Doskonałe właściwości lecznicze siarki

Obecnie wciąż mało osób zdaje sobie sprawę i wie jakie są właściwości lecznicze siarki. Są one wykorzystywane nie tylko w leczeniu, ale także w kosmetyce. Siarka występuje w przyrodzie w stanie wolnym i w postaci związanej. Tworzy liczne minerały, występuje także w węglu kamiennym, czy ropie naftowej.

malinowy-hotel siarka

Siarka kojarzona była od wieków jako pierwiastek piekielny. Już od starożytności stosowano ją w leczeniu chorób skóry, a także jako pomoc w pielęgnacji urody greckich i rzymskich piękności. Stąd nazwana „pierwiastkiem piękności” stała się pożądanym składnikiem wielu kosmetyków. Wszystko ze względu na jej niespotykane działanie na naskórek oraz istotną rolę w jego regeneracji,  a co za tym idzie w procesie hamującym starzenie się skóry. Ponieważ jako pierwiastek rozpuszcza się w wodzie, ma również zastosowanie w balneologii (kąpiele lecznicze). Wody siarczkowe wywierają wpływ miejscowy i ogólny. Działając  miejscowo rozmiękczają i złuszczają naskórek, co sprawia że sucha skóra po zabiegu staje się miękka i sprężysta. Dlatego właśnie kąpiele siarczkowe znakomicie sprawdzają się w leczeniu chorób skóry z nadmiernym rogowaceniem, łuszczycy, wyprysku łojotokowym, atopowym zapaleniu skóry, czy twardzinie.

Działanie ogólne związane jest z  wnikaniem aktywnych związków przez skórę. Podczas kąpieli dochodzi do rozszerzenia naczyń włosowatych i do otwarcia dotąd nieczynnych, co powoduje powstanie rumienia okolic stykających się z wodą. Równocześnie występuje rozszerzenie naczyń podskórnych i tych położonych głębiej. Tym zmianom towarzyszy czynne przekrwienie narządów. Przy przesunięciu dużych objętości krwi krążącej do skóry, pojawia się spadek ciśnienia tętniczego. Efektem działania ogólnego jest odnowa uszkodzonych chrząstek stawowych, torebek stawowych i aparatu więzadłowego. Efekty lecznicze po serii zabiegów  utrzymują się około roku – mówi lek. med. Barbara Rymaszewska, specjalista balneologii i medycyny fizykalnej Malinowych Hoteli.

Jednak najlepsze efekty terapeutyczne uzyskuje się w chorobach zwyrodnieniowych stawów. Kąpiele siarczkowe polecane są szczególnie przy reumatoidalnym zapaleniu stawów, zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa, dyskopatiach z towarzyszącymi objawami tj. jak rwa kulszowa i barkowa, w stanach pourazowych narządu ruchu z uszkodzeniem więzadeł, zwichnięciach lub po operacjach ortopedycznych – dodaje lek. med. Barbara Rymaszewska.

Na bazie solanki siarczkowej powstała na przykład linia Balneokosmetyków Malinowy Zdrój. Kremy, żele pod prysznic, maski do twarzy i ciała oraz szampon oparte są na naturalnych substratach takich jak woda siarczkowa, glinki, borowiny, bluszcz, mydlnica lekarska. Składniki te doskonale sprawdzają się w pielęgnacji skóry wrażliwej, jak również w łuszczycy i przy atopowym zapaleniu skóry. Są to kosmetyki polecane również dla alergików.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (147 głosów, średnia: 4,56 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. martucha180  3 października 2015 12:38

  Potwierdzam. Kąpiel siarkowa jest cudna! Solankowa też dobra.

  Odpowