Postanawiasz zmienić pracę w Nowym Roku? Nie rzucaj słów na wiatr!

Nowy Rok to idealny moment, by zaplanować zmianę w tych obszarach życia, które nas nie satysfakcjonują. Według badań OBOP i CBOS, od 20% do 30% noworocznych postanowień Polaków dotyczy życia zawodowego. Warto je planować rozważnie, by nie rozczarować siebie i swoich bliskich porzuceniem podjętych obietnic chwilę po napotkaniu pierwszych trudności.

 

Często stawiamy sobie za cel znalezienie nowej, lepszej niż dotychczasowa praca. Początek roku sprzyja odważnym decyzjom. Jak wynika z obserwacji ekspertów monsterpolska.pl, portalu kariery, coraz częściej zmieniamy nie tylko firmę, ale i wykonywany zawód czy branżę. Podejmując takie wyzwanie, trzeba zacząć od analizy rynku, by zorientować się, jakie oczekiwania mają rekruterzy i potencjalni pracodawcy w danej branży. Należy również określić swoje umiejętności i kompetencje. Może okazać się bowiem, że pozwalają one na wykonywanie wielu, często różniących się od siebie, zawodów.

„Jeśli już zdecydowaliśmy się dokonać zmian w naszej karierze zawodowej warto przygotować plan działania. Na początek zdefiniujmy swoje umiejętności i przygotujmy ich listę dla pełniejszego zobrazowania sytuacji. Następnie porównajmy je z wymaganiami pracodawcy odnośnie zawodu, w którym chcielibyśmy pracować. Dzięki temu zdobędziemy wiedzę na temat kompetencji, których nam brakuje i będziemy mogli podjąć odpowiednie działania” – podkreśla Małgorzata Majewska, ekspert Monsterpolska.pl. „Przykładowo, kierownik finansów, który chce rozpocząć pracę w marketingu, może poszukać jej na podobnym stanowisku w firmie marketingowej, aby lepiej poznać nowy obszar– dodaje Małgorzata Majewska. Jak pokazuje najnowszy raport monsterpolska.pl „Kogo poszukują pracodawcy?”, w 2013 roku warto postawić na takie branże, jak: IT i technologie, finanse i księgowość oraz sprzedaż i usługi (Centra Usług Wspólnych).

Kolejnym ważnym krokiem jest napisanie CV w sposób, który podkreśli nasze umiejętności zawodowe i uniwersalne, pozytywne cechy i kompetencje, np. niezawodność, kreatywność, odporność na stres czy dążenie do jak najlepszych rezultatów.

„Unikajmy specyficznego słownictwa na rzecz bardziej uniwersalnego, pasującego do wielu branż, co pozwoli wpisać się w potrzeby większej liczby pracodawców. Przemyślmy, jakie stanowisko w danej firmie jest najbardziej dla nas interesujące i umieśćmy w CV wszystkie umiejętności, które mogą okazać się przydatne w nowej roli – zwiększy to szansę na rozmowie kwalifikacyjną” – dodaje Małgorzata Majewska z monsterpolska.pl.

Sondaże przeprowadzone przez OBOP i CBOS wskazują, że jedynie co piąty Polak, decydujący się na podjęcie noworocznych postanowień, uważa, że zrealizował swoje obietnice zgodnie z zamierzeniami. Przedsięwzięcie zbyt wielu ambitnych lub nierealnych do zrealizowania celów na Nowy Rok może spowodować, że staną się one zbyt przytłaczające i szybko o nich zapomnimy lub z nich zrezygnujemy. Dlatego warto realistycznie spojrzeć na swoje postanowienia i skrupulatnie zaplanować cele oraz sposób ich realizacji, nie zapominając jednak o sporej dawce optymizmu i przede wszystkim – działaniu.

Warto również zacząć pracować nad zmianami już od stycznia. Wtedy następny grudzień okaże się miesiącem satysfakcji z dokonań minionego roku, a podejmowane w nim kolejne postanowienia będą miały dużą szansę na realizację.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (193 głosów, średnia: 4,69 z 5)
zapisuję głos...