Pranajama – praktyka oddechowa na stres

Pranayama, czyli sztuka oddechu, to jeden z ośmiu podstawowych filarów jogi. Bywa też traktowana jako odrębna metoda relaksacyjna, bowiem jej opanowanie zapewnia głęboką regenerację ciała i umysłu. Głęboki i świadomie kontrolowany oddech w pozytywny sposób wpływa nie tylko na procesy fizjologiczne zachodzące w organizmie, ale też odgrywa ogromną rolę w rozwoju wewnętrznym, zarówno pod względem psychologicznym, jak i metafizycznym. Jakie korzyści zapewnia pranajama i jak ją praktykować, aby przyniosła jak najwięcej korzyści?

Pranajama - praktyka oddechowa na stres

 

Oddychanie, które jest sztuką – pranayama

Słowo „pranajama” właściwie można by było zastąpić słowem „oddech”, gdyż jest on jej istotą, najważniejszym elementem. Pranajama to sztuka oddychania niezbędna do praktykowania jogi. Nic więc dziwnego, że stanowi jeden z jej najważniejszych filarów. Podobnie jak sama joga, również pranayama uznawana jest za technikę relaksacyjną i może być praktykowana osobno. Jej historia sięga pradawnych czasów.

Za kolebkę pranajamy uważne są Indie. Już pierwsi jogini zauważyli, jak duża siła drzemie w oddechu i jak ogromne znacznie odgrywa on zarówno dla ciała, jak i duszy człowieka. Odkryli, że oddech może tak samo pobudzać, jak i wyciszać ciało, pod warunkiem, że oddycha się w prawidłowy sposób. Opanowanie owej umiejętności przez niektórych zaliczane jest do prawdziwej sztuki. Zgłębienie jej tajników pomaga poznać własne ciało i jego odpowiedź na oddech.

Oddychanie, choć jest jednym z najważniejszych procesów zachodzących w organizmie, nie może być ograniczane wyłączenie do fizjologicznego aspektu, gdyż tak samo jak ciału, oddech potrzebny jest także umysłowi, a posługując się metafizycznym odniesieniem – duszy. Pomimo tego, że oddech towarzyszy każdej minucie życia człowieka, niewiele osób potrafi oddychać w sposób świadomy, kiedy to oddech zostaje spowolniony i pogłębiony. Płytki i szybki, czyli taki, jaki zazwyczaj towarzyszy ludzkiej codzienności, wywołuje negatywne stany emocjonalne. Może przyczyniać się do rozdrażnienia, problemów ze skupieniem uwagi i koncentracją, a nawet odczuwania niepokoju i lęku.

Wydłużenie i pogłębienie oddechu sprawia natomiast, że organizm jest lepiej dotleniony. Tlen dociera do każdej komórki ciała, co powoduje, że tętno się uspokaja, a stres zostaje zredukowany. Zamiast niego pojawia się przyjemne odprężenie i spokój.

Pranajama – ćwiczenie czyni mistrza

Jogini uważają, że długość życia człowieka mierzy się właśnie jakością oddechu. Im głębszy, tym dłuższe życie. Pomijając jednak ten metafizyczny aspekt, z całą pewnością warto uczyć się świadomie oddychać, po to, by zapewnić ciału odpowiedni poziom natlenienia, a przy tym zapewnić sobie przyjemne chwile prawdziwego odprężenia.

Nauka świadomego oddechu nie musi się wcale łączyć z praktyką jogi. Oddychać można się bowiem uczyć zawsze i wszędzie. Do tego rodzaju treningu nie potrzeba dodatkowego czasu, miejsca czy przygotowania. Wystarczy tylko skupić się na wdechu, próbując go kontrolować na każdym etapie, aż do głębokiego wydechu.

Aerobik dla mięśni twarzy

Aerobik dla mięśni twarzy

Zadbaj o ruch każdej części ciała - nawet twarzy. Ćwiczenia mięśni twarzy to nie tylko relaks i dobra zabawa. Systematyczna gimnastyka to przede wszystkim piękny wygląd cery. Jeśli ni spodobają ci się te ćwiczenia, używaj
„Joga prawdziwa”– pomysł na szczęście i spokój

„Joga prawdziwa”– pomysł na szczęście i spokój

Na polskim rynku pojawiła się książka „Joga prawdziwa” autorstwa Jennie Lee – terapeutki, która od kilkunastu lat z powodzeniem wykorzystuje jogę klasyczną oraz medytację w pracy z tysiącami pacjentów. Stosując metody opisane w publikacji, pomogła

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (44 głosów, średnia: 4,66 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. janka1312  8 sierpnia 2021 14:08

    nie wierzę z bardzo w takie rzeczy, ale kto wie…

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany