Metody na nieestetycznego pajączka – ostatni dzwonek przed latem

Kiedy sezon urlopowy zbliża się wielkimi krokami, warto bliżej przyjrzeć się swojej skórze. Jeżeli na nodze zauważymy nieestetycznego pajączka, mamy jeszcze chwilę, aby się go pozbyć i bez obaw zaprezentować się latem w krótkiej spódnicy bądź sukience.

Kiedy sezon urlopowy zbliża się wielkimi krokami, warto bliżej przyjrzeć się swojej skórze. Jeżeli na nodze zauważymy nieestetycznego pajączka, mamy jeszcze chwilę, aby się go pozbyć i bez obaw zaprezentować się latem w krótkiej spódnicy bądź sukience.

Zabiegi kosmetyczne

Ostatni dzwonek przed latem

Pojawiające się w różnych miejscach pajączki są problemem wielu pań. Wpływ na ich powstawanie ma nasz codzienny towarzysz, czyli stres, ale i praca siedząca, ciąża, antykoncepcja hormonalna lub częste korzystanie z solarium. Gdy nasze naczynka są zbyt słabe, za pojawienie się różowych pajączków może być odpowiedzialny intensywny wysiłek fizyczny. Ryzyko ich wystąpienia może być związane również z uwarunkowaniami genetycznymi, nadwagą bądź ekspozycją skóry na skrajne warunki atmosferyczne jak ostry mróz czy wiatr, stąd tak ważne, aby po zimie „wziąć pod lupę” swoją skórę. Jednym z niezawodnych sposobów na pozbycie się pajączków jest nowoczesna laseroterapia lub fototerapia. Warto pamiętać, że popękane naczynka to nie tylko defekt kosmetyczny, ale w przyszłości niestety także problem zdrowotny.

Jaki to pajączek?

Laserowe leczenie pajączków opiera się na procesie fototermolizy polegającym na pochłanianiu impulsów światła przez hemoglobinę i ich zamianie na ciepło. W trakcie zabiegu temperatura pękniętego naczynia podnosi się na tyle, by umożliwić jego zamknięcie. Wybór konkretnego urządzenia jest uzależniony od charakteru danej zmiany – jej wielkości, głębokości oraz lokalizacji. Decyzję zawsze podejmuje lekarz w porozumieniu z pacjentem. – Najważniejszym kryterium będzie w tym wypadku  średnica naczynia i jego lokalizacja. Skuteczne usunięcie pajączka wymaga często zamknięcia naczynia zasilającego, czyli zróżnicowanie średnic jest duże (0,01-4 mm). Ponadto skóra na nogach jest szczególnie wrażliwa na ciepło (znacznie mniej odporna na poparzenia i gorzej gojąca się w porównaniu ze skórą na twarzy). Wysokie bezpieczeństwo tego rodzaju zabiegów zapewniają nowoczesne platformy (takie jak np. elõsPlus, Gentle YagPro) generujące dużą dawkę energii przy stosunkowo niewielkim nagrzaniu skóry wyjaśnia Urszula Sztwiertnia, konsultant medyczny firmy Shar-Pol specjalizującej się w nowoczesnych systemach dla medycyny estetycznej. Usunięcie naczyń o średnicy powyżej 4 mm na szczęście nie wymaga już zabiegów operacyjnych. Złotym standardem jest aktualnie laserowy zabieg endożylny. – ELVeS Radial™ pozwala usunąć ambulatoryjnie zmiany naczyniowe o dużych średnicach. W USA zabiegi te stanowią ponad 70% wszystkich zabiegów wykonywanych u pacjentów z żylakami. W Polsce wykonuje je już wiele gabinetów chirurgii naczyniowej – dodaje ekspert firmy Shar-Pol.

Co w czasie zabiegu i po?

Średnio zmiany redukują się około kilku tygodni. O tym, ile zabiegów należy wykonać, zawsze decyduje lekarz. Wszelkie zabiegi bazujące na energii światła wymagają od pacjentów przez pierwsze dwa lub trzy tygodnie rezygnacji z nadmiernej ekspozycji na słońce. W przeciwnym razie może dojść do wystąpienia przebarwień pozabiegowych. Najlepiej więc zdecydować się na terapię najpóźniej wczesną wiosną. Sam zabieg nie łączy się z żadnym większym dyskomfortem dla pacjenta. – Oddziaływanie lasera bądź technologii elõs jest na tyle precyzyjne, że nie musimy się obawiać o uszkodzenia sąsiadujących tkanek – wyjaśnia konsultant medyczny firmy Shar-Pol. Urządzenia nowszej generacji są wyposażone nie tylko w szereg zabezpieczeń, ale i systemy na bieżąco monitorujące temperaturę skóry oraz chłodzące miejsce zabiegowe, co znacznie podnosi komfort samego zabiegu.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (166 głosów, średnia: 4,54 z 5)
zapisuję głos...