Sposoby na chłodne mieszkanie w upalne lato

Podczas długich jesiennych i zimowych miesięcy tęsknimy za słońcem i marzymy o wysokich temperaturach. Kiedy w końcu przychodzi długo wyczekiwane lato, okazuje się, że upały potrafią być bardzo dokuczliwe. Wysokie temperatury i duże nasłonecznienie sprawiają, że pomieszczenia, w których przebywamy, stają się nagrzane i duszne. Co możemy zrobić, żeby zapewnić sobie trochę wytchnienia od wszechobecnego gorąca?

Sposoby na upał

Najprostsze rozwiązanie, które od razu przychodz na myśl, to klimatyzacja. W naszej szerokości geograficznej upalne dni nie występują jednak na tyle często, by instalacja tego drogiego i nie do końca przyjaznego naszemu zdrowiu urządzenia była konieczna. Nie zmienia to jednak faktu, że przez trzy miesiące w roku jesteśmy w czasie upałów narażeni na nieprzyjemnie nagrzane mieszkania.

Najczęstszym, doraźnym sposobem na zaznanie ochłodzenia są różnego rodzaju poręczne wiatraczki elektryczne. Minusem tych urządzeń jest jednak wysoki rachunek za prąd na koniec miesiąca i konieczność zastosowania ich w każdym miejscu, w którym przebywamy. Nie zapominajmy również o tym, że silny strumień powietrza może przyczyniać się do dolegliwości takich jak: ból głowy, zaziębienie, czy zapalenie ucha.

Sposoby na upał w mieszkaniu

Jednym z nieinwazyjnych sposobów na obniżenie temperatury jest rozwieszenie na suszarce w pokoju np. mokrego prania. Parując, woda schładza i nawilża powietrze w pomieszczeniu. Jeśli upał staje się dokuczliwy – rozłóżmy mokre ręczniki bądź prześcieradło. Dzięki temu temperatura obniży się o 2-3 stopnie, a powietrze stanie się trochę bardziej rześkie.

Skuteczniejszym sposobem jest jednak zadbanie o to, by pomieszczenie, w którym przebywamy było jak najlepiej zacienione. Ograniczenie dopływu promieni słonecznych sprawia, że unikamy niepotrzebnego nagrzewania się wnętrza. Najprostszym wyjściem są tutaj zwykłe rolety. Jeśli zdecydowanie nie lubimy nagrzanych pomieszczeń, możemy wybrać specjalne rolety zacieniające wykonane z dodatkową warstwą pochłaniającą promieniowanie. Przykładem takich rolet są wyroby firmy Franc Gardiner. Rolety tej marki posiadają dodatkową warstwę gumy, która pochłania promieniowanie, a technologia silver sprawia, że promienie słoneczne są odbijane. W efekcie, część z nich nie przedostaje się do środka i nie powoduje podniesienia temperatury w pomieszczeniu. Wnętrze pozostaje zacienione i przyjemnie chłodne”

Sposoby na upał w mieszkaniu

Dzięki tym nowoczesnym rozwiązaniom, powrót do chłodnego, zacienionego domu po długim, upalnym dniu może okazać się prawdziwą przyjemnością. Jeśli zadbamy o odpowiednie nawilżenie powietrza i będziemy pamiętać o otwieraniu okien tylko pod wieczór i na noc, bez trudu przetrwamy nawet najgorętsze lato.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (129 głosów, średnia: 4,78 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Wusia  1 lipca 2015 08:15

  Ja od lat mam zainstalowane zaciemniające rolety i doskonale zdają egzamin nawet na południowych oknach.

  Odpowiedz
 2. lilkawodna  1 lipca 2015 11:11

  Dobre rady na taki dzień jak dziś.

  Odpowiedz
 3. bbo  1 lipca 2015 12:11

  U mnie rolety wyparły zasłony 😉

  Odpowiedz
 4. Kmakolagwa  1 lipca 2015 12:32

  Cenne porady.

  Odpowiedz
 5. Patriszia  1 lipca 2015 18:52

  Właśnie planuję zakup rolet. Fajne rady 🙂

  Odpowiedz
 6. martucha180  1 lipca 2015 20:10

  Ja i bez tego mam chłodne mieszkanie.

  Odpowiedz
 7. marcia7  1 lipca 2015 21:09

  dobrze mieć dużo zieleni n oknie i za oknem, ona chłodzi

  Odpowiedz
 8. Madziulka444  3 lipca 2015 14:50

  Ja zamykam okna i zasłaniam roletami.

  Odpowiedz
 9. Aneta  3 lipca 2015 14:51

  Takie sposoby się przydadzą, zwłaszcza dzisiaj!

  Odpowiedz
 10. Anita  27 lipca 2015 18:40

  u mnie przy wielkich upałach jest mega nieprzyjemnie.. czasem czeka na jeden dzień deszczu.

  Odpowiedz
 11. marczella  31 lipca 2015 09:59

  Przydatne.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany