Jak łatwo wyczyścić dywan

Nie wiesz jak łatwo wyczyścić dywan? Z pewnością każdy, kto go posiada wie, ile trudu trzeba włożyć, aby ten dodatek zawsze wyglądał spektakularnie. Znając jednak odpowiednie sposoby i środki, możesz bez problemu doprowadzić twój dywan do dawnej świetności. Wystarczy raz na jakiś czas poświęcić chwilę na jego pielęgnację. Dywany chronią podłogi i stanowią bardzo ważny element wystroju wnętrza. Odpowiednio dobrane mogą ocieplić pomieszczenie i nadać mu charakteru. Żaden dywan jednak nie wygląda dobrze, gdy jest zaniedbany. Regularne odkurzanie, odświeżanie i doraźne czyszczenie plam pomoże mu ciągle wyglądać pięknie. W jaki sposób to zrobić? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek.

Odkurzanie dywanu – pierwsza linia frontu

Jeśli chcemy dbać o dywan niezwykle ważne jest jego regularne odkurzanie. Wszelkie zabrudzenia łatwo osiadają we włosiu, dlatego oczyszczanie raz na tydzień lub dwa może nie wystarczyć. W takim razie jak często go czyścić? Wszystko zależy od tego, jakie dywan ma szanse na szybkie zabrudzenie się: czy mamy w domu dzieci i zwierzęta, ilu mamy domowników i wreszcie, jak często przebywamy w danym pomieszczeniu. Częściej będziemy odkurzać podłogę w salonie niż w pokoju gościnnym, do którego zazwyczaj nikt nie zagląda. Jeśli nasz dywan może się brudzić szybko warto wprowadzić odkurzanie do codziennej rutyny lub sprzątać dywan co 2-3 dni.

Pozostaje jeszcze pytanie: czym odkurzać? Na rynku jest obecnych wiele modeli odkurzaczy, odpowiedni sprzęt również musimy dobrać do naszych potrzeb. Możemy wybierać wśród odkurzaczy workowych, bezworkowych, wodnych czy też bardziej specjalistycznych. Jaki odkurzacz jest najpopularniejszym wyborem? W polskich domach prawdopodobnie najczęściej znajdziemy ten z workiem . Jeśli jednak masz w rodzinie alergików, warto pomyśleć o odkurzaczu wodnym, który będzie neutralizować wszelkiego rodzaju pyły unoszące się podczas czyszczenia urządzenia

Doraźne działania

Posiadacze dywanów doskonale zdają sobie sprawę, jak często ulega on zabrudzeniom na skutek np. upuszczenia czy też wylania czegoś na podłogę. Warto pamiętać, że w takim przypadku należy reagować natychmiast, ponieważ pozostawiona nawet na chwilę plama może pozostać z nami na zawsze. Doskonałym przykładem może być tu czerwone wino, którego intensywna barwa sprawia, że ciężko pozbyć się po nim śladów. Gdy tylko dojdzie do wypadku należy natychmiast usunąć resztki płynu uważając, aby przypadkiem go nie wetrzeć. Następnie warto skorzystać ze specjalnego środka do czyszczenia dywanów, który pomoże usunąć plamę w tych miejscach, gdzie płyn zdążył już się wchłonąć. Dobrym przykładem takiego produktu może być spray Keihl Carp-Deta. Wystarczy spryskać nim plamę, a następnie delikatnie wcierać.

Odświeżenie dywanu

Nawet jeśli regularnie odkurzamy dywany, warto pomyśleć o jego upraniu i odświeżeniu raz na rok-dwa. Możemy zrobić to wybraną przez nas techniką: na mokro lub na sucho. Jeśli zależy nam na metodzie bez użycia wody, wystarczy znaleźć specyfik do tego przeznaczony rozsypać go po dywanie i wetrzeć w niego, odczekać około 20 minut, a następnie dokładnie odkurzyć powierzchnie. Na rynku dostępne są również produkty przeznaczone do czyszczenia dywanu na mokro. Może to być na przykład szampon do prania dywanów Vanish . Ten produkt mieszamy z wodą i dopiero potem zabieramy się za czyszczenie. Efekt takiego odświeżenia z pewnością będzie zadowalający.

Twoja kolej!

Jak widać, utrzymanie czystości dywanu nie jest tak trudną sprawą, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy np dobry odkurzacz pionowy, środek do prania dywanów i specyfik przeznaczony do nagłych wypadków. Spróbujcie sami, a jeśli macie jakieś pytania nie wahajcie się zadać ich w komentarzu. Do dzieła!

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (102 głosów, średnia: 4,31 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Irmina  26 sierpnia 2019 11:23

  roombę polecam – dobrze odkurza dywany i problem może zniknąć 🙂

  Odpowiedz
 2. Miśka  29 listopada 2019 19:10

  zgadzam się z Irminą, ja puszczam roombę prawie codziennie żeby odkurzała przez to dywan jest czysty cały czas a raz na jakiś czas odświeżam go mopem parowym z jakimś olejkiem pachnącym i dywan od kilku lat wygląda jakby dopiero co był kupiony

  Odpowiedz
 3. Agnieszka  8 grudnia 2019 19:57

  Mój sposób to roomba. Puszczam 2-3 razy w tygodniu, czasem częściej i dywany czyste. Od czasu do czasu traktuję je mopem parowym tylko.

  Odpowiedz
 4. Fatamorgana  11 stycznia 2020 18:28

  Dywany są extra ale no właśnie – to czyszczenie spędzało mi sen z powiek. Wydawała krocie i jeździłam w kółko do „czyszczalni dywanów” aż powiedziałam stóp. Poczytałam opinie i tak oto stałam się dumną posiadaczką robota roomba. Istne cudo. Daje rade nawet z dywanami o długim włosku. Bomba!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany