Co sprawia, że tak bardzo polubiliśmy Grecję?

Grecja w tym roku należy do najbardziej popularnych kierunków wakacyjnych wyjazdów. Okazuje się, że 29% wszystkich letnich rezerwacji dotyczy właśnie tego kraju, co stanowi aż 7% wzrost w porównaniu z zeszłym rokiem. Wybieramy przede wszystkim greckie wyspy: Kretę, Korfu, Kos, Rodos i odkrycie tego sezonu: Zakynthos. Co sprawia, że tak bardzo polubiliśmy ten kierunek?

fot. pixabay.com

 

Z analiz największego pośrednika biur podróży Travelplanet.pl wynika, że 29% wszystkich zrealizowanych do tej pory rezerwacji na lato 2014, dotyczy Grecji. Stawia to ten kraj na pierwszym miejscu wśród wszystkich kierunków wakacyjnych wojaży i stanowi aż 7% wzrost, w porównaniu z zeszłym rokiem. Pierwszy powód takiego stanu rzeczy wydaje się być dosyć oczywisty – korzystny stosunek ceny do jakości. Spośród europejskich, nie muzułmańskich, krajów w basenie Morza Śródziemnego, ceny wakacji w Grecji należą do najniższych. Znajdziemy tu jednak oferty dla każdego – od mniej zasobnych portfeli do propozycji dla bardziej wymagających turystów. Według badań Travelplanet.pl, już 65% wszystkich rezerwujących wyjazdy szuka ofert o wyższym standardzie.

Wszędzie coś ciekawego

Cena to jednak nie jedyna zaleta popularności podróży do Grecji. Ogromną przewagą tego kraju jest różnorodność i to, że każdy, niezależnie od tego, czego oczekuje od wyjazdu wakacyjnego, znajdzie tam coś odpowiedniego dla siebie. Podczas każdej wizyty Grecja może pokazać turystom nowe oblicze: od trekkingu po Meteorach, przez nurkowanie w zatoce zatopionych statków na Zakynthos, wspinaczkę na ośnieżone szczyty Olimpu, po przejrzyste morze i cudowne, wręcz karaibskie, krajobrazy. Grecja jest przesycona historią, a przy tym posiada 17 miejsc, objętych ochroną dziedzictwa UNESCO. Spuścizna historyczna, ciągle jeszcze bezludne wyspy, dobrze rozbudowana infrastruktura turystyczna, połączone z gwarancją słońca i temperaturą powyżej 27 stopni, dają Grecji niezwykle dużą przewagę w walce o turystów.

Naturalne przysmaki

Jedzenie dla Greków jest przyjemnością i sposobem spędzania wolnego czasu. Grecka kuchnia opiera się na dużej ilości świeżych warzyw, ryb, owoców, ziół i oliwie z oliwek, która jest podstawą tamtejszego menu. Drzewo oliwne, związane z kulturą grecką, jest symbolem długowieczności, nadziei i pokoju. Symbolem kuchni greckiej jest też słynny ser feta, którego recepturę, według mitologii greckiej, podarowali Grekom bogowie z Olimpu. Jest też mięso, choć to zdrowsze – głównie jagnięcina i barania, zazwyczaj gotowane lub opiekane na ruszcie. Dobremu jedzeniu towarzyszy tu zwykle alkohol. Młode wino, do którego dodawana jest żywica z sosny – Retsina, Ouzo – o charakterystycznym anyżowym smaku, Metaxa, czy wysokoprocentowy Tsipouro – na Krecie zwany Tsikoudia, a w niektórych rejonach Grecji – Raki. W hotelach znajdziemy często dużą ilość sezonowych owoców oraz pyszne desery.

Południowy urok

Być jak Grek Zorba oznacza między innymi obniżony poziom stresu, czyli coś, na czym się mało znamy. Lubimy natomiast tańczyć. W Grecji taniec towarzyszy wielu okazjom, a tradycyjnych tańców jest ponad 4 tys., z których najpopularniejsze to te tańczone w kole. Ze swoim pozytywnym chaosem i popołudniową siestą, Grecja nie wpędza w kompleksy, a pozwala raczej spojrzeć na nasze codzienne życie z pewnej perspektywy. Często to, co u nas nie działa, spóźnia się i doprowadza do białej gorączki, w Grecji nie jest istotne.

