Podróż z czworonogiem – jak się do niej przygotować?

Trwa weekend majowy. To czas wypoczynku i wyjazdów na krótki urlop. Na rodzinny wyjazd często decydujemy się na zabranie ze sobą w podróż naszego czworonożnego pupila. Nie każdy zwierzak jest  w stanie znieść długa podróż, może okazać się dla niego zbyt stresująca, np. jeśli wozimy go jedynie do weterynarza. Warto zastanowić się, czy w takim przypadku nie lepiej powierzyć zwierzęcia pod opiekę przyjaciół, czy rodziny, którą zna i luli, by zaoszczędzić mu stresu. I te, które nie mają nic przeciwko jeździe samochodem powinny być odpowiednio do tego przygotowane.  Podróż z czworonogiem również należy odpowiednio zaplanować. Przedstawiamy kilka  wskazówek jak się do tego przygotować.

Podróż z czworonogiem – Zwierzę zawsze powinno mieć dostęp do wody

Stres związany z transportem może powodować u zwierząt częste oddawanie moczu, utratę ciepła a także wody. Aby nie doszło do odwodnienia zwierzaka, należy mieć zawsze przy sobie butelkę niegazowanej wody. Poza wodą, bagaż zwierzaka powinien składać się także z apteczki pierwszej pomocy. Jeśli nasz pupil cierpi na chorobę lokomocyjną, apteczka powinna zawierać także aviomarin, który powinniśmy podać psu przed podróżą.

Podróż z czworonogiem – Nie karm pupila od 6 do 8 godzin przed podróżą

Niektóre zwierzaki wyjątkowo ciężko znoszą jazdę samochodem. Aby nasi czworonożni przyjaciele nie męczyli się podczas wyprawy, nie podawajmy im karmy przez co najmniej 6 godzin przed podróżą. Dzięki temu  unikniemy przykrych doświadczeń. Najedzony, zestresowany zwierzak przebywający w dość niestabilnym pojeździe może cierpieć torsje.

Podróż z czworonogiem – Futrzak powinien mieć swoje miejsce

Przepisy ruchu drogowego nie traktują o przewozie zwierząt domowych w samochodach osobowych. Jednak jest kilka zasad, które są niepodważalne i których musimy przestrzegać niezależnie od tego kogo lub co przewozimy. Nic nie powinno ograniczać widoczności i ruchów kierowcy, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest posadzenie psa w bagażniku, który jest oddzielony kratą od przestrzeni dla pasażerów. Oczywiście na każdy posiada taka możliwość, dlatego chociaż zadbajmy ot o by zwierzak miał swoje miejsce. Najbardziej niebezpiecznym pomysłem jest sadzanie psa na fotelu pasażera zaraz obok kierowcy. Nie może on także chodzić po innych pasażerach. Psa można przypiąć specjalnymi pasami, aby siedział w jednym miejscu, to dodatkowo, na wypadek kraksy uchroni zwierzaka od zranień.

Podróż z czworonogiem – Pociąg lub autobus to bezpieczna alternatywa

Jeśli nie mamy pewności czy nas ulubieniec zniesie długa podróż samochodem, wybierzmy inna alternatywę w postaci autobusu czy pociągu. Te środki transportu są zdecydowanie wygodniejsze dla zwierząt ze względu na większą stabilność i mniejszą dynamiczność jazdy.  Jednak niezależnie od tego jaki środek komunikacji wybierzemy, musimy mieć przy sobie dokumenty potwierdzające to że  my jesteśmy właścicielem czworonoga oraz jego książeczkę zdrowia. Jeśli wybieramy się zagranicę, niezbędne jest posiadanie paszportu.

Podróż z czworonogiem – Zabezpiecz pupila przed zaginięciem

 Zwierzęta uwielbiają zwiedzać nowe miejsca, w mirę możliwości postaraj się nie puszczać luzem swojego pupila w nieznanej mu wcześniej okolicy, dzięki temu unikniesz sytuacji, w której Twój pupil zaginie.  Warto jednak przed wyjazdem odpowiednio zabezpieczyć naszego pupila. MySafety Psaport to pakiet, który zapewnia właścicielowi szybszy powrót pupila. Wystarczy przypiąć zawieszkę do obroży czworonoga i zarejestrować ją na na stronie internetowej podając swoje dane. To znacznie przyspieszy proces powrotu  pupila. MySafety oferuje także pakiet Bezpieczny Pupil, który przeznaczony jest dla kotów, które lubią chodzić własnymi ścieżkami.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (195 głosów, średnia: 4,68 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. martucha180  1 maja 2015 10:35

  Niektóre zwierzaki uwielbiają jazdę samochodem i podziwianie widoków, zwłaszcza gdy mordki wystawiają za okno i wiatr je owiewa.

  Odpowiedz
 2. macierzanka  1 maja 2015 12:43

  Ciekawe wskazówki , nie słyszałam o pakiecie Bezpieczny Pupil.

  Odpowiedz
 3. Patriszia  1 maja 2015 15:15

  Moje zwierzaki nie lubią podróżować więc zawsze zostają w domu, oczywiście nie same.

  Odpowiedz
 4. Kmakolagwa  1 maja 2015 16:39

  Bardzo ciekawy artykuł. Nie każdy zwierzak dobrze znosi podróż, więc lepiej zastanowić się nad zapewnieniem mu opieki pod nasza nieobecność.

  Odpowiedz
 5. Elżbieta Wawer  1 maja 2015 18:17

  Moja inka zawsze jest pierwsza w samochodzie że nawet musimy ją wyganiać bo jak jadę na zakupy to nie będę sobie brała psa a ona chyba tak lubi jeździć że tylko czeka jak otworzę drzwi to juz siedzi w samochodzie i nie chce wyjśc

  Odpowiedz
 6. lilkawodna  2 maja 2015 08:48

  Najważniejsze, żeby taki zwierzak się nie męczył podczas podróży.

  Odpowiedz
 7. nungal  2 maja 2015 12:46

  Moje sierściuchy zawsze wymiotują w samochodzie na trasach dłuższych niż 40-50 km. Po mniej więcej pół godzinie zaczynają się wiercić a chwilę później zaczyna się zabawa 😛 Dlatego nie zabieram ich w dłuższe podróże, bo bardzo się męczą. Wolę żeby zostały bezpiecznie u moich rodziców i bawiły się u nich w ogrodzie niż stresowały jazdą. Poza tym czyszczenie tapicerki to też niezbyt przyjemna sprawa.

  Odpowiedz
 8. bbo  2 maja 2015 20:19

  Czworonogi to członkowie rodziny, więc jeśli ludzie w drogę, to one również.

  Odpowiedz
 9. Wusia  5 maja 2015 10:52

  Dobre porady,ale jazda ze zwierzakiem i jej komfort w dużej mierze zależy od predyspozycji czworonoga.O ile choruje na chorobę lokomocyjną to po prostu należy mu i sobie oszczędzić takich atrakcji.

  Odpowiedz
 10. Anita  6 maja 2015 12:21

  Ja nie mam pupila 😉

  Odpowiedz
 11. AnnaKwasniak  14 maja 2015 19:59

  Ciekawy artykuł, ale pupila nie mamy (jeszcze)

  Odpowiedz
 12. luko  15 maja 2015 13:16

  Czworonogi to ciekawskie istoty, dlatego dobrze jest udostępnić im miejsce przy oknie. Zainteresowany światem zwierzak szybko się uspokoi.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany