Dieta Cud – czy istnieje? Razem z ekspertami obalamy mity

Ponad połowa Polek (52%) przyznaje, że ich największym problemem w skutecznym odchudzaniu są brak silnej woli i konsekwencji w zmianie diety. Przez to, jeśli mamy problemy z wagą, poszukujemy diety cud, która pozwoli nam szybko i skutecznie schudnąć. Czy to zawsze odpowiedź na konkretny problem, który uniemożliwia nam pozbycie się zbędnych kilogramów? „Dieta Cud” – czy istnieje? Profesor Barbara Zahorska-Markiewicz oraz Joanna Brzezińska wyjaśniają mity związane z tym pojęciem.

Dieta Cud

Fakt czy Mit? Jeśli chcemy schudnąć, wystarczy stosować dowolną dietę. Wszystkie działają tak samo.

MIT! Nie ma czegoś takiego jak dieta uniwersalna. Najczęściej wymienianymi przez Polki przyczynami problemów z wagą są słabość do słodyczy (35%) oraz brak ruchu (27%). Na dalszych miejscach klasyfikują się podjadanie między posiłkami (26%) i nieregularne jedzenie (23%). Stosowana dieta powinna zatem uwzględniać konkretny problem, który jest przyczyną nadwagi lub otyłości. Dieta osób podjadających powinna kłaść nacisk na regulowanie pór spożywanych posiłków, osoby spożywające dużo węglowodanów muszą je ograniczyć i odnaleźć zdrowsze zamienniki ulubionych potraw. Dieta, którą stosuje jedna osoba z powodzeniem, może nie przynosić żadnych rezultatów w przypadku kogoś innego.

„Podstawowe zasady prawidłowego żywienia i odchudzania są podobne dla wszystkich, ale wymagają dodatkowo dla każdego dostosowania do indywidualnego trybu życia i dotychczasowego żywienia. Nie ma cudownych diet,
a ograniczenia jakościowe w diecie przy dłuższym stosowaniu mogą być szkodliwe” –  mówi ekspert Spersonalizowanego Programu Zarządzania Wagą, prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością, profesor Barbara Zahorska-Markiewicz.

Fakt czy Mit? Żeby schudnąć, trzeba całkowicie zmienić nawyki żywieniowe. Dieta oznacza reżim żywieniowy.

MIT! Narzucony reżim, nie sprawdzi się w praktyce. Dobrze dobrana dieta to taka, która uwzględnia nasz indywidualne preferencje. Nie musisz rezygnować z ulubionych potraw, a w zamian może warto ograniczyć częstotliwość ich spożycia albo wielkość porcji.

„Każdy posiłek powinien być skomponowany z uwzględnieniem różnego rodzaju składników odżywczych. Dieta to zmiana nawyków żywieniowych, którą powinniśmy polubić. Tylko wtedy mamy realną szansę na sukces. Wszyscy odchudzający się powinni ograniczyć kaloryczność jedzenia, w tym zmniejszyć spożywanie tłuszczów zwierzęcych i słodyczy, a zwiększyć spożycie warzyw i picie wody. Najważniejsze jednak, żeby odnaleźć taką dietę, której zalecenia dana osoba zaakceptuje i stwierdzi, że nowy tryb odżywiania jest zdrowy i przyjemny” – twierdzi profesor Barbara Zahorska-Markiewicz.

Fakt czy Mit? Dobra dieta to taka, której efekty są szybko widoczne

MIT! Dieta to stopniowa zmiana nawyków żywieniowych, której efektem ma być spadek masy ciała. Jest to plan, który musi być odpowiednio skonstruowany i konsekwentnie realizowany. Gwałtowna zmiana wagi może w efekcie doprowadzić do jeszcze szybszego przybrania na wadze. Organizm musi mieć czas na to, aby przyzwyczaić się do zmiany, a głodówka i katorżnicze diety, mogą przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Zdaniem Joanny Brzezińskiej, eksperta Spersonalizowanego Programu Zarządzania Wagą: „Dieta to sposób codziennego odżywiania się. Choć można kierować się pewnymi sprawdzonymi i racjonalnymi uniwersalnymi krokami w jej budowaniu, to nie ma rozwiązań uniwersalnych. Dieta jest uzależniona od aktywności fizycznej, poziomu nadwagi. Jej zmiana to proces. Dobrze zaplanowana, rozłożona w czasie, przyniesie dużo lepsze i przede wszystkim trwałe efekty”

Fakt czy Mit? Właściwy preparat wspomagający odchudzanie zastąpi dietę i ćwiczenia. Niezależnie od tego, który wybiorę, wszystkie działają tak samo.

MIT! Dostępne w aptece wyroby medyczne pomogą Ci w walce ze zbędnymi kilogramami, ale tylko wtedy, jeśli w ich stosowaniu będziesz przestrzegać diety i zaleceń dotyczących aktywności fizycznej. Zamiast szukać produktu „na wszystko”, dowiedz się, jaki problem uniemożliwia Ci walkę ze zbędnymi kilogramami.

Może podjadasz między posiłkami, w Twojej diecie jest za dużo tłuszczów lub nie możesz obejść się bez produktów mącznych tj. makarony, chleb i dlatego spożywasz za dużo węglowodanów? Znajdź właściwego sojusznika i skutecznie rozwiąż swój problem. Zwróć także uwagę na skład produktu. Wybieraj te, które zawierają składniki naturalne i nie wywołują skutków ubocznych dla Twojego organizmu. Jak twierdzi Joanna Brzezińska, ekspert Spersonalizowanego Programu Zarządzania Wagą: „Stosowanie wyrobów medycznych wspomagających odchudzanie może wzmóc motywację osób, które walczą ze zbędnymi kilogramami. Sama tabletka, nie rozwiąże jednak problemu z wagą. Wybór sojusznika w walce z odchudzaniem nie może być przypadkowy. Musi być odpowiedzią na nasz rzeczywisty problem w walce z nadwagą. Warto wybierać preparaty dostępne w aptece, zwracając uwagę na skład produktu, aby uniknąć skutków ubocznych dla naszego organizmu.”

Zarządzaj swoją wagą i zdrowiem!

Wybierając dietę, pamiętaj, że:

  • Potrzebujesz profesjonalnego rozpoznania potrzeb i zdemaskowania indywidualnych przyczyn Twojej nadwagi lub otyłości.
  • Nie ma diety skutecznej i uniwersalnej dla każdej osoby, która chce zrzucić zbędne kilogramy. Dieta musi uwzględniać Twoje indywidualne preferencje żywieniowe.
  • Zapomnij o katorżniczej diecie. Sztucznie narzucony rygor  nie sprawdzi się w praktyce. Kluczem do sukcesu jest polubienie nowych zwyczajów żywieniowych.
  • Poszukaj sprzymierzeńca w walce ze zbędnymi kilogramami. Wybieraj produkty naturalne, nie wywołujące skutków ubocznych.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (189 głosów, średnia: 4,35 z 5)
zapisuję głos...