Recykling – wielkie zmiany zaczynają się od małych decyzji

 Recykling – wielkie zmiany zaczynają się od małych decyzji Kondycja planety, na której żyjemy, i stan naszego zdrowia idą w parze, dlatego nasze codzienne, z pozoru błahe decyzje, mają ogromne znaczenie. Odpowiedzialne postępowanie z odpadami, które mogą stać się surowcem wtórnym może być wstępem do większych zmian na rzecz środowiska.
 
 
Wyniki raportu opublikowanego przez ONZ (6. raport GEO, 2019: http://ios.edu.pl/artykuly/raport-onz-na-temat-stanu-srodowiska-na-ziemi) zmuszają do refleksji nad kilkoma kwestiami ważnymi zarówno dla środowiska naturalnego, jak i człowieka. Zanikanie bioróżnorodności, rosnąca konsumpcja i marnotrawstwo żywności, zmiany klimatu związane ze zwiększoną w ostatnich trzech dekadach emisją gazów cieplarnianych i rozwojem turystyki masowej – to obecnie najważniejsze zagrożenia dla środowiska. Zdaniem specjalistów szansą na poprawienie kondycji naszej planety jest m.in. globalne przekształcenie gospodarki na zrównoważoną, pamiętając przy tym, że wielkie zmiany zaczynają się od działań z pozoru błahych, takich jak ograniczenie ilości wytwarzanych odpadów i ich odpowiednia segregacja. Wspólne działania na rzecz środowiska to jedyna droga, aby nie dopuścić do potencjalnej katastrofy.
 

Segregacja odpadów – dlaczego jest taka ważna?

 
Dbałość o środowisko naturalne jest odpowiedzialnością i obowiązkiem człowieka, z kolei właściwa segregacja odpadów – jedną ze skutecznych form tejże dbałości. Większość towarów, które kupujemy w sklepie, opakowana jest w szkło, plastik, papier lub aluminium, czyli tworzywa, które w przypadku odpowiedniej segregacji możemy przetworzyć i ponownie wykorzystać. Warto przy tym pamiętać, że segregacja odpadów do właściwych koszy to nie wszystko – aby odzyskać cenne surowce, musimy je oddzielić od innych produktów, np. resztek jedzenia. Przygotowane w ten sposób surowce mają szansę stać się nową butelką, śpiworem, bluzką czy nawet ławką w parku. Odzyskane materiały to nie jedyny pozytywny aspekt segregacji. Recykling pozwala wytworzyć nowe produkty, wykorzystując do tego mniejszą ilość surowców i zużywając przy tym mniej energii.
 
 

Proekologiczna koncepcja modelu gospodarki

 
Nowa koncepcja modelu gospodarki promowana przez państwa rozwinięte ma na celu ograniczenie zużycia zasobów poprzez odpowiednią segregację odpadów i przetworzenie ich na wartościowy surowiec wtórny. Koncepcja ta, nazywana gospodarką o obiegu zamkniętym, wdrażana jest przez państwa Unii Europejskiej od roku 2015. Jej najważniejszą zaletą jest fakt, że – w odróżnieniu od dotychczas praktykowanej gospodarki liniowej – nie traktuje odpadów jako końcowego efektu produkcji, lecz wykorzystuje je do wytworzenia nowych wyrobów. Ważnym narzędziem tego modelu jest recykling, który umożliwia ponowne wykorzystanie np. tworzywa PET w wielu gałęziach przemysłu, w tym do produkcji opakowań przeznaczonych do kontaktu z żywnością, np. nowych butelek do wody i napojów.
 

Jedna planeta. Jedno życie

 
To, w jaki sposób można brać odpowiedzialność za produkt i jego opakowanie, obserwujemy na przykładzie działań grupy spółek DANONE. Obecnie aż 97% materiałów opakowaniowych, które spółki wprowadzają na rynek polski, jest zdatna do recyklingu. W myśl wprowadzonej przez siebie wizji One Planet. One Health, DANONE we współpracy z partnerami stara się opracować konkretne sposoby na bardziej zrównoważone wykorzystywanie tworzyw sztucznych w polskiej gospodarce. Działania firmy polegają m.in. na zmniejszaniu gramatury opakowań, co pozwala ograniczyć ilość surowca potrzebnego do ich wytwarzania, zmianie materiałów na bardziej przyjazne środowisku (woda Żywiec Zdrój w szklanych butelkach, napoje Sparkles w puszkach), a także wykorzystaniu materiałów pochodzących z recyklingu – w roku 2019 spółka wprowadziła na rynek 5 l butelkę wody Żywiec Zdrój, w 100% wykonanej z tworzywa rPET. Wielkie zmiany zaczynają się w naszych domach. W chwili, gdy decydujemy się na segregację odpadów, wybieramy to, co dla nas ważne: wspólną przyszłość w zdrowym świecie.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (33 głosów, średnia: 4,82 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. j.dudek71  18 sierpnia 2019 22:05

    Wszystkie firmy powinny to zrobić i to natychmiast!!!

    Odpowiedz
  2. Alinka  29 września 2019 20:38

    Zaczęłam od segregowania śmieci, następny krok to przejrzenie domowych detergentów. Kupuję już tylko biodegradowalne, przyjazne dla środowiska środki Biozym, które są wydajne, skuteczne, ale nie agresywne.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany