Berlin jakiego nie znacie, czyli kilka słów o „OffBerlin. Przewodnik alternatywny” 

Berlin to miasto pełne kontrastów. Na jednych robi oszałamiające wrażenie, innych nie do końca przekonuje. Jedno jest pewne – to fenomen wśród europejskich miast i żeby odpowiednio je poznać nie wystarczy jedno popołudnie. Jeśli chcesz poczuć jego prawdziwy klimat, zapomnij o standardowych wycieczkach i tradycyjnych przewodnikach. To miasto, w którym warto się zgubić i trafić w takie miejsca, o których nie opowie Ci typowy pilot wycieczki!

Kto raz trafi do Berlina i zwiedzi go według odpowiedniego planu, ten na pewno będzie chciał tu wrócić. Jeśli chcesz poznać prawdziwą stronę tego miasta, to z pewnością przyda Ci się „OffBerlin. Przewodnik alternatywny” stworzony przez Marka Defée. To książka, która nie opisuje miejsc znanych  i typowych, znajdujących się na trasie standardowych wycieczek. Autor proponuje w nim wędrówkę po jego ulubionych dzielnicach i mało znanych zakątkach. Brzmi jak najlepszy plan na weekendową wycieczkę!

OffBerlin. Przewodnik alternatywny

Fot. Marek Defée

Poznaj prawdziwe oblicze Berlina

Niektórzy mówią, że Berlin trochę przypomina im Warszawę. Być może Berlin Wschodni na pierwszy rzut oka może wzbudzać pewne skojarzenia, ale gdy go bliżej poznasz, zrozumiesz, że klimat niemieckiej stolicy jest niepowtarzalny. To jedno z najbardziej egalitarnych miast na mapie Europy. Przyjmie każdego z otwartymi ramionami, bez względu na poglądy, pasje i upodobania. Dla osób, które chcą zrozumieć ten klimat i poznać prawdziwe oblicze Berlina, powstał „OffBerlin. Przewodnik alternatywny”, który nie jest kolejną pozycją w stylu “TOP 10 miejsc, które musisz zobaczyć”. Marek Defée przeprowadzi Cię przez prawdziwe perełki street foodu, kawiarnie, bary, weekendowe ryneczki, pchle targi, miejsca z designem, squaty. Pokaże Ci  intrygujące graffiti, muzykę uliczną, tańce nad Szprewą, plaże w środku miasta i życie nocne Berlina. A to tylko część atrakcji, które opisuje ten nietypowy przewodnik.

offberlin przewodnik alternatywny marek defee

Pozycja obowiązkowa dla koneserów turystyki alternatywnej

Berlin to niezwykłe miasto, które jak sam autor książki pisze “łączy w sobie klimat Paryża, dostojność architektury Madrytu, smaki Rzymu, chropowatość Lizbony, wielokulturowość Londynu, a także luz Amsterdamu oraz awangardę najciekawszych zakątków Nowego Jorku”. Nie da się go poznać w jeden dzień. Koniecznie zarezerwuj trochę więcej wolnego czasu, żeby przemierzyć go wzdłuż i wszerz i odkryć jego tajemnice. Najlepsze, co możesz zrobić, to kupić całodobowy bilet miejski, wtopić się w życie mieszkańców, zgubić się w tętniących życiem ulicach i parkach oraz poczuć klimat prawdziwego Berlina. Pomoże Ci w tym „OffBerlin. Przewodnik alternatywny”

offberlin przewodnik alternatywny marek defee

offberlin przewodnik alternatywny marek defee

“Ich bin Hummussexuell”

Marek Defée, autor przewodnika alternatywnego „OffBerlin” to mieszkaniec Szczecina, wiecznie ciekawy świata, który kocha podróżować i odkrywać różnorodność świata. Osobowość otwarta na ludzi, ich zwyczaje i upodobania. Do Berlina powraca regularnie, a zaczął go poznawać jeszcze, gdy ten był podzielony murem. W drugiej połowie lat 80. XX wieku intensywnie podróżował po Europie i Azji, przemierzał trasy pomiędzy Singapurem, Indiami i Nepalem. Berlin stanowił w tych podróżach punkt tranzytowy. Jego wrażliwość na otoczenie i wielki apetyt na życie pozwoliły mu odkryć Berlin, jakiego nie znają tradycyjne przewodniki. Dzięki przelaniu swoich spostrzeżeń na papier, możemy poznać stolicę Niemiec jego oczami i trafić do tych samych, nieoczywistych zakątków miasta.

offberlin przewodnik alternatywny marek defee

„OffBerlin. Przewodnik alternatywny” polecamy zwłaszcza tym osobom, które oczekują od podróży czegoś więcej. Tym, których nie interesuje odhaczenie topowych miejsc, znanych turystom na całym świecie, ale wolą poczuć prawdziwy klimat miasta i wtopić się w życie mieszkańców.

Ale uwaga! Lektura grozi zmianą planów na najbliższy weekend – my po przeczytaniu pozycji, od razu wykupiłyśmy bilety!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (58 głosów, średnia: 4,84 z 5)
zapisuję głos...