Drivewear – Okulary dla kierowców

W czasie letnich podróży nasze oczy są narażone na działanie czynników zewnętrznych. Trudne warunki pogodowe, silne promieniowanie UV oraz wady wzroku to tylko niektóre problemy, z którymi możemy się spotkać w czasie naszej podróży. Komfortowej dla oczu i bezpiecznej jazdy nie zapewnią nam okulary przeciwsłoneczne kupione na stacji benzynowej. Na szczecie producenci wysokich jakościowo szkieł nie zapominają o kierowcach.

kierowca w okularach

fot. freepik

Promienie słoneczne oczywiście są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, jednak podczas jazdy samochodem ich nadmiar może podrażnić oczy oraz rozpraszać uwagę. Na domiar złego Promieniowanie ultrafioletowe, przedostające się do narządu wzroku wraz ze światłem słonecznym może wywołać trwałe uszkdzenia. Jak się przed tym ustrzec? Użycie zasłonki, czy wstawienie do samochodu przyciemnianej szyby nie będzie wystarczającą bronią przeciwko promieniom UV. Dobrą radą może być jednak zakup odpowiednich soczewek okularowych, wyposażonych w specjalny filtr. Przy dokonywaniu wyboru warto kierować się głową, nie ceną, a w przypadku osób z wadą wzroku, najlepiej udać się po poradę do okulisty.

UV także dotyczy kierowców

Wielu kierowcom-okularnikom wydaje się, że skoro noszą przezroczyste szkła korekcyjne, to siadając za kółko nie mogą już pozwolić sobie na okulary przeciwsłoneczne. Jednak korekcja wzroku wcale nie musi wykluczać ochrony oczu przed światłem. Osobom z wadą wzroku optycy polecają soczewki barwione.

? Najbardziej popularne są szkła barwione brązowe i szare, ale paleta możliwych barwień jest o wiele szersza, istnieje też możliwość przygotowania szkieł na indywidualne życzenie Klienta ? mówi Jerzy Kramarczyk, główny technolog w firmie JZO ? Warto zaznaczyć, że na bardzo realistyczne widzenie kolorów pozwalają tzw. barwienia fizjologiczne soczewek okularowych.

Jeśli cenimy sobie wygodę i nie chcemy nosić przy sobie dwóch par okularów, zastanówmy się nad soczewkami fotochromowymi. W zależności od ilości promieniowania UV automatycznie zmieniają one swoje zabarwienie.

Pamiętajmy, że w czasie jazdy oczy kierowcy narażone są nie tylko na promienie UV, ale również na niebezpieczne refleksy. ? Asfalt drogowy bardzo często odbija światło słoneczne w taki sposób, że jego odblask oślepia kierowcę. Podobnie może zachować się deska rozdzielcza samochodu ? mówi Hubert Pikulski, dyrektor ośrodka szkolenia kierowców w Wołowie ? Przez to spada szybkość reakcji, a przy prędkości ok. 50 km/godz. oślepienie tego typu może spowodować wydłużenie drogi hamowania nawet o 4 metry.

Metody na liczne zagrożenia

Jak w takim razie uchronić nasz wzrok nie tylko przed promieniami ultrafioletowymi, ale również odblaskami i po prostu ostrym słońcem? Okulary korekcyjne to za mało, a przeciwsłoneczne szkła ze stacji benzynowej, bez odpowiednich filtrów, mogą nam tylko bardziej zaszkodzić. Dlatego warto zastanowić się nad kupnem soczewek okularowych, wyposażonych w kilka warstw, z których każda będzie odpowiadała za eliminowanie innego szkodliwego czynnika.

– To wygodne i nowoczesne rozwiązanie ? mówi Jerzy Kramarczyk z JZO? Dzięki połączeniu w jednej soczewce okularowej kilku warstw, jedna para szkieł będzie nam służyć w różnych warunkach i chronić przed różnymi zagrożeniami. Tak skonstruowane są np. soczewki Drivewear, zaprojektowanie dla kierowców.

Szkła Drivewear mają dwie powłoki fotochromowe ? jedna reaguje na promieniowanie UV, druga zaś na światło widzialne. Dzięki temu zmieniają swój kolor, dostosowując się do warunków panujących na drodze. Soczewki wyposażone są także w filtr polaryzacyjny, który eliminuje oślepiające odblaski.

Mądry wybór

Nic nie stoi na przeszkodzie aby stosować różne sposoby na zmęczenie oczu w czasie jazdy, jak na przykład przerwy w podróży, proste ćwiczenia, polegające na kręceniu wzrokiem ósemek oraz zmienianie się z drugim kierowcą. Jednak te metody są skuteczne jedynie, jeżeli pragniemy zniwelować objawy wyczerpania, a poza tym nie zawsze mamy warunki, aby je zastosować. Indywidualnie dobrane soczewki okularowe będą zaś wspierały nasze oczy przez całą drogę, dodatkowo ochronią nas przed czynnikami, z którymi sami nie dalibyśmy sobie rady… wystarczy tylko pamiętać o tym, żeby założyć je, siadając za kierownica.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (136 głosów, średnia: 4,54 z 5)
zapisuję głos...