Pies z alergią – czym go karmić?

Alergia pokarmowa to niestety bardzo częsta przypadłość u psów. W takiej sytuacji warto skontaktować się z zaufanym lekarzem weterynarii, a także skomponować psu odpowiednią dietę. Jak rozpoznać alergię? Czym żywić psa? Jakie karmy dla psów będą najlepsze? Na te pytanie odpowiadamy w naszym artykule.

Pies z alergią – czym go karmić?

Czym jest alergia pokarmowa?

Alergii pokarmowej nie wolno mylić z nietolerancją pokarmową i innymi problemami zdrowotnymi. Mają one bowiem zupełnie inne podłoże oraz objawy. Przy nietolerancji pokarmowej najczęściej dochodzi do różnych, niepokojących symptomów ze strony układu pokarmowego, jak chociażby wymiotów. Alergia pokarmowa to natomiast zaburzenia przyswajania pewnych pokarmów. Charakterystycznym elementem tej przypadłości jest pobudzenie układu immunologicznego. Psi organizm produkuje bardzo dużą liczbę przeciwciał, co prowadzi do stanów zapalnych tkanek. Zewnętrznie alergia pokarmowa objawia się najczęściej zaczerwienieniami oraz intensywnym świądem. Aby zidentyfikować źródło alergii weterynarze często zalecają dietę eliminacyjną. Potem konieczne jest dostosowanie odpowiedniej karmy dla psów.

Jak karmić psa z alergią?

Dieta psa z alergią jest całkiem prosta. Należy z niej wyeliminować składnik uczulający. Najczęściej takie właściwości mają białka różnorodnych zbóż. Szczególnie problematyczna jest pszenica. Czasem alergenami stają się również soja, wołowina, drób, mleko, pomidory oraz jajka. Przy czym warto pamiętać, że to, iż pies uczulony jest na wołowinę, nie musi od razu oznaczać, że nie toleruje żadnego produktu pochodzącego od krowy. Może bowiem się okazać, że zupełnie nieszkodliwe jest dla niego krowie mleko. Należy obserwować psa przez dłuższy czas i przeprowadzić kilka, żywieniowych eksperymentów, aby mieć pewność co do „sprawcy” alergii. Zidentyfikowanie alergenu to połowa sukcesu w walce z tą przypadłością. Dzięki tej wiedzy można bowiem dobrać właściwy sposób żywienia i raz na zawsze pożegnać się z tym problemem.

Samodzielne gotowanie czy specjalistyczna karma?

Psom alergikom wcale nie trzeba komponować szczególnych posiłków. Można bowiem postawić na sprawdzone, gotowe karmy dla psów z problemami. Takie specjalistyczne karmy kupuje się w sklepach zoologicznych, a także bezpośrednio u producenta. Tego typu pokarm poza tym, że nie zawiera groźnych dla psa alergenów, dodatkowo wzbogacony jest składnikami odżywczymi. Znajdziemy w nim chociażby kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6, które łagodzą podrażnienia, regenerują skórę oraz niwelują powstające stany zapalne.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (70 głosów, średnia: 4,73 z 5)
zapisuję głos...