Odpoczynek dla mam

Każda kobieta potrzebuje czasu tylko i wyłacznie dla siebie, nie ważne czy przeznaczy go na zakupy, na kosmetyczkę, czy na lenistwo. Problemem jest jedynie to, jak wygospodarować wolną chwilę, w natłoku codziennych obowiązków?

 

Pozostajemy w ciągłym biegu miedzy pracą a domem i często zapominamy o własnych potrzebach. Nawet drobne przyjemności odstawiamy na dalszy plan, w trosce o jak najlepiej wykorzystać czas. Perfekcjonizm bywa jednak bardzo męczący i nawet najambitniejsze kobiety, potrzebują chwili relaksu. Jeśli w naszym grafiku, nie mamy czasu na odpoczynek, należy to zmienić. Nawet godzina tygodniowo, przeznaczona na przyjemności i odpoczynek może sprawić, że będziemy czuły się szczęśliwsze.

Mama szczęśliwsza = Lepsza mama

Na zbyt mało czasu często narzekają młode matki. Twierdzą one, iż od momentu przyjścia dziecka na świat, nie mają czasu dla siebie, gdyż wszystko kręci się wokół maluszka. Na szczeście są jednak sposoby na to, aby raz na jakiś czas oderwać się od dziecięcego gaworzenia i zrobić coś dla siebie. –Jeśli mamy ochotę wybrać się na zakupy i plotki z przyjaciółką, możemy poszukać galerii handlowej, w której znajduje się zamknięty plac zabaw. – O ile dla mam buszowanie po sklepach to świetna zabawa, to dla ich pociech już niekoniecznie ? mówi Grażyna Milewska z Kinderplanety, ogólnopolskiej sieci placów zabaw. – Jeśli zostawimy dziecko pod profesjonalną opieką, w małpim gaju pełnym kolorowych zabawek, będziemy mogły spokojnie załatwić swoje sprawy, nie martwiąc się o to, że dziecko jest znużone i niezadowolone.-

 

Możemy też zawsze skorzystać z pomocy rodziny lub znajomych i podrzucić im malca na dwie, czy trzy godziny. Jeżeli nie będziemy nadużywać ich uprzejmości, to z pewnością zgodzą się raz na jakiś czas zaopiekować naszą pociechą. Dla nas to świetna okazja, by wybrać się na zajęcia fitness lub na basen połączony z relaksacyjną sauną.

 

Nadgodziny w domu

Musimy także nauczyć się dobrze planować. Odpowiednie zagospodarowanie czasu zapobiega sytuacjom, gdzie których każdą wolną chwilę przeznaczamy na nadrabianie zaległości z pracy. Warto zaplanować jak ma wyglądać zbliżający się tydzień. Jeśli np. przeznaczymy jeden dzień na generalne porządki i duże zakupy, przez kolejne dni nie będziemy musiały zaprzątać sobie głowy tym, co trzeba zrobić po powrocie do domu. Jeśli pracujemy, możemy zrezygnować z dwudaniowych, wytwornych obiadów na rzecz szybkich i prostszych dań. Warto też zamrozić kilka porcji ? za jednym zamachem, przygotujemy obiad na kilka dni. Tym sposobem, popołudnia będziemy mogły przeznaczyć np. na czytanie książek albo zabawę z dziećmi, a nie na drugi, domowy etat.

Przeczytaj także:

Z małej przyjemności zrób wielką

Odpoczynek to przede wszystkim ukojenie dla psychiki. Nawet jeśli dobrze się wysypiamy i nie czujemy zmęczenia fizycznego, ale cały dzień jesteśmy na wysokich obrotach, czujemy się sfrustrowane. Brakuje nam po prostu chwili dla siebie. Dlatego tak ważne jest, żeby wiedzieć jak wypoczywać. Jeśli chcemy wziąć długą, relaksującą kąpiel to zróbmy to z namaszczeniem. Zapachowy olejek, świeczki i łagodna muzyka sprawią, że chociaż na moment oderwiemy się do rzeczywistości. Jeśli wybieramy się na basen, skorzystajmy z wszystkich dostępnych przyjemności. Od pływania, przez saunę i jacuzzi, po dobrą kawę na zakończenie.

Wypoczynek z doskoku to nie wypoczynek, dlatego tak ważne jest by delektować się wolnym czasem i nauczyć się go celebrować. ? Jest wiele rozwiązań, które dają odetchnąć zabieganym mamom ? mówi Grażyna Milewska z Kinderplanety. ? Trzeba tylko nauczyć się z nich korzystać i pamiętać o obustronnych korzyściach. Jeśli raz na jakiś czas zostawimy maluszka na kolorowym placu zabaw lub u ukochanych dziadków, na pewno nie będzie miał nam tego za złe, a my zyskamy cenną chwilę na własne przyjemności.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (216 głosów, średnia: 4,49 z 5)
zapisuję głos...