Magnez – efektywne wsparcie na pamięć i koncentrację

Pracujesz umysłowo, uczysz się? Musisz przyswoić dużą ilość informacji w krótkim czasie, a masz problemy ze skupieniem się na zadaniu? To mogą być objawy niedoboru magnezu.

Dobra pamięć, koncentracja i panowanie nad stresem to dla każdego, niezależnie od wieku, bardzo ważne kwestie. Chcąc zachować dobrą formę, musimy stale wyrównywać straty energii i substancji odżywczych. Zdrowe, regularne i prawidłowo zbilansowane posiłki, efektywny sen i odpoczynek, systematyczne ćwiczenia to dobry sposób na zdrowe ciało i sprawny umysł. Niestety rzeczywistość często weryfikuje nasze założenia. Jemy w pośpiechu, często wysoce przetworzone produkty, nie dosypiamy a na ćwiczenie po prostu brakuje już czasu. W takich sytuacjach nie należy   zapominać o korzystnych właściwościach preparatów wspomagających.  Zwiększają one bowiem aktywność mózgowych neuro – przekaźników, tzn. związków, które przenoszą informacje z jednej komórki nerwowej do drugiej. Udowodniono również, że niektóre z nich poprawiają wykorzystanie  tlenu w komórkach, co pozwala organizmowi skuteczniej gospodarować energią w czasie wzmożonego wysiłku umysłowego. Należy do nich m.in. Magnez.

Magnez jest niezbędnym pierwiastkiem  dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Jest on aktywatorem w ponad 300 reakcjach enzymatycznych, a najważniejszą jego funkcją jest udział w procesach syntezy i rozpadu związków wysokoenergetycznych. Aktywuje on enzymy biorące czynny udział w przemianach węglowodanów oraz tłuszczy, uczestniczy pośrednio w syntezie białek i ich sprzęganiu z kwasami nukleinowymi DNA i RNA. Dzięki magnezowi możemy pozyskać energię oraz budulec dla naszego organizmu ze spożywanych i prawidłowo trawionych posiłków. Odgrywa istotną rolę w przenoszeniu bodźców nerwowych do pracujących mięsni. Od prawidłowej zawartości magnezu w naszych płynach komórkowych zależy jakość i wydajność naszego układu mięśniowego i nerwowego.

Do niedoborów magnezu może dojść zarówno podczas ciężkiego wysiłku fizycznego (utrata magnezu podczas skurczu mięśni, zwiększonej aktywacji układu mięśniowego i nerwowego), jak i podczas stresów dnia codziennego i intensywnej pracy umysłowej. Zwiększone wydzielanie hormonów stresu doprowadza do wzrostu wydalanego magnezu wraz z moczem i z potem.

W naszej codziennej diecie podstawowym źródłem magnezu są zielone części roślin, gdyż magnez wchodzi w skład chlorofilu, zielonego barwnika roślinnego. Do produktów o wysokiej zawartości magnezu zaliczamy też kaszę gryczaną suszone nasiona roślin strączkowych, morele, migdały, orzechy oraz nieczyszczone zboża. Niestety są to produkty rzadko stosowane w codziennej diecie, a intensywne nawożenie środkami chemicznymi gleby i roślin powoduje znaczne straty tego pierwiastka w pokarmach.  Dla utrzymania prawidłowego poziomu magnezu w organizmie niezbędna jest jego suplementacja. Normy zapotrzebowania na magnez określają jego dzienne spożycie w granicach od 250 do 750 mg. Magnez należy do minerałów łatwo rozpuszczalnych w płynach, to też nerki są głównym narzędziem odpowiedzialnym za homeostazę (zrównoważoną gospodarkę) magnezu w ludzkim organizmie.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (173 głosów, średnia: 4,73 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. lilkawodna  3 września 2014 11:21

  Widać warto zadbać o odpowiedni poziom magnezu w organizmie.

  Odpowiedz
 2. bbo  3 września 2014 12:48

  Czasem warto wesprzeć swój mózg. m

  Odpowiedz
 3. martucha180  3 września 2014 16:32

  Orzechy jem!

  Odpowiedz
 4. Hidari11  28 stycznia 2015 19:38

  Pochodne organiczne lepiej wchłaniają się niż nieorganiczne, z tym, że lepszy od magnezu w formie tabletek jest magnez wychwytywany z pożywienia. Wbrew pozorom nie jest go mało i trudno o niedobory.

  Odpowiedz
 5. olcia0989  22 maja 2016 16:28

  Magnez obowiązkowo! Jak tylko zaniedbam dostarczanie go do mojego organizmu to od razu mam nieprzyjemne skurcze! Można suplementowac ale w pożywieniu jest go mnóstwo. Trzeba tylko umieć szukać 🙂

  Odpowiedz
 6. stokrotkapolna  13 marca 2017 04:24

  Lepiej postaw na pokarmy zawierające magnez. Zewsząd tylko suplementy. W reklamach, artykułach. A koncerny zacierają ręce i liczą kasę, która idzie w miliardy. A ludzie lecą do tych suplementów jak ćmy do światła. I łykają wszystko na wszystko, rujnując swój organizm.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany