Stwardnienie rozsiane – tak mało o nim wiemy, a może pojawić się po zwykłej infekcji

SM (sclerosis multiplex) – czyli stwardnienie rozsiane to choroba, która atakuje organizmy ludzi młodych, bądź młodych dorosłych, jak czasami określa się przedział wiekowy 20 ? 40 lat. Niestety to właśnie ludzie w tym wieku są przekonani, że SM może dotknąć tylko seniorów.  Drugi mit, to przeświadczenie, że choroba ma wyłącznie podłoże genetyczne. Nieprawda! SM może się pojawić jako powikłanie po zwykłej infekcji.  20 lat ? średnio o tyle krócej żyją w Polsce osoby, których dotknęło stwardnienie rozsiane. Spośród krajów Unii Europejskiej jesteśmy pod tym kątem niechlubnym wyjątkiem.

– Poziom wiedzy Polaków na temat stwardnienia rozsianego jest znikomy. To o tyle niepokojące, że początkowe objawy tej choroby nie są tak poważne, jak wszyscy myślą. Często SM pojawia się po zwykłej infekcji, pierwsze objawy bardzo często dotykają problemów ze wzrokiem. Objawy poczatkowo samoistnie ustępują. Ludzie często niestety to lekceważą, a szkoda. Nawet gdy szybko tak jak powinni trafiają do specjalisty neurologa, który podejrzewa SM i zaleca diagnostykę, to po ustąpieniu objawów już nie robią badań. Bo wolą nie wiedzieć, albo uważają, że skoro cierpią na taką chorobę to i tak nie warto się leczyć bo nie można się wyleczyć. A to wszystko nieprawda. Im wcześniej dowiemy się o zachorowaniu, tym większe są szanse na odpowiednie leczenie czy choćby przyjęcie odpowiedniego dla tej choroby trybu życia ? mówi dr n med. Gabriela Duda z kliniki Neuro-Care.

To o tyle istotne, że dziś ? wg. Danych Polskiego Stowarzyszenia Stwardnienia Rozsianego ? tylko 2 proc. chorych w Polsce przyjmuje odpowiednie leki. Efekt? Dwa lata po rozpoznaniu zachorowania aż 75 proc. osób traci zdolność do funkcjonowania i normalnej pracy. Stowarzyszenie alarmuje ? Polska to jedyny kraj UE, w którym na SM można umrzeć. – Statystyki są przerażające, dlatego poziom wiedzy Polaków o SM musi wzrosnąć ? apeluje Duda. Niestety stwardnienie rozsiane jest chorobą przewlekłą, której nie da się wyleczyć i trwa do końca życia. Ale na szczęście można z nią żyć ? kończy Duda.

***

DEFINICJA SM ? sclerosis multiplex :

Stwardnienie rozsiane jest jedną z najczęstszych przewlekłych i nieuleczalnych chorób neurologicznych, która na ogół diagnozowana jest między 20. a 40. rokiem życia. Z łaciny „sclerosis” oznacza „stwardnienie”, którego ogniska widoczne są w badaniu mózgu chorego, „multiplex” – rozsiane, gdyż ogniska te mogą pojawić się w wielu miejscach mózgu.

SM jest chorobą autoimmunologiczną. Układ odpornościowy organizmu atakuje swoją własną tkankę w błędnym przekonaniu, iż jest to obce ciało. W przypadku SM system immunologiczny atakuje mielinę, czyli substancję otaczającą komórki nerwowe w mózgu i rdzeniu kręgowym.

 

 

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (202 głosów, średnia: 4,41 z 5)
zapisuję głos...