Wiązanki na Wszystkich Świętych – tradycja i elegancja

Dekorowanie grobu na Wszystkich Świętych może być nie lada wyzwaniem. Jakie wieńce kupić? Czy ładniejsze będą żywe, czy raczej te praktyczne ze sztucznych kwiatów? Jakie są obecnie trendy w dekorowaniu grobów? W tym artykule znajdziesz kilka wskazówek, które ułatwią Ci zakup wiązanki na grób bliskiej osoby.

Jak udekorować nagrobek, aby wyglądał elegancko?

Tradycyjne dekoracje nagrobków to kolorowe wiązanki ze sztucznych kwiatów liści. Takie kompozycje, o ile są estetycznie wykonane, z ładnie dobranych elementów, to praktyczny wystrój płyty. Takie wiązanki na Wszystkich Świętych będą ładnie wyglądały i zdobiły grób jeszcze przez kolejne miesiące. Obecnie coraz częściej słyszy się, że ładniejsze są kompozycje z żywych kwiatów, mocowanych na pędach świerku czy jodły. Wykorzystuje się do tego chryzantemy, wrzosy, a także jesienne liście z klonu i dębu, czy zasuszone gałązki jarzębiny. Takie kompozycje nawiązują do modnego nurtu Eko, ponieważ są biodegradowalne. Ich minusem jest jednak to, że szybko niszczeją. Kwiaty więdną, zwłaszcza że to pora przymrozków, a igły z iglaków opadają. To wszystko zbiera się na płycie i zanieczyszcza ją. Trzeba zatem posprzątać i znów przystroić czymś nagrobek. Tymczasem sztuczne wiązanki są z roku na rok coraz piękniejsze i świetnie imitują świeże kwiaty.

Rodzaje wiązanek na grób

Sklepy funeralne i kwiaciarnie oferują duży wybór sztucznych kompozycji nagrobnych. W sprzedaży są różnych rozmiarów wiązanki na podstawkach z twardego plastiku, jak i w mniejszych lub większych wazonach, zalanych gipsem. Te drugie są ciężkie i stabilnie stoją na płycie. To ważne, zwłaszcza jeśli grób jest w miejscu nie osłoniętym przed wiatrem. Wtedy lekkie wiązanki i bukiety w wazonach zostają często zdmuchnięte przez porywy wiatru. Spory wybór jest w zakresie kształtu wiązanek na Wszystkich Świętych. Możemy wybierać kompozycje okrągłe, owalne, kwadratowe czy też umocowane na imitacji konaru drzewa. Bardzo popularne są wiązanki przymocowane do lampionu na znicz, a także kompozycje z róż, ułożonych w kształt serca.

Jakie wiązanki na Wszystkich Świętych będą odpowiednie?

Wybierając wiązanki na Święto Zmarłych, dobrze jest zachować zbliżoną kolorystykę wszystkich kompozycji, ułożonych na grobie. Ładnie wygląda jedna duża wiązanka ze sztucznych kwiatów, a oprócz niej koszyczek z żywymi wrzosami. Inna opcja to żywa chryzantema w tym samym kolorze, co wiązanka.

Wiązanki na Święto Zmarłych zdobią grób. Świętowanie jest też okazją do spotkań rodzinnych i powspominania osób zmarłych. Jakie kwiaty i w jakim kolorze wybrać? Najlepiej takie, jakie lubiła osoba, której grób odwiedzamy.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (25 głosów, średnia: 4,60 z 5)
zapisuję głos...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany