Zamiast wydawać zacznij bezpiecznie inwestować – czyli jak zbudować oszczędności na przyszłość?

W Polsce wiele mówi się na temat konieczności oszczędzania. Jest to głównie spowodowane przez perspektywę bardzo niskich emerytur. Inną kwestią jest to, że Polacy na tle krajów z naszego regionu słabo oszczędzają. Tylko 10 proc. społeczeństwa deklaruje systematyczne oszczędzanie.

Systematyczność oszczędzania i samodyscyplina

Podstawową kwestią dotyczącą oszczędzania jest samodyscyplina. Warto wyrobić w sobie nawyk regularnego oszczędzania pieniędzy. W tym procesie liczy się bardzo systematyczność. Na początku załóżmy sobie miesięczną kwotę, jaką będziemy odkładać na przyszłe wydatki. Nie musi to być wielka suma – nawet ułamek procenta naszego domowego budżetu. Może to być np. 100 zł miesięcznie. Oszczędzanie takiej kwoty co miesiąc, w długim horyzoncie, może przynieść nam wymierne korzyści. W długoterminowym oszczędzaniu chodzi właśnie o systematyczne odkładanie nawet niewielkich kwot na przestrzeni wielu lat. Pozwala to zbudować pokaźny kapitał, bez wysiłku i nadmiernego zaciskania pasa.

Nieświadome oszczędzanie niewielkich kwot

Sposobem na systematyczne oszczędzania mogą być różnego rodzaju programy oszczędnościowe, które oferują banki. Jednym z nich jest np. zaokrąglanie kwot wydawanych przy pomocy karty debetowej. Gdy wydajemy 26 zł, bank zaokrągli tę kwotę do 30 zł – z czego 4 zł zostanie odłożone na rachunek oszczędnościowy. Innym sposobem może być automatyczne naliczanie oszczędności od dokonanych transakcji – np. parę procent od niewielkiej kwoty. Ta tak zwana prowizja oszczędnościowa, trafiałaby na rachunek oszczędnościowy, budując tym samym kapitał na przyszłość.

Wybór sposobów oszczędzania i ich zróżnicowanie

W naszym kraju mamy niską świadomość na temat tego, co oferują instytucje finansowe w kwestii oszczędzania. Większość z nas nie zna się na giełdzie i nie chce sobie zawracać tym głowy. Do tego dochodzi chęć naciągnięcia klienta i wciśnięciu mu wielu produktów finansowych, których on sam nie rozumie (przykład polisolokat czy Amber Gold). Dlatego najlepszym sposobem będzie wybieranie bezpiecznych, pewnych i znanych sposobów, które gwarantują nawet minimalny zysk.

Do takich metod oszczędzania należy zaliczyć produkty bankowe – w tym rachunki oszczędnościowe i lokaty terminowe. Takie depozyty posiadają oprocentowanie i pozwalają zarabiać na odsetkach. Przynoszą pewny zysk i są bezpieczne. Kwotę odsetkową, jeśli oprocentowanie depozytu jest stałe, można policzyć z góry. Dodatkowo, produkty bankowe są objęte ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, do równowartości 100 tys. euro w złotych. Prostota i bezpieczeństwo produktów oszczędnościowych oferowanych przez banki są głównymi przyczynami popularności tej formy oszczędzania wśród Polaków. Najwyżej oprocentowane oferty polskich banków znajdziesz w rankingu lokat i kont oszczędnościowych na Oszczednoscionline.pl/ranking-lokat.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (133 głosów, średnia: 4,65 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Maya  25 grudnia 2016 20:22

    Podobno „Nie powinniśmy wydawać pieniędzy na zakupy a reszty oszczędzać, tylko oszczędzać wyznaczoną kwotę a wydawać to co pozostanie po odłożeniu naszych oszczędności” ! 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany