Jedno- czy dwukomorowy – wybieramy zlewozmywak do kuchni!

Zasadnicze pytanie podczas doboru zlewozmywaka do kuchni dotyczy tego, czy powinien mieć jedną czy dwie komory. Każdy z nich posiada swoje zalety i sprawdza się w określonych warunkach. Zastanówmy się, w jaki sposób korzystamy z kuchni i wybierzmy ten właściwy!

Zalety zlewozmywaka jednokomorowego?

Po zlewozmywak jednokomorowy sięga się najczęściej w sytuacji, gdy pomieszczenie jest niewielkie. Chcemy wtedy zaoszczędzić jak najwięcej przestrzeni tak, aby pozostało dość miejsca na blat roboczy. Nie jest to jednak jedyna sytuacja, w której warto go zastosować. Równie dobrze można go wykorzystać podczas urządzania większej kuchni, z której będzie korzystać jedyna osoba – zlew dwukomorowy po prostu nie jest tutaj potrzebny. Szczególnie w sytuacji, gdy kuchnia jest wyposażona w zmywarkę, więc zlew nie będzie wykorzystywany do zmywania.

Nie można też zaprzeczyć temu, że zlewozmywaki jednokomorowe są nieco tańsze niż te wyposażone w dwie komory. Dość często są także wybierane w sytuacji, gdy dysponujemy niewielkim budżetem – dobrze spełniają swoją rolę, a jednocześnie nie obciążają naszego portfela w aż tak dużym stopniu. Więcej środków zostanie nam więc na pozostałe wyposażenie kuchni.

Na rynku znajdziemy bogaty wybór zlewozmywaków jednokomorowych pasujących do większości standardowych szafek. Do najczęściej stosowanych należą modele o szerokości 40, 45, 60 i 90 cm. Warto jednak zdecydować się na zlew połączony z ociekaczem. Będziemy mogli umieścić na nim stojącą suszarkę na naczynia czy też po prostu odstawić na chwilę gorący garnek.

Zlewozmywak dwukomorowy – kiedy warto go wybrać?

Zlewozmywak dwukomorowy to akcesorium niezbędne w sytuacji, gdy w naszej kuchni brakuje zmywarki. Dzięki tak rozplanowanemu wnętrzu, zmywanie całej sterty brudnych naczyń stanie się bardziej komfortowe – w jednej komorze będziemy je myć, druga posłuży nam natomiast do płukania. Na dwukomorowy model warto też postawić, gdy kuchnia jest dość spora, a my spędzamy w niej dużo czasu na gotowaniu. W ten sposób zapewnimy sobie większą swobodę ruchów podczas opłukiwania jarzyn czy zmywania drobnych rzeczy, a jednocześnie nie stracimy zbyt dużo cennej przestrzeni.

A może kompromis?

Na rynku może też spotkać się ze zlewozmywakami półtorakomorowymi, czyli takimi, które posiadają jedną standardową, dużą komorę oraz jedną mniejszą. Posłuży nam ona np. do doraźnego opłukania warzyw w sytuacji, gdy zlew jest zapełniony nieumytymi naczyniami. Najlepiej, aby posiadał jeszcze ociekacz, który pozwoli na odstawienie garnków czy innych akcesoriów.

Rozwiązanie to najlepiej sprawdzi się wtedy, gdy nasza kuchnia jest niewielka, lecz nie mamy w niej zmywarki. Zapewni nam optymalną wygodę podczas zmywania, nie ograniczając jednocześnie i tak niewielkiej przestrzeni do przygotowywania potraw.

Wybierając zlewozmywak (np. stąd https://www.castorama.pl/produkty/urzadzanie/wyposazenie-kuchenne/zlewozmywaki.html), koniecznie zastanówmy się zatem nad tym, do czego będziemy go wykorzystywać. W ten sposób zyskamy pewność, że akcesorium będzie dobrze spełniać swoją funkcję.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (80 głosów, średnia: 3,83 z 5)
zapisuję głos...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany