Chorwacja jakiej nie znacie – 7 ciekawych faktów

Rok do roku Chorwację odwiedza wielu Polaków. Jednak nie wszyscy wiedzą, co z tym krajem mają wspólnego krawat, dalmatyńczyk, najmniejsze miasto na świecie, zwierzątko futerkowe czy „Gra o tron”? Oto Chorwacja jakiej nie znacie !

Zobacz też: Na co zwracać uwagę planując urlop z biurem podróży ?

fot. pixabay.com

Chorwacja to od wielu lat jeden z najchętniej wybieranych przez Polaków wakacyjnych kierunków. Według analiz Travelplanet.pl, tego lata średni koszt wyjazdu do Chorwacji wyniesie ok. 1744 zł od osoby. Wśród 10 najpopularniejszych wśród Polaków wakacyjnych krajów, Chorwacja jest jednym z najtańszych kierunków.

Oprócz dostępnych cen, turystów przyciąga doskonała pogoda, piękne górzyste krajobrazy i błękitne morze. Kraj słynie też z wyjątkowych cudów natury i dziedzictwa kulturalnego, ponieważ aż 18 obiektów zostało wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obowiązkowymi punktami podczas zwiedzania Chorwacji są słynne Jeziora Plitwickie, stare miasto Dubrownik czy Katedra św. Jakuba w Szybeniku. Co jeszcze, oprócz wakacyjnych kurortów i zapierających dech widokach, skrywa Chorwacja? Oto kilka mało znanych faktów.

Chorwacja jakiej nie znacie  – Dalmatyńczyki to chorwacka rasa

Charakterystyczna rasa psów, znana między innymi z bajki Disneya, pochodzi właśnie z Chorwacji. Dalmatyńczyki były dawniej wykorzystywane w Dalmacji jako psy gończe, a później obronne. W XVIII wieku sprowadzono je do Wielkiej Brytanii, a dziś psy w czarne łatki zna cały świat.

Polecamy również: Zdrowie na urlopie : O czym pamiętać przed egzotyczną podróżą?

Chorwacja jakiej nie znacie  – Najmniejsze miasto na świecie

W należącej do Chorwacji Istrii, położone jest miasto Hum, które nazywane jest przez mieszkańców najmniejszym miastem świata. Mieszka w nim jedynie 14 osób. Bramę witającą gości zdobi napis „Hum, najmanji grad na svijetu”, czyli najmniejsze miasto na świecie, choć w rzeczywistości miejscowość jest zaledwie gminą wiejską.

Chorwacja jakiej nie znacie  – Krawat pochodzi z Chorwacji

Niezbędny dziś element stroju eleganckiego mężczyzny, jako pierwsi na świecie nosili Chorwaci. Krawat wywodzi się z narodowego stroju Chorwacji. W starożytności przypominał raczej wiązaną pod szyją długą, kolorową chustę. W tej postaci wszedł również do stroju królewskiego. W XVII wieku zaczął przypominać znane współcześnie krawaty, a moda na noszenie tego dodatku opanowała także inne kraje.

Chorwacja jakiej nie znacie  – Kręcono tu ,,Grę o tron”

Popularny serial ,,Gra o tron” kręcony był między innymi w Chorwacji. W produkcji dostrzec można miejsca takie jak wyspa Hvar, Park Narodowy Krka, miasta Split, Szybenik czy Dubrownik. Ostatnie z nich pełniło rolę Królewskiej Przystani. Dzięki serialowi, znacznie więcej turystów zapragnęło odwiedzić ten wyjątkowy kraj.

Chorwacja jakiej nie znacie  – Nazwa waluty nawiązuje do kuny

Nazwa chorwackiej waluty, czyli kuna, w języku polskim ma takie samo znaczenie. Waluta zawdzięcza ją małym zwierzętom słynącym z pięknych futer. W średniowieczu, w Chorwacji luksusowe skóry kun wykorzystywano w handlu jako jednostkę wartości, dlatego nazwa ta stała się synonimem pieniądza.

Chorwacja jakiej nie znacie  – Irys – narodowy kwiat Chorwatów

Narodowym kwiatem Chorwacji jest irys. Jednym z gatunków tej rośliny jest irys dalmatyński, który wyróżnia się pastelowo-niebieskimi kwiatami i jasnozielonymi liśćmi z szerokim białym pasem.

Chorwacja jakiej nie znacie  – Najpiękniejszy zachód słońca według Hitchcocka

Zachwycony widokiem nieba w chorwackim Zadarze, Alfred Hitchcock powiedział kiedyś: ,,Zadar ma na najpiękniejszy zachód słońca na świecie, piękniejszy niż oklaskiwany każdego wieczoru zachód w Key West na Florydzie.” Wypowiedź słynnego reżysera z 1964 roku rozsławiła to chorwackie miasto.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (207 głosów, średnia: 4,54 z 5)
zapisuję głos...