Dla miłośników kotów

Grecja jest pełna kotów. Wędrują swoimi drogami i nikomu nie przeszkadzają. Są nawet w hotelach, gdzie potrafią zrobić niekiedy zbyt wczesną pobudkę. Wyglądają trochę inaczej niż nasze dachowce, bo mają mniejsze główki. Są przyjaźnie nastawione do ludzi i stanowią niejako element greckiego krajobrazu.

Bezpiecznie i blisko

Grecja wygrywa też poczuciem bezpieczeństwa i dogodnymi połączeniami komunikacyjnymi. Nawet organizując samemu podróż samolotem, mamy do dyspozycji oferty kilku przewoźników. Sam lot trwa od 1,5 do 3 h, w zależności od miejsca wylotu i lotniska docelowego.

Przyjazna grecka natura

Grecy kochają swój kraj i uznają go za najlepsze miejsce na ziemi. Wszędzie wieszają narodowe flagi. Są bardzo dumni ze swojej historii i dokonań ich przodków na przestrzeni wieków. Choć wyraziście gestykulują, głośno się śmieją i robią dziwne miny, są ogólnie mili i przyjaźni.  Nikt nie nagabuje turystów na ulicy, nikt nie czeka na bakszysz. Mimo że grecki język, jak i sam alfabet są dla nas całkowicie niezrozumiałe, swobodnie porozumiemy się po angielsku. Tu każdy może poczuć się naprawdę dobrze.

I jak tu nie kochać Grecji?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (158 głosów, średnia: 4,75 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. lilkawodna  17 lipca 2014 07:17

  Grecja to moje marzenie. Niestety w najbliższym czasie jest dla mnie nie osiagalna.

  Odpowiedz
 2. martucha180  17 lipca 2014 11:03

  Byłam w Grecji i bardzo miło wspominam wycieczkę. Meteory pokonały Akropol.
  Ale od siebie dodam, że nasza kultura i literatura bazują na 2 podstawach – antyku i Biblii. O starożytnej Grecji uczy się w szkole, więc w podświadomości zostaje pewien sentyment do tego kraju i ciągnie go do niego.

  Odpowiedz
 3. bbo  17 lipca 2014 19:51

  I jak nie kochać Grecji patrząc na taki widok?

  Odpowiedz
 4. gusia.  18 lipca 2014 07:32

  Nie byłam w Grecji,ale widok bardzo kuszący.

  Odpowiedz
 5. as_sa  24 lipca 2014 20:43

  Jedno z tych miejsc w które zamierzam pojechać

  Odpowiedz
 6. Kmakolagwa  25 marca 2015 17:08

  Widoki zapierają wdech.

  Odpowiedz
 7. adamorek  31 maja 2015 19:32

  bajkowe miejsce

  Odpowiedz
 8. katja  8 października 2015 14:53

  Grecja jest przepiękna i ma swój specyficzny tajemniczy urok, zwłaszcza ruiny koryntu i ruiny zamku castro. magiczny kraj w którym naprawdę można się zakochać. Polecam wszystkim którzy jeszcze nie byli.

  Odpowiedz
 9. efffciaa  5 marca 2016 16:58

  Ze wszystkim się zgodzę oprócz zdania na temat Greków – w 90 % Grecy ze starego pokolenia to mega gbury , którym wszystko i wszyscy przeszkadza , młodzi są mili i kulturalni a kraj faktycznie piękny .

  Odpowiedz
 10. stokrotkapolna  28 października 2016 10:35

  Grecja to marzenie mojej wnuczki , artystka, kochająca sztukę starożytną.Mam nadzieję,że kiedyś spełni te swoje marzenia.Niestety, ja nie mogę jej pomóc w spełnieniu tych marzeń.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany