Co sprawia, że tak bardzo polubiliśmy Grecję?

Grecja w tym roku należy do najbardziej popularnych kierunków wakacyjnych wyjazdów. Okazuje się, że 29% wszystkich letnich rezerwacji dotyczy właśnie tego kraju, co stanowi aż 7% wzrost w porównaniu z zeszłym rokiem. Wybieramy przede wszystkim greckie wyspy: Kretę, Korfu, Kos, Rodos i odkrycie tego sezonu: Zakynthos. Co sprawia, że tak bardzo polubiliśmy ten kierunek?

fot. pixabay.com

Z analiz największego pośrednika biur podróży Travelplanet.pl wynika, że 29% wszystkich zrealizowanych do tej pory rezerwacji na lato 2014, dotyczy Grecji. Stawia to ten kraj na pierwszym miejscu wśród wszystkich kierunków wakacyjnych wojaży i stanowi aż 7% wzrost, w porównaniu z zeszłym rokiem. Pierwszy powód takiego stanu rzeczy wydaje się być dosyć oczywisty – korzystny stosunek ceny do jakości. Spośród europejskich, nie muzułmańskich, krajów w basenie Morza Śródziemnego, ceny wakacji w Grecji należą do najniższych. Znajdziemy tu jednak oferty dla każdego – od mniej zasobnych portfeli do propozycji dla bardziej wymagających turystów. Według badań Travelplanet.pl, już 65% wszystkich rezerwujących wyjazdy szuka ofert o wyższym standardzie.

Wszędzie coś ciekawego

Cena to jednak nie jedyna zaleta popularności podróży do Grecji. Ogromną przewagą tego kraju jest różnorodność i to, że każdy, niezależnie od tego, czego oczekuje od wyjazdu wakacyjnego, znajdzie tam coś odpowiedniego dla siebie. Podczas każdej wizyty Grecja może pokazać turystom nowe oblicze: od trekkingu po Meteorach, przez nurkowanie w zatoce zatopionych statków na Zakynthos, wspinaczkę na ośnieżone szczyty Olimpu, po przejrzyste morze i cudowne, wręcz karaibskie, krajobrazy. Grecja jest przesycona historią, a przy tym posiada 17 miejsc, objętych ochroną dziedzictwa UNESCO. Spuścizna historyczna, ciągle jeszcze bezludne wyspy, dobrze rozbudowana infrastruktura turystyczna, połączone z gwarancją słońca i temperaturą powyżej 27 stopni, dają Grecji niezwykle dużą przewagę w walce o turystów.

Naturalne przysmaki

Jedzenie dla Greków jest przyjemnością i sposobem spędzania wolnego czasu. Grecka kuchnia opiera się na dużej ilości świeżych warzyw, ryb, owoców, ziół i oliwie z oliwek, która jest podstawą tamtejszego menu. Drzewo oliwne, związane z kulturą grecką, jest symbolem długowieczności, nadziei i pokoju. Symbolem kuchni greckiej jest też słynny ser feta, którego recepturę, według mitologii greckiej, podarowali Grekom bogowie z Olimpu. Jest też mięso, choć to zdrowsze – głównie jagnięcina i barania, zazwyczaj gotowane lub opiekane na ruszcie. Dobremu jedzeniu towarzyszy tu zwykle alkohol. Młode wino, do którego dodawana jest żywica z sosny – Retsina, Ouzo – o charakterystycznym anyżowym smaku, Metaxa, czy wysokoprocentowy Tsipouro – na Krecie zwany Tsikoudia, a w niektórych rejonach Grecji – Raki. W hotelach znajdziemy często dużą ilość sezonowych owoców oraz pyszne desery.

Południowy urok

Być jak Grek Zorba oznacza między innymi obniżony poziom stresu, czyli coś, na czym się mało znamy. Lubimy natomiast tańczyć. W Grecji taniec towarzyszy wielu okazjom, a tradycyjnych tańców jest ponad 4 tys., z których najpopularniejsze to te tańczone w kole. Ze swoim pozytywnym chaosem i popołudniową siestą, Grecja nie wpędza w kompleksy, a pozwala raczej spojrzeć na nasze codzienne życie z pewnej perspektywy. Często to, co u nas nie działa, spóźnia się i doprowadza do białej gorączki, w Grecji nie jest istotne.

Dla miłośników kotów

Grecja jest pełna kotów. Wędrują swoimi drogami i nikomu nie przeszkadzają. Są nawet w hotelach, gdzie potrafią zrobić niekiedy zbyt wczesną pobudkę. Wyglądają trochę inaczej niż nasze dachowce, bo mają mniejsze główki. Są przyjaźnie nastawione do ludzi i stanowią niejako element greckiego krajobrazu.

Bezpiecznie i blisko

Grecja wygrywa też poczuciem bezpieczeństwa i dogodnymi połączeniami komunikacyjnymi. Nawet organizując samemu podróż samolotem, mamy do dyspozycji oferty kilku przewoźników. Sam lot trwa od 1,5 do 3 h, w zależności od miejsca wylotu i lotniska docelowego.

Przyjazna grecka natura

Grecy kochają swój kraj i uznają go za najlepsze miejsce na ziemi. Wszędzie wieszają narodowe flagi. Są bardzo dumni ze swojej historii i dokonań ich przodków na przestrzeni wieków. Choć wyraziście gestykulują, głośno się śmieją i robią dziwne miny, są ogólnie mili i przyjaźni.  Nikt nie nagabuje turystów na ulicy, nikt nie czeka na bakszysz. Mimo że grecki język, jak i sam alfabet są dla nas całkowicie niezrozumiałe, swobodnie porozumiemy się po angielsku. Tu każdy może poczuć się naprawdę dobrze.

I jak tu nie kochać Grecji?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (161 głosów, średnia: 4,76 z 5)
zapisuję głos...