Najczęstsze błędy gości weselnych

Zasady savoir-vivre’u na weselu dotyczą nie tylko Pary Młodej, ale też zaproszonych gości. Drobne wpadki zdarzają się zawsze, warto jednak zadbać o to, by uniknąć wielu niepotrzebnych gaf i nieporozumień. Przedstawiamy najczęstsze błędy gości weselnych.

Najczęstsze błędy gości weselnych

pixabay.com

Zobacz także: Jak się ubrać na wesele czyli weselny dress code dla gości

1) Brak potwierdzenia przybycia

Prośba o potwierdzenie przybycia w zaproszeniu to już w dzisiejszych czasach norma. Nadal jednak wielu gości nie zwraca na to uwagi i zapomina poinformować Parę Młodą, czy będzie uczestniczyć w ceremonii. Zupełnie nie szanują czasu przyszłych małżonków oraz tego, ile oni mają na głowie, organizując uroczystość. Często przez roztargnienie zaproszonych, Para Młoda musi dzwonić, przypominać o wydarzeniu i dopytywać o szczegóły przybycia konkretnych gości.

Inną, związaną z prośbą w zaproszeniu, gafą jest potwierdzenie obecności, ale nie pojawienie się na weselu. To nie tylko przykrość dla Państwa Młodych, ale też narażanie ich na niepotrzebne koszty.

2) Zapomnienie o wyciszeniu telefonu

Często kulminacyjny moment ślubu przerywa dźwięk dzwonka komórki. Wzruszający, wyjątkowy moment zostaje przerwany. Zgromadzeni na uroczystości rozglądają się zniesmaczeni, szukając wzrokiem winowajcy. Warto przed ceremonią wyciszyć telefon, by nie psuć innym tego dnia i zaoszczędzić stresu Państwu Młodym.

3) Niewłaściwie dobrany strój

Biała lub kremowa suknia powinna być na weselu tylko jedna – ta noszona przez Pannę Młodą. Ma ona tego dnia pełne prawo, by być w centrum uwagi i błyszczeć. Ten kolor jest więc zarezerwowany wyłącznie dla Panny Młodej. Należy także unikać bogato zdobionych kreacji, które mogłyby przyćmić suknię ślubną. Powinno się również zrezygnować z mini i ogromnych dekoltów, w końcu ważna uroczystość zobowiązuje! Nie zaleca się także wybierać stylizacji w kolorze czarnym, ewentualnie warto je chociaż przełamać, np. dodatkami w jasnych lub wyrazistych barwach.

Dla panów podstawowym wyborem jest garnitur. Okazja wymaga wybrania koszuli z długim rękawem.

największe błędy gości weselnych

pixabay.com

4) Krytykowanie ślubu i wesele

Niektórzy goście uwielbiają głośno wyrażać swoje opinie. Rosół za słony, kapela do bani, dekoracje przesłodzone, sala za mała… Nie wszystkie wybory Państwa Młodych muszą się podobać zaproszonym. Warto uszanować to, że to dzień Pary Młodej, a nie gości. Najlepiej krytyczne uwagi zachować dla siebie lub chociaż ściszyć głos i dzielić się nimi tylko z zaufaną osobą.

5) Nadmierne korzystanie z komórek i smartphonów

Coraz modniejsze są wesela unplugged, czyli z ograniczonym wykorzystaniem najnowszych technologii przez gości. Para Młoda prosi o niekorzystanie i nierobienie zdjęć telefonem, lub chociaż ograniczenie jego użycia. Warto uszanować wyjątkowe chwile i cieszyć się nimi z Nowożeńcami, a utrwalenie momentu zostawić profesjonaliście.

6) Przesadzanie z alkoholem

Na każdym weselu pojawia się ktoś, kto chętnie zagląda do kieliszka. Na takie osoby spogląda się z zażenowaniem. Każdy powinien znać swój organizm, umieć zachować umiar i wiedzieć, kiedy przestać.

7) Wychodzenie bez pożegnania

Często goście nagle znikają bez słowa, nie racząc nawet rzucić „Do widzenia”. Przed wyjściem z sali weselnej  wypada pożegnać się i podziękować za zaproszenie.

Najczęstsze błędy gości weselnych: pozostałe wpadki

Z najczęstszych gaf gości weselnych warto jeszcze wymienić: nieodpowiednie zachowanie w kościele/urzędzie, spóźnianie się na uroczystość, zawracanie głowy Państwu Młodym drobiazgami, wynoszenie alkoholu, dawanie pustych kopert, pojawienie się z niezapowiedzianą osobą towarzyszącą, nie pilnowanie własnych dzieci.

Goście często zapominają o jeszcze jednym… o tym, by dobrze się bawić!

A według Was jakie są najczęstsze błędy gości weselnych? 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (183 głosów, średnia: 4,76 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. martucha180  7 lipca 2017 13:56

  Albo dawanie kopert z pociętymi gazetami… A o weselach unplugged nie słyszałam.

  Odpowiedz
 2. Kika07645  7 lipca 2017 16:02

  Ważny artykuł szczególnie teraz w sezonie ślubnym. O weselu unplugged nie słyszałam ale fajna inicjatywa. A dawanie pustych kopert to dla mnie straszny wstyd, poza tym to mozna się zorientować kto dał taka kopertę

  Odpowiedz
 3. ewka  7 lipca 2017 18:38

  myślę, że założenie przez mężczyznę koszuli z długim rękawem to chyba nie jest obowiązek zwłaszcza jak na podwórku jest upał

  Odpowiedz
 4. Amaretta  7 lipca 2017 20:00

  Haha świetny ten ten obrazek z Przyjaciół:P Ale zeby zrozumieć to trzeba było widzieć wszystkie odcinki. Kto jeszcze pamięta ten serial?

  Odpowiedz
 5. karolkkaaa  11 lipca 2017 17:26

  Z Ta biala sukienka sie zgadzam, wgl moim zdaniem na wesele powinno sie ubrac elegancko, ladnie, skromnie-ale bez przesady, gwiazda nocy jest panna mloda a nie gosc, to panna mloda powinna w tym dniu byc najpiekniesza.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany