Dokuczają ci zimne stopy? Jest na to rada

Zimowe, coraz chłodniejsze dni to szczególnie trudny okres dla osób, które cierpią z powodu zimnych stóp. Problem jest szczególnie uciążliwy dla tych, którzy większość dnia spędzają przy biurku, bez ruchu. Tym bardziej, że jego konsekwencją mogą być napięcia i bóle głowy, a także przechłodzenie dłoni, błon śluzowych w nosie i gardle oraz przeziębienie. Ciepłe buty i grube skarpety z reguły nie wystarczają, aby pozbyć się tej dolegliwości. Jak sobie z nią skutecznie poradzić?

Przyczyną zimnych stóp jest najczęściej niedostatecznie zaopatrzenie ich w krew, która gdy spada temperatura, w większej mierze przekierowywana jest do najważniejszych organów, czyli serca oraz wątroby. Reakcja ta to, konieczny dla życia, mechanizm obronny organizmu, mający na celu utrzymanie stałej temperatury ciała i co się z tym wiąże, ważnych procesów przemiany materii. Zimne stopy mogą być także dolegliwością wrodzoną – niektóre osoby marzną nawet w przegrzanym pokoju – lub świadczyć o problemach zdrowotnych, takich jak za niskie ciśnienie, niedobór żelaza, zaburzenia w ukrwieniu, schorzenia tarczycy czy dolegliwości reumatyczne. W tych przypadkach zalecana jest konsultacja lekarska.

Domowe zabiegi rozgrzewające

Osobom borykającym się z problemem chronicznie zimnych stóp poleca się korzystanie 2-3 razy w tygodniu z kąpieli z dodatkiem preparatów rozgrzewających (zawierających imbir oraz paprykę, na przykład Kąpiel rozgrzewająca Gehwol FUSSKRAFT), które poprawiają ukrwienie skóry oraz zapewniają przyjemne uczucie ciepła o wydłużonym działaniu. Po kąpieli warto wykonać masaż stóp z użyciem kremu lub balsamu rozgrzewającego, który rozluźni mięśnie oraz pobudzi krążenie krwi (na przykład Balsam rozgrzewający do stóp Gehwol). Pamiętajmy, aby podczas wykonywania zabiegu nasze ruchy zawsze były skierowane ku górze, w kierunku serca.

Rady dla marznących stóp

O zimne stopy powinniśmy dbać właściwie codziennie, przez kilka prostych czynności. Zaczynajmy dzień zmiennym prysznicem: nogi polewajmy raz zimną, raz ciepłą wodą. W ten sposób pobudzimy krążenie i poprawimy ukrwienie. Po dokładnym osuszeniu wsmarujmy w stopy krem lub balsam rozgrzewający. Pamiętajmy także, aby nosić odpowiednie do stanu pogody obuwie oraz nieuciskające skarpetki (mogą bowiem zakłócić krążenie krwi). Z kolei do pracy zabierajmy lżejsze buty na przebranie, które nie doprowadzą do przepocenia się naszych stóp. Warto także stosować wkładki termoizolacyjne, które chronią przed zimnem i wilgocią. Przebywając w domu nie zapominajmy o noszeniu skarpetek czy kapci.

Cena kąpieli rozgrzewającej Gehwol, opakowanie 150 ml, to ok. 40 zł. Cena balsamu rozgrzewającego do stóp Gehwol, tuba 75 ml, to ok. 28 zł. Preparaty dostępne są w aptekach oraz wybranych salonach kosmetycznych.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (241 głosów, średnia: 4,41 z 5)
zapisuję głos...