Kandydacie działaj sprawniej i skuteczniej!

Szukanie pracy to często bardzo długi i męczący proces. Nie każdy jednak jest do tego dostatecznie przygotowany. Działając spontanicznie i bez świadomości istoty sprawy bardzo łatwo możemy popełnić błąd, który zadecyduje o naszym losie. Kandydaci ubiegający się o pracę popełniają wiele niepotrzebnych i łatwych do uniknięcia pomyłek. Chcesz wiedzieć na, co warto zwrócić uwagę? Oto kilka porad od specjalistów z Corson.pl, które warto wziąć sobie do serca, aby być skutecznym na rynku pracy.

Kandydacie działaj sprawniej i skuteczniej!

 

Na początek…

…zacznij od siebie. Warto zastanowić się nad tym, co tak naprawdę chcemy osiągnąć w życiu zawodowym. Zgodnie z wytycznymi metody SMART wyznacz sobie cel zawodowy. Zwróć uwagę na to, jakie posiadasz kwalifikacje i w jakim kierunku chcesz zmierzać. Bardzo istotne jest, abyś orientował się, jakie są obecne potrzeby rynku i jak Ty możesz je zaspokoić. Postaraj się dopasować do obecnych wymogów i być , jak najbardziej elastycznym. Konfrontacja własnych zasobów z tym, na co jest zapotrzebowanie pozwoli Ci zorientować się, czego jeszcze warto się nauczyć, aby dotrzeć do ostatecznego celu. Zapoznaj się z oczekiwaniami potencjalnych pracodawców na dane stanowisko. Jeżeli nie posiadasz wszystkich wymogów, nie zrażaj się. Jak mówi polskie przysłowie ”nie od razu Kraków zbudowano”. Na niektóre rzeczy trzeba czasem poświecić więcej czasu i wysiłku. Krok po kroku a uda Ci się osiągnąć to, co zamierzałeś.

 

Formalności, czyli CV i list motywacyjny

Jeżeli jesteś już w pełni świadomy, jaką ścieżką kariery chcesz podążać to nadszedł moment na napisanie swojego życiorysu zawodowego i Listu Motywacyjnego. Pisanie dokumentów aplikacyjnych sprawia kandydatom często największy problem. Może się tak zdarzyć, że posiadasz wszystkie potrzebne wymogi danego stanowiska, lecz nieumiejętnie napisane CV sprawi, że odpadniesz we wstępnej selekcji. Postaraj się unikać:

  • nieistotnych informacji: w niektórych sytuacjach mniej znaczy więcej. Nie wypisuj wszystkiego, co w życiu robiłeś. Pisz swoje CV odnosząc się do konkretnej posady. Jeżeli ubiegasz się o stanowisko sekretarki niepotrzebne jest pisanie np. o pracy w sklepie spożywczym. Istotne jest pokazanie się potencjalnemu pracodawcy od strony wymogów, jakie on przed nami stawia. Nie należy pisać jednego szablonu CV i wysyłać go wszędzie, gdzie się da. Taka metoda jest mało skuteczna. Rekruter od razu zorientuje się, że kandydat nie jest dostatecznie zainteresowany daną posadą. Może wtedy wysunąć wniosek, że nie wiesz czego chcesz i wysyłasz CV na oślep.
  • nieprawdziwych informacji: podczas rozmowy kwalifikacyjnej rekruter weryfikuje dane, które zostały umieszczone w CV. Kłamstwo bardzo szybko może wyjść na jaw i wtedy stracisz szansę na zdobycie pracy.
  • błędów: zanim wyślesz CV i List Motywacyjny przeczytaj go wielokrotnie w celu wychwycenia literówek, błędów ortograficznych, interpunkcyjnych itd.. Te dokumenty są Twoja wizytówką i na etapie selekcji tego typu błędy nie są zbyt przyjaźnie odbierane ze strony potencjalnego pracodawcy.
  • nieprofesjonalnego zdjęcia: jeżeli chcesz być poważnie potraktowany to warto zadbać o odpowiednie zdjęcie. Zdjęcie powinno być formalne, najczęściej legitymacyjne. Wstawianie zdjęć z wakacji, na plaży itd. jest po prostu nie na miejscu.
  • ogólników w Liście Motywacyjnym: pisz konkretnie, niech rekruter wie, że jesteś świadomy swoich umiejętności i znasz swoje oczekiwania.

Korzyści wynikające z profesjonalnie przygotowanego CV i Listu Motywacyjnego są ogromne. Jeżeli nie jesteś pewny, czy dobrze sobie poradziłeś warto zwrócić się do specjalistów ds. kariery z Corson.pl. Oni pomogą sprawić, aby Twoje dokumenty aplikacyjne wzbudziły zainteresowanie wśród potencjalnych pracodawców.

 

Telefon zadzwonił… czas na rozmowę kwalifikacyjną… I co teraz?

Należy zdawać sobie sprawę, że dobre przygotowanie znacznie zwiększa nasze szanse. Zadbaj o odpowiedni ubiór, dopasowany do sytuacji. Strój formalny i elegancki jest najlepszy na tą okazję. Pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Punktualność to cecha, którą często pracodawcy wymagają od swoich podwładnych. Przyjdź na spotkanie trochę wcześniej, żeby uniknąć niepotrzebnego stresu. Warto dzień przed spotkaniem zapoznać się z firmą, w której chcemy pracować oraz z jej ofertą. Nie daj się zaskoczyć. Bądź pewny siebie i myśl pozytywnie. Zapoznaj się z rożnymi technikami radzenia sobie ze stresem, aby to on nie popsuł Ci rozmowy. Czasami zdarza się, że dostaniemy propozycję rozmowy kwalifikacyjnej a między czasie nadarzy się inna kusząca okazja. Jeżeli nie zamierzasz iść na umówione spotkanie warto zadzwonić i poinformować o tym. Nigdy nie wiadomo, gdzie nas los poniesie dlatego trzeba dbać o swój wizerunek w branży i unikać złej opinii.

 

Co, jak się nie uda?

Nie zrażaj się, gdy nie otrzymasz propozycji pracy. Pamiętaj, że każda rozmowa kwalifikacyjna to kolejne doświadczenie, które czegoś Cię nauczy. Nie poddawaj się, tylko wyciągaj wnioski z poprzednich niepowodzeń. Im więcej rozmów odbędziesz tym większej wprawy i doświadczenia nabierzesz. A zobaczysz, że w końcu uda Ci się osiągnąć cel. Najważniejsze, aby być świadomym własnych oczekiwań i możliwości. W dzisiejszych czasach rynek pracy jest bardzo dynamiczny i kluczem do sukcesu jest umiejętność dopasowania się do oczekiwań, które przed nami stawia.

Corson.pl – Eksperci w karierze

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (133 głosów, średnia: 4,55 z 5)
zapisuję głos...