Wzruszająca historia bezinteresownej pomocy: Fash’n’act – charytatywny pokaz mody

Niedawno odbył się na Dziedzińcu Muzeum Narodowego w Szczecinie niezwykły pokaz mody Fash’n’act. Dlaczego niezwykły? Bowiem inicjatorami całego przedsięwzięcia a także wykonawcami była młodzież ze szczecińskiego klubu INTERACT powołanego i pozostającego pod opieką Klubu Rotary Szczecin International. Rotary to największa i najstarsza organizacja charytatywna na świecie. Młodzież zrzeszona w klubie Interact postanowiła pomóc swojej koleżance – Roksanie Mikuś, u której nieoczekiwanie wykryto rzadką chorobę syringomyelię (jamistość rdzenia), niszczącą cały układ nerwowy, prowadzącą do paraliżu a nawet śmierci. Uratować ją może tylko droga operacja wykonana w Barcelonie. Ambasadorami przedsięwzięcia zostali Sylwia Majdan i Michał Pawłowski. Pomysłodawczyniami akcji są Isobel Perera – Turostowska i Małgorzata Wojtas.  

Przez trzy miesiące trwały przygotowania do pokazu. Młodzież podzieliła się na grupy. Jedna z grup projektowała i szyła kreacje pod nadzorem projektantów: Artura Cincio (wykładowca School of Form w Poznaniu) i Piniaka (Przemek Piński – projektant butów i wykładowca Akademii Sztuki w Szczecinie). Warsztaty z młodzieżą poprowadziła także Joanna Wawrzyńczak, absolwentka Central Saint Martins w Londynie.

fot. Interact Szczecin International – na zdjęciu Piniak z grupą młodzieży Interact

Druga grupa to byli modele, którzy podczas pokazu prezentowali prace swoich rówieśników. Castingi na modeli i modelki odbyły się w szczecińskich liceach i było bardzo wielu chętnych. Ostatecznie wybrano 30 osobową grupę pięknych młodych ludzi, którzy włączyli się w tę w akcję. Z modelami pracowała projektantka Sylwia Majdan  oraz Michał Pawłowski, uczestnik You Can Dance i właściciel szkoły tańca Replay Dance Studio.

Ostatnia, trzecia grupa zajęła się organizacją, marketingiem całego przedsięwzięcia oraz sprzedażą biletów.

Bilet na wydarzenie

Charytatywny pokaz mody Fash’n’act zyskał także uznanie w oczach sponsorów. Partnerami strategicznymi tego modowego wydarzenia było Muzeum Narodowe w Szczecinie oraz szczecińska Akademia Sztuki. Strategicznym Partnerem Makijażowym została marka BELL HYPOARGENIC, która dostarczyła wizażystkę i kosmetyki do wykonania makijażu a także ufundowała zestawy kosmetyków do sprzedaży oraz drobne upominki dla modelek.

Wsparcia finansowego udzieliło także Atelier Sylwia Majdan oraz Grupa Bono – organizator konferencji i eventów.

Patronat medialny: www.KobietaMag.pl, Głos Szczeciński, Prestiż

Organizatorzy: Isobel Perera Turostowska – Prezydent RC Szczecin International, prezydent Interact – Martyna Bobala, viceprezydent klubu Jakuba Gąsienica-Ciułacz, Piniak – Dyrektor Artystyczny wydarzenia

Pokazy odbyły się w trzech turach. Na wszystkie pokazy bilety zostały w całości wyprzedane. Dodatkowo można było kupić ręcznie wykonane specjalnie na to wydarzenie torby  a po ostatnim pokazie – także noszone przez modelki ubrania. Chętnych do wsparcia w chorobie Roksany Mikuś nie brakowało i widzowie skwapliwie wrzucali do puszki  tak datki jak i kupowali torby czy ubrania.

Jak powiedziała sama Roksana: „Pomoc, którą otrzymuję jest nieoceniona i jestem ogromnie wdzięczna za zaangażowanie…”

Cały dochód z imprezy został przekazany na pomoc Roksanie. Już dzisiaj wiemy, że udało się zebrać pełną kwotę i już wkrótce Roksana pojedzie do Barcelony na operację, dzięki której będzie mogła normalnie żyć i wrócić do szkoły.

Beneficjenta wydarzenia Roksana Mikuś z mamą

Ta bezinteresowna pomoc i ogromne zaangażowanie młodzieży oraz osób i firm wspierających to przedsięwzięcie pokazuje, że Polacy a szczególnie wspaniała młodzież chce i potrafi pomagać. 

Polecamy reportaż Anny Kolmer z Radia Szczecin pod tytułem „Naszym losem kierują ludzie dobrej woli”, która była gościem pokazu, wysłuchała organizatorów z Interact Szczecin International – prezydenta Martynę Bobalę , viceprezydenta Jakubę Gąsienica-Ciułacz oraz prezydenta RC Szczecin International – Isobel Perera Turostowska a także odwiedziła Roksanę Mikuś, z którą rozmawiała nie tylko o chorobie – link tutaj:

Naszym losem kierują ludzie dobrej woli” – reportaż Anny Kolmer

Transmisję z finału pokazu znajdziecie tutaj: https://www.facebook.com/628379417175957/videos/1911985782148641/

Zapowiedziana już jest druga edycja Fash’n’act za rok. Z niecierpliwością będziemy na nią czekać!

Zapraszamy do obejrzenia foto relacji z tego niezwykłego pokazu

Pokaz Mody Fash’n’act

 

od prawej: Isobel Perera Turostowska – Prezydent RC Szczecin International, prezydent Interact – Martyna Bobala, viceprezydent klubu Jakuba Gąsienica-Ciułacz

Dyrektor artystyczny – Piniak

viceprezydent klubu Jakuba Gąsienica-Ciułacz, Sylwia Majdan, prezydent Interact – Martyna Bobala

 

Małgorzata Wojtas backstage pokaz mody

Małgorzata Wojtas – Rotary Club Szczecin International podczas wręczania upominków od marki Bell HypoAllergenic

INTERACT – grupa projektująca stroje na pokaz

 

Zdjęcia z pokazów: Fotojaga – Jarosław Gaszyński oraz by majkel

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (166 głosów, średnia: 4,50 z 5)
zapisuję głos...