7 maturalnych przesądów, które przyniosą szczęście podczas matury 2024

Czy znacie maturalne przesądy? Nie obcinaj włosów! Śpij na na stosie książek! Koniecznie ubierz czerwoną bieliznę! W dzień egzaminu maturalnego, rozpocznij swój dzień od dobrej strony, tak aby wstać prawą nogą! Na brak przesądów związanych z maturą nie można narzekać. Choć wiele osób z nich drwi, to w tajemnicy przestrzegają ich – w końcu, po co ryzykować? Poniżej prezentujemy najważniejsze z nich.

7 maturalnych przesądów, które przyniosą szczęście podczas matury 2023

W Polsce istnieje wiele przesądów związanych ze szczęśliwie zdanym egzaminem maturalnym. Mają one przynieść powodzenie w czasie egzaminów pisemnych i ustnych. Warto jednak pamiętać, że te przesądy nie są gwarancją sukcesu podczas egzaminu, a jedynie mogą pomóc w zdobyciu większej pewności siebie i skupieniu się na celu. Najważniejsze to odpowiednie przygotowanie się do matury oraz umiejętność radzenia sobie ze stresem. Poniżej, prezentujemy 7 maturalnych przesądów, które pozwolą opanować stres i w rezultacie przyniosą szczęście podczas matury 2024.

Przeczytaj także, jak sobie radzić ze stresem  w inny sposób:

1. Maturalny przesąd: Bielizna  dla maturzystek

Czerwona bielizna dla dziewcząt do „must have” na maturze. Najlepiej, aby była z koronką! Ten kolor to przecież kolor szczęścia (co prawda w Chinach). Możemy zwiększyć moc tego amuletu, poprzez fakt, że ta sama bielizna była noszona na studniówce. Jednak to nie wszystko! Na studniówce powinna być noszona po lewej stronie, a na maturze – po prawej. Panowie, którzy czują się poszkodowani przez ten przesąd, powinni się pocieszyć faktem, że zobaczenie jakiejkolwiek ilości czerwonej bielizny maturzystki (nie ma określonej wielkości) zapewni im szczęście. Niemniej jednak, zobaczenie czerwonej bielizny bez związku z maturą również może przynieść szczęście.

Maturalny przesąd: Bielizna  dla maturzystek

2. Maturalny przesąd: Garnitur dla maturzystów

Maturzyści pojawiają się na maturze w garniturze z poprzedniego balu studniówkowego. Powodów tego zachowania można szukać w założeniu, że udana studniówka, będąca pierwszym dorosłym balem, przenosi swoją moc poprzez garnitur na pierwszy dorosły egzamin – to nazywane jest „projekcją siły”. Jednakże, jeśli studniówka nie spełniła oczekiwań, może to skutkować problemami na maturze!

Maturalny przesąd: Garnitur dla maturzystów

3. Maturalny przesąd: Włosy

Istnieje wiele różnych przekonań na ten temat: czy należy pozostawić swoje włosy nietknięte przez cały okres nauki do matury, czy od studniówki, czy też tylko w dzień egzaminu. Podobnie dotyczy to zarostu. Jednakże, zgodnie z Biblią, Samson, bohaterski wojownik symbolizujący odwagę i męstwo, skrywał sekret swojej potęgi we włosach. Niestety, kiedy jego sprytna kochanka Dalila je ścięła, został pozbawiony mocy i wpadł w ręce wrogów. Morał z tej historii jest oczywisty – nie należy pozbawiać się źródła naszego potencjalnego sukcesu.

Maturalny przesąd: Włosy

4. Maturalny przesąd: Cos pożyczonego

Koniecznie pożycz coś  od kogoś (obecnie sporne jest, czy pożyczona rzecz musi odzwierciedlać mądrość jej właściciela). Należy zabrać ten przedmiot na egzamin. Wobec powyższego, należy przemyśleć, od kogo warto pożyczyć długopis – w ten sposób można skorzystać z inteligencji, rozwagi i siły właściciela tego przedmiotu.

Maturalny przesąd: Cos pożyczonego

5. Maturalny przesąd: Maskotka

Niestety, obecnie zabroniona. Obecnie na salę egzaminacyjną można zabrać tylko długopis – nic więcej. Jest to trochę szkoda, ponieważ pluszowe zwierzątko pomagało już wielu osobom w przeszłości zdać egzamin maturalny.

Maturalny przesąd: Maskotka

6. Maturalny przesąd: Sen na stosie książek

Drzemka na książkach to oczywisty sposób na naukę, jak mówią niektórzy. To właśnie podczas snu najlepiej przyswajamy wiedzę, a podręcznik pod głową pełni rolę katalizatora, przyspieszając proces uczenia się i zwiększając ilość połączeń między neuronami w naszym mózgu.

Maturalny przesąd: Sen na stosie książek

7. Maturalny przesąd: Wstań z łóżka prawa nogą

Aby zapewnić sobie udany wynik na maturze, warto zadbać o to, by nocą spać w odpowiednim położeniu. Przepis na powodzenie? Odpowiednie ustawienie łóżka, aby wstać z prawą nogą. Pamiętajmy również o dobrym wietrzeniu pokoju przed egzaminem.

Maturalny przesąd: Wstań z łóżka prawa nogą

Podsumowując, warto pamiętać, że przesądy to tylko przesądy, a kluczem do sukcesu jest przede wszystkim solidna nauka i przygotowanie. Odpowiednie nastawienie, dobra organizacja pracy oraz zdrowy styl życia także mają ogromne znaczenie w osiągnięciu sukcesu na maturze. Wszystkim maturzystkom i maturzystom powodzenia na maturze 2023  życzy portal KobietaMag.pl!

Jak zdać maturę – porady last minute

Jak zdać maturę – porady last minute

Odliczanie dni do egzaminu dojrzałości rozpoczęło około 330 tysięcy maturzystów[1]. Im bliżej „godziny zero”, tym większy stres dopada każdego z nich. Nie warto jednak wpadać w panikę. Kierując się kilkoma zasadami, można się jeszcze sporo

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (25 głosów, średnia: 4,92 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. agasam9  4 maja 2023 20:37

  nie wierzę w takie rzeczy, trzeba po prostu się nauczyć

  Odpowiedz
 2. efffciaa  5 maja 2023 10:18

  Zupełnie nie wierzę w takie przesądy , jak się ktoś nie nauczy to i tak obleje , niezależnie od tego czy uwierzy w przesądy czy nie , a jeszcze popadnie w paranoje , którą nogą z łóżka wstawać 😉

  Odpowiedz
 3. macierzanka  6 maja 2023 22:00

  Zawsze były jakieś przesądy,ale traktowało się je z przymrużeniem oka.

  Odpowiedz
 4. Magdalena  8 maja 2023 23:33

  Dobrze, że mam maturę dawno za sobą 😉

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany