Dietetyk o hitach roku: czy naprawdę działają?

 Największymi hitami ostatnio są trzy diety: bezglutenowa, paleo i 5:2 – każda obiecująca spektakularne efekty odchudzania. Czy stosując je możemy trwale zredukować wagę, czy tylko sobie zaszkodzić? O radę poprosiliśmy Agnieszkę Piskałę, specjalistę ds. żywienia Nestlé Polska i koordynatorkę programu Natalia Honorata Witalna NHW.

 czy-mozna-szybko-schudnac

Dieta bezglutenowa – odstaw pszenicę

Dieta bezglutenowa dr Davisa polega na odstawieniu produktów zawierających gluten, czyli szczególny rodzaj białka występujący m.in. w produktach pszenicznych. Jedząc według jej założenia możemy schudnąć 5 kg w 2 tygodnie.

Agnieszka Piskała:

Dieta bezglutenowa ma nie tylko działanie oczyszczające, ale stanowi również ciekawe urozmaicenie posiłków. Można ją polecić osobom wrażliwym na gluten lub tym, które w ostatnim czasie zaobserwowały u siebie takie objawy jak: problemy gastryczne, bóle brzucha i głowy oraz apatię
i problemy z koncentracją. O ile bez glutenu organizm człowieka może się obejść, ważne jest, aby
w zastępstwie zbóż glutenowych wybierać, np. ryż, kukurydzę czy proso. Niestety wiele produktów dostępnych na półkach sklepowych, takich jak wędliny, czy keczupy, zawiera gluten w „ukrytej” postaci. Osoby, które chcą restrykcyjnie przejść na tę dietę, powinny same wypiekać chleb ze zbóż bezglutenowych i piec wędliny. Dzięki domowemu jedzeniu zyska nasze zdrowie i kondycja organizmu.

 

Dieta paleo – wróć do korzeni

Dieta paleo zakłada sposób odżywania zbliżony do naszych przodków. Według jej zasad energię z pożywienia powinniśmy czerpać po równo z każdego źródła: 33% z białka, 33% z tłuszczy, 33%  z węglowodanów. W menu pojawić się musi sporo warzyw i owoców, produkty wysokobiałkowe (nietłuste mięsa) i kwasy tłuszczowe Omega 3 (ryby). Eliminacji podlega: nabiał, zboża, chemiczne dodatki, słodkości, dania typu fast food, sól i sztuczne słodziki. Przestrzeganie samej diety spowoduje utratę 5-10 kg, a przy regularniej aktywności fizycznej może ona spaść aż o 15-40 kg w ciągu 6 miesięcy.

Agnieszka Piskała:

Dieta paleo to jedna ze zdrowszych wariacji dietetycznych w ostatnim czasie. Eliminuje z jadłospisu żywność wysoko przetworzoną i bogatą w substancje dodatkowe (np. fast food, słodycze). Obfituje ona w naturalne produkty, czyli poddane obróbce termicznej mięso (pieczenie, duszenie, gotowanie), nieprzetworzone warzywa i owoce oraz zioła. Powinny stosować ją osoby chcące wrócić do diety niskoprzetworzonej. Krótka obróbka mięs i warzyw przyprawianych jedynie naturalnymi ziołami to gwarancja smaku, aromatu i naturalności. Niestety dieta ta ma istotną wadę: całkowicie eliminuje mleko i produkty nabiałowe. Ich odstawienie może być przyczyną poważnych niedoborów wapnia. Osoby decydujące się na paleo dietę powinny zwiększyć spożycie zielonolistnych warzyw (jarmuż, sałata, szpinak), które w zastępstwie nabiału mogą stanowić istotne źródło tego ważnego składnika.

 

Dieta 5:2 – stosuj przerywaną głodówkę

Dieta 5:2 to jedzenie normalnych posiłków o regularnej częstotliwości przez 5 dni w tygodniu. Natomiast 2 nienastępujące po sobie dni poświęcone są na tzw. „przerywaną głodówkę”. Podczas ich trwania wartość kaloryczna spożywanych dań nie może przekroczyć łącznie 500 kalorii dla kobiet i 600 kalorii dla mężczyzn. Dieta ta może spowodować redukcję masy ciała o 4-8 kg w ciągu miesiąca,
w zależności od stanu wyjściowego.

Agnieszka Piskała:

Każda dieta oparta na skrajnościach, ograniczeniach, zakazach, systemie kar i nagród nie jest właściwym, a przede wszystkim trwałym sposobem odżywiania. Nie polecam tej diety nikomu! 2 dni głodówki, po których możemy jeść wszystko przez 5 dni powoduje w naszym organizmie duże spustoszenie, a w dłuższym okresie – przyrost masy ciała. Traktowanie jedzenia instrumentalnie,
w formie kar i nagród niestety budzi naszą frustrację. By stracić zbędne kilogramy powinniśmy trwale zmienić nawyki żywieniowe i styl życia. Tylko to gwarantuje sukces.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (148 głosów, średnia: 4,50 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. lilkawodna  5 grudnia 2014 07:50

  Teraz wszędzie mówią i piszą o diecie bezglutenowej.

  Odpowiedz
 2. martucha180  5 grudnia 2014 11:01

  A ja chcę przytyć. Koniec i kropka.

  Odpowiedz
 3. bbo  5 grudnia 2014 21:05

  2015 rok przyniesie pewnie nowe hity 🙂

  Odpowiedz
 4. gusia.  7 grudnia 2014 08:53

  No nie wiem czy dieta 5:2 może czynić spustoszenie,przecież 500kalorii można zjeść.Nie jestem znawcą,ale mi się wydaje do przyjęcia.W końcu ludzie czasami dzień nie jedzą wcale,żeby oczyścić organizm tylko piją.

  Odpowiedz
 5. efffciaa  29 marca 2016 13:13

  500 kalorii to jest bardzo niedużo 🙂 Głupi jogurt ma prawie 200 , bułka 150 . Na diecie 500 kalorii można umrzeć z głodu , no chyba , ze ktoś cały dzień wsuwa sałatę i pomidory .

  Odpowiedz
 6. luna341  2 sierpnia 2016 18:22

  Na szczęście nie jestem na żadnej diecie

  Odpowiedz
 7. stokrotkapolna  20 listopada 2016 03:05

  Skrajności,

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany