Przyczyny osteoporozy pomenopauzalnej

O osteoporozie słyszał raczej każdy. Choroba ta nazywana jest cichą złodziejką kości. Wiele osób jednak nie bierze na poważnie tego zagrożenia. Osteoporoza najczęściej występuje u kobiet po menopauzie, dlatego większość Pań przed tym okresem zwyczajnie o niej nie myśli. A szkoda, bo choroba ta rozwija się latami, podstępnie i niezauważanie atakując układ kostny. Dopiero gdy zaczyna dochodzić do licznych złamań, pacjentki decydują się udać do lekarza. A przecież chorobie można skutecznie zapobiegać.

Przyczyny osteoporozy pomenopauzalnej

 

Przyczyny osteoporozy pomenopauzalnej

Osteoporoza pomenopauzalna polega na ubytku masy kostnej i osłabieniu struktury kości. Cechuje się także zwiększoną podatnością na urazy i złamania. Jej przyczyną jest przede wszystkim spadek estrogenów. Oprócz tego dużą rolę odgrywa niewystarczająca ilość wapnia w organizmie. Jego niedobór sprawia, że tkanka kostna szybciej ulega osłabieniu. Wśród przyczyn osteoporozy wymienić można także niedobór witaminy D, która pozwala na prawidłowe wchłanianie się wapnia z przewodu pokarmowego. Problematyczny jest również brak wystarczającej ilości witaminy K, która bierze udział w procesie wbudowywania wapnia do struktur tkanki kostnej.

Osteoporoza wynika także z braku aktywności fizycznej – układ kostny traci na elastyczności. Negatywny wpływ mają też wszelkiego rodzaju używki. Na przykład, alkohol powoduje wypłukiwanie wapnia z organizmu. Z kolei regularne palenie papierosów osłabia proces wbudowywania wapnia do struktur tkanki kostnej. Bywa, że osteoporoza jest wynikiem przyjmowania pewnych leków m.in. przeciwpadaczkowych, uspokajających i sterydów.

Jak zapobiegać osteoporozie?

Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. W walce z osteoporozą najważniejsza jest świadomość. Dobrze jest uzmysłowić sobie, że brak aktywności fizycznej i nieodpowiednia dieta w wieku 30 lat będą przyczyniać się do występowania tej choroby w wieku pomenopauzalnym. Dlatego też już dziś warto zadbać o odpowiednie nawyki – dowiedz się więcej na: https://calperos.pl/

Profilaktyka osteoporozy polega przede wszystkim na diecie bogatej w wapń. Pierwiastek ten można znaleźć w takich produktach jak mleko i napoje mleczne, ryby, orzechy i nasiona, warzywa (m.in. jarmuż, fasola biała, pietruszka, pietruszka, szczypiorek, szpinak), owoce (np. suszone figi i morele) oraz produkty zbożowe. Trzeba mieć także na uwadze, że w życiu człowieka są okresy, kiedy jego zapotrzebowanie na wapń jest zwiększone. W przypadku kobiet chodzi głównie o okres ciąży i karmienia piersią. Osoby, które nie są pewne, że ich dieta jest wystarczająco bogata w wapń, mogą sięgnąć po suplementy. Polecanym produktem jest Calperos, który zawiera węglan wapnia w formie zjonizowanej, czyli najlepiej przyswajalnej dla ludzkiego organizmu. Suplementacja wapniem to gwarancja, że dostarczamy naszemu ciału optymalną dawkę tego pierwiastka. Warto więc sięgnąć po Calperos (poznaj nasz lek na: https://calperos.pl/calperos-lek-otc). Oprócz tego można także rozważyć kwestię suplementacji witaminy D i K.

Jeśli chodzi o zapobieganie osteoporozie, należy również postawić na regularną aktywność fizyczną. Pozwoli ona nie tylko uelastycznić układ kostny, ale także rozbudować tkankę mięśniową, która będzie zapobiegać złamaniom i uszkodzeniom. To zresztą niejedna z zalet fizycznej aktywności, która ma zbawienny wpływ na ludzki organizm na wielu polach. Należy także rzucić palenie papierosów i ograniczyć spożycie alkoholu.

Z osteoporozą można wygrać

Osteoporoza to podstępna choroba, która latami działa w ukryciu. Na szczęście, jej mechanizmy działania są dobrze znane, co pomaga w skutecznym zapobieganiu tej dolegliwości. Warto dbać o swoje kości, by na starość cieszyć się dobrą kondycją i brakiem dokuczliwych złamań. Kluczową rolę w walce z osteoporozą odgrywa przede wszystkim wapń. Warto mieć to na uwadze, przy komponowaniu codziennych posiłków. Niedobrze jest truć się także napojami alkoholowymi i papierosowym dymem. Należy także zbudować sobie nawyk związany z aktywnością fizyczną – nawet dwudziestominutowy spacer każdego dnia będzie miał ogromne znaczenie. Menopauza nie musi oznaczać rezygnacji z aktywnego życia.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (52 głosów, średnia: 4,46 z 5)
zapisuję głos...