Herbicydy, fungicydy czy insektycydy? Rodzaje środków ochrony roślin

W celu zabezpieczenia upraw, należy stosować specjalne preparaty, które ochronią je przed wpływem grzybów, owadów bądź chwastów. Niedoświadczeni rolnicy oraz ogrodnicy często mają jednak problem z właściwym doborem środków. Warto więc scharakteryzować ich najważniejsze odmiany.

 

Czym są herbicydy?

Choć w sieci często można napotkać się z głosami krytykującymi praktyki związane ze stosowaniem rozmaitych „wspomagaczy”, specyfika naszego klimatu sprawia, że bez nich trudno myśleć o zdrowych uprawach. Oczywiście czym innym są naturalne środki ochrony roślin, a czym innym silna chemia, która rzeczywiście może wpłynąć na jakość żywności. Odpowiednio dobrane preparaty pozwalają jednak roślinom przetrwać wpływ wielu czynników szkodliwych.

Z pewnością należy do nich działalność chwastów, które zabierają uprawom niezbędną wodę oraz składniki odżywcze. Skutek ich obecności może być widoczny nawet w małym, przydomowym ogródku, gdzie często sieją prawdziwe spustoszenie. Zwłaszcza gdy przyciągną różnego rodzaju szkodniki, a nawet choroby.

Rozwiązaniem tego problemu są herbicydy, czyli chwastobójcze środki ochrony roślin. Zanim jednak ich użyjesz, przeczytaj dokładnie informacje znajdujące się na opakowaniu. Herbicydy różnią się bowiem między sobą użytą mieszanką i sposobem działania – niektóre z nich niszczą tylko wybrane rośliny, a pozostałe wszystkie, które zostaną nimi pokryte.

Czym są fungicydy?

Chwasty nie są jedynym zagrożeniem dla upraw. Warto postawić też na ochronę przeciwko grzybom, którą gwarantują fungicydy. Tego typu środki ochrony roślin są przygotowywane pod kątem konkretnych rodzajów grzybów, a także typów wywoływanych przez nich chorób. Jeśli więc nie wiesz, jaki preparat wybrać, skonsultuj się ze specjalistą. Sklepy internetowe oferujące środki ochrony roślin również okażą się pomocne. Zazwyczaj gwarantują dostęp do szczegółowych opisów poszczególnych produktów. Zawarte w nich informacje pozwalają nie tylko określić, z jakim dokładnie preparatem masz do czynienia, ale też dobrać dawkowanie i sposób użycia.

 

Fungicydy stosowane są zarówno w celu zwalczenia grzybów, jak i zapobiegawczo (tej informacji także trzeba szukać na opakowaniu). Warto pamiętać, że grzyby rozwijają się szczególnie szybko w klimacie wilgotnym. Zawsze więc należy dbać o odpowiednią cyrkulację powietrza i prawidłowe podlewanie roślin.

Czym są insektycydy?

W tym przypadku chodzi o ochronę owadobójczą. Problem polega na tym, że konkretne gatunki działają inaczej, dlatego dobór środków ochrony roślin jest tu szczególnie istotny. Łatwo bowiem o pomyłkę i zakup produktu, który okaże się po prostu nieskuteczny lub wręcz szkodliwy.

Insektycydy działają zapobiegawczo lub interwencyjnie w momencie, gdy uprawy zostaną już zaatakowane przez insekty. Informacje znajdujące się na etykiecie są istotne również ze względu bezpieczeństwa. Niektóre preparaty mogą bowiem stanowić zagrożenie dla ludzi i zwierząt. Co ważne, środki te można ze sobą łączyć w celu zwiększenia skuteczności ich działania. Trzeba jednak robić to z głową, gdyż zła mieszanka przyniesie odwrotny skutek.

Przedstawione wyżej środki ochrony roślin należą do produktów najczęściej używanych. Na rynku znajdziesz również akarycydy do zwalczania przędziorka, nematocydy, które usuwają nicienie z gleby, moluskocydy na ślimaki, rodentycydy na gryzonie, a także algicydy na glony. W każdym przypadku należy trzymać się zaleceń producenta i stosować środki zgodnie z ich przeznaczeniem.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (65 głosów, średnia: 4,91 z 5)
zapisuję głos...