2016 15:28

  Szukałam atrakcyjnych farb do malowania ścian, potem musiałam przeprowadzić remont, też w dużej cześci sama. Ekipa remontowa była niepomocna, nie pomagali za duzo. Dobrze ,ze malowanie ścian jest fajne i ze panele polozyli mi oni!!

  Odpowiedz
 7. Elka  19 lipca 2018 22:53

  ja też robiłam remont przez ekipę. Nie powiem, żebym była zachwycona na pewno, ale źle też nie było. Całkiem przeciętna ekipa. Malowali mi ściany i robili podłogi (miałam panele, ale stare i brzydkie). Na ściany położyli mi śnieżkę – w sypialni biała, w salonie ciepły beż a w kuchni bordowy.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany