Zestaw garnków — wybieramy najlepszy!

Urządzając domową kuchnię, warto zadbać o to, by znalazł się w niej solidny zestaw garnków. Tego typu komplet to również znakomity pomysł na prezent, na przykład ślubny. Jakie garnki kupić? Poniżej znajdziecie garść przydatnych wskazówek na ten temat.

Z czego produkuje się garnki kuchenne?

Do produkcji zestawów garnków wykorzystuje się między innymi:

  • Stal nierdzewną — idealny zestaw garnków ze stali nierdzewnej to taki, który posiada grube dno (najlepiej potrójne) oraz ścianki. Do zalet tego typu naczyń zaliczyć można dobre przewodzenie ciepła, brak problemów z przywieraniem jedzenia od spodu, odporność na zarysowania, wgniecenia, działanie wysokich temperatur i zawartych w żywności kwasów oraz detergentów, a także łatwość w czyszczeniu.
  • Aluminium — garnki kuchenne tego typu bardzo dobrze przewodzą ciepło i w krótkim czasie rozprowadzają wysoką temperaturę po powierzchni naczynia. Co więcej, są one odporne na uszkodzenia i działanie detergentów, lekkie, a jeżeli pokryte zostały powłoką — jedzenie nie będzie przywierać do ich powierzchni. Do atutów takich zestawów garnków zaliczyć można także niską cenę.
  • Żeliwo — zestaw garnków żeliwnych to znakomite rozwiązanie dla osób szukających naczyń odpornych na uszkodzenia, zarysowania i wysokie temperatury oraz długo utrzymujących ciepło dania. Tego typu naczynia pozwalają na gotowanie bez tłuszczu i można z nich korzystać w piekarniku.
  • Szkło — komplety garnków ze szkła wykazują właściwości antybakteryjne oraz antyalergiczne. Nie chłoną one zapachów, barwników oraz tłuszczu i nie wchodzą w reakcje chemiczne. Oprócz tego, dobrze rozprowadzają ciepło, są odporne na wysokie i niskie temperatury oraz łatwe w utrzymaniu w czystości. Szklane garnki mogą być używane zarówno w piekarniku, jak i w kuchence mikrofalowej.
  • Miedź — wykonane z niej garnki równomiernie się nagrzewają, przez długi czas utrzymują wysoką temperaturę znajdującego się w ich wnętrzu dania i są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Nie sposób nie wspomnieć tutaj również o ich eleganckim wyglądzie.

Jakiego rodzaju powłoki posiadać może komplet garnków?

Dostępne na rynku garnki różnić mogą się od siebie nie tylko materiałem wykonania. Równie ważną kwestią odgrywa tu pokrywająca je powłoka. Może być ona na przykład emaliowana. Do jej atutów zaliczyć można fakt, iż nie uwalnia szkodliwych substancji i jest bezpieczna dla środowiska. Czyni to z takich naczyń idealne rozwiązanie dla alergików oraz małych dzieci. Równie bezpieczne są garnki z powloką ceramiczną. Nie wchodzą one w reakcję z jedzeniem, są odporne na ścieranie i na długi czas utrzymują ciepło potrawy.

Co powinno wchodzić w skład zestawu garnków?

Wiemy już, z czego produkuje się komplety garnków i jakiego rodzaju powłoki mogą je pokrywać. Teraz pora zastanowić się nad tym, jakie elementy powinny wchodzić w skład takiego zestawu. Najlepiej, aby ich pojemność była zróżnicowana i wahała się od około 0,5 do około 5 litrów. Taki zestaw dobrze sprawdzi się zarówno na co dzień, gdy będziemy chcieli przygotować szybki, jednogarnkowy obiad, jak i w czasie spotkań w większym gronie, kiedy niezbędne będzie przyrządzenie większej ilości kilku potraw. W zestawie garnków kuchennych znaleźć powinny się między innymi 2-3 garnki w różnych rozmiarach. Znajdą one zastosowanie podczas gotowania zupy czy makaronu lub przygotowywania dań takich, jak bigos lub gulasz. Najczęściej wyposażone są one w 2 uchwyty i dostępne w zestawie z pokrywką. Żaden komplet garnków nie może się również obyć bez rondla. To naczynie mniejsze od klasycznego garnka i posiadające 1 rączkę. Wykorzystać można go do roztapiania masła, podgrzewania mleka czy przyrządzania sosu. Równie ważnym elementem zestawu garnków jest patelnia, na której przygotujemy jajecznicę czy usmażymy kotlety.

Szukając niezawodnych garnków kuchennych, sprawdzić warto co oferują internetowe sklepy z akcesoriami kuchennymi. Komplet garnków wysokiej jakości to gwarancja komfortowego gotowania przez długie lata.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (26 głosów, średnia: 4,65 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Blodka  10 lipca 2019 18:39

    Kupując swoje garnki zwracałam przede wszystkim uwagę na wagę garnka, grubość dna i to, z czego jest wykonany. Nie kupowałam zestawu, tylko pojedyncze garnki. Dzięki temu mam to, czego rzeczywiście potrzebują i czego często używam. Warto jest też pamiętać, że marka jest zupełnie nieważna – dość często jest tak, że garnki „bezmarkowe” okazują się naprawdę dobrej jakości i do tego są w korzystnej cenie.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany