Porządki po zimie, czyli nowy sezon w ogrodzie – 5 rad, jak przygotować ogród na przyjście wiosny

Podpowiadamy jak skutecznie zadbać o glebę i trawniki, drzewa, krzewy oraz kwiaty, czyli jak z sukcesem rozpocząć nowy sezon w ogrodzie.

Marzec to najbardziej pracowity miesiąc w kalendarzu ogrodnika. Jeśli latem chcemy cieszyć oko widokiem rzędów kolorowych rabatek, gęstego trawnika i kwitnących krzewów, konieczne jest gruntowne uprzątnięcie ogrodu po zimie. Czasu nie ma dużo, a prac jest całkiem sporo. Agito.pl podpowiada jak skutecznie zadbać o glebę i trawniki, drzewa, krzewy oraz kwiaty, czyli jak z sukcesem rozpocząć nowy sezon w ogrodzie.

Porzadki w ogrodku

1. Przygotowanie narzędzi

Porządkowanie ogrodu warto rozpocząć od sprawdzenia stanu naszych narzędzi ogrodowych. Łopata, sekator, grabie to podstawowy sprzęt wykorzystywany w ogrodzie. Niezwykle ważna jest ich czystość dlatego przed użyciem należy je zdezynfekować i naostrzyć. Jeśli posiadamy stare, mocno zużyte już narzędzia, warto zakupić nowe, ponieważ wygodne rączki i uchwyty oraz ostrza w niezmienionym kształcie zdecydowanie usprawnią nam porządkowanie  ogrodu.

2. Sprzątamy ścieżki, taras i podjazd

Od czego zacząć? Porządki w ogrodzie rozpocznijmy od zagrabienia liści, gałęzi i obumarłych resztek roślin, które nierzadko są siedliskiem grzybów i bakterii. Co więcej, po zimie, na kamiennych, ceglanych lub betonowych elementach dekoracyjnych, chodnikach i tarasie, zbiera się zielony narost mchów bądź porostów, które szpecą ogród. Silne zabrudzenia można usunąć za pomocą myjki ciśnieniowej, która w prosty sposób pozwoli dokładnie oczyścić większość powierzchni i pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń. Dodatkowo, użycie myjki generuje oszczędności – wymaga mniejszego zużycia wody, w porównaniu z myciem tradycyjnym wężem ogrodowym. Silny strumień wody pod wysokim ciśnieniem poradzi sobie z najbardziej opornym brudem.

3. Zadbajmy o drzewa i krzewy

Kolejnym krokiem, który należy podjąć przygotowując ogród na nadejście wiosny, jest zadbanie o drzewa i krzewy. W tym celu, najpierw powinniśmy podciąć gałązki  – zabieg przycinania wzmacnia roślinę, chroni przed rozprzestrzenianiem się chorób oraz pozwala usunąć uschnięte lub połamane gałęzie. Dzięki temu młode pędy i pączki będą się lepiej rozwijać. Czynności ta wymaga niemałej precyzji, należy zwrócić uwagę na to, aby cięcie było równe i nie miażdżyło gałęzi. Z pomocą przyjdzie dobrze naostrzony, przeznaczony do tego celu sekator. Pamiętajmy o przycinaniu dwa razy w roku: jesienią – by przygotować rośliny do zimy oraz wczesną wiosną – by je uformować oraz stymulować wzrost.

4. Przygotujmy glebę

Kolejną, niezbędną czynnością jaką musimy wykonać w naszym ogrodzie na wiosnę jest przygotowanie gleby pod zasiewy. Skutecznym pomocnikiem okaże się glebogryzarka, która pomoże spulchnić, rozdrobnić i wykonać drenaż dla swobodnego przepływu wody przez kolejne warstwy ziemi. Doskonale nadaje się do pozbycia się chwastów oraz mieszania nawozu z podłożem. Glebogryzarka jest niezbędna, kiedy posiadamy duży ogród lub działkę i nie mamy możliwości przekopania jej łopatą.

5. Zadbajmy o trawnik

Po uprzednim uporządkowaniu trawnika z zalegających liści i nieczystości, przyszedł czas na  wertykulację czyli napowietrzenie. Zabieg ten wymaga użycia specjalnego narzędzia – wertykulatora i polega na pionowym nacinaniu powierzchni trawnika. Pozwala to na skuteczne usunięcie obumarłych części roślin, które utrudniają przedostanie się do gleby składników odżywczych, wody i powietrza. Poddana wertykulacji trawa uzyska większą odporność na choroby grzybiczne, powstawanie mchu i chwastów. Aby zabieg był jak najbardziej efektywny, warto przed nim skosić trawę najniżej jak to tylko możliwe. Pozwoli to ostrzom wertykulatora na dokładniejsze oczyszczenie trawnika. Mimo, że po wertykulacji będzie wyglądał na nieco zdewastowany, pamiętajmy, że zabieg ten pozostawi go oczyszczonym, a odpowiednio dobrany nawóz sprawi, że trawa rozrośnie się i będzie cieszyć nasze oczy przez cały rok.

Jak przygotować ogród na wiosnę? Agito.pl poleca:

 • Texas Glebogryzarka spalinowa TX 602B – za pomocą glebogryzarki przekopiemy, spulchnimy glebę pod nowe nasadzenia, wypielimy działkę oraz rozdrobnimy duże bryły ziemi. Tego rodzaju urządzenia sprawdzą się w przypadku dużych ogrodów, usprawniając pracę. Glebogryzarka firmy Texas cechuje się niezawodnym silnikiem Briggs&Stratton serii 800. Posiada dwa biegi oraz regulowany uchwyt. W Agito.pl darmowa dostawa glebogryzarek! Cena w Agito.pl  1899 zł.
 • Faworyt Wertykulator elektryczny KCW 1500 – wertykulator Faworyt KCW 1500 o mocy 1500 W jest przeznaczony do pielęgnacji małych i średnich trawników. Urządzenie wyposażone jest w wymienny wałek oraz pięciostopniową regulację głębokości napowietrzania. Posiada praktyczny kosz o pojemności 50 litrów. Cena w Agito.pl ok. 359 zł.
 • Fiskars Sekator nożycowy 112190 – Fiskars 112190 to sekator nożycowy, wyposażony w specjalną  dźwignię wspomagającą siłę cięcia oraz hartowane ostrza pokryte powłoką PTFE. Doskonale nadaje się do cięcia świeżych gałęzi drzew i krzewów. Cena w Agito.pl ok 117 zł.
 • Nac Pilarka spalinowa 3.0KM TT-CS5200 – pilarka wyposażona w silnik spalinowy świetnie nadaje się do prowadzenia prac ogrodowych. Z łatwością poradzi sobie z przecinaniem grubych pni i gałęzi Cena w Agito.pl ok 309 zł.
 • Focus Garden Tunel foliowy 2x3x2 m 6m2 – tunel foliowy jest idealny do uprawiania warzyw oraz ochrony roślin przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, insektami i ptakami. Konstrukcja oparta jest na obustronnie ocynkowanych, stalowych rurkach, montowanych na śruby – dzięki temu całość jest bardzo solidna. Cena w Agito.pl ok 389 zł
 • Karcher Myjka ciśnieniowa K 2.980M plus – kompaktowe urządzenia Kärcher są wygodne w zastosowaniu i doskonale sprawdzają się w okazjonalnych porządkach wokół domu i w ogrodzie. Cena w Agito.pl ok 489 zł

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (117 głosów, średnia: 4,30 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. lilkawodna  7 marca 2014 18:39

  Ja to się mogę jedynie wziąć za porządki na balkonie;-)

  Odpowiedz
 2. bbo  7 marca 2014 19:56

  Jeszcze za wcześnie żeby odkrywać rośliny.

  Odpowiedz
 3. efffciaa  17 marca 2016 18:52

  Zapomnieliście o najważniejszym i zarazem najprzyjemniejszym zajęciu – o mega zakupach kwiatkowych i sadzeniu nowych pięknych i kolorowych kwiatków . Uwielbiam to .

  Odpowiedz
 4. xtina120  3 kwietnia 2017 09:25

  Wiosna to bardzo pracowity okres….wystarczy znaleźć trochę energii i wszystko da się zrobić 😉

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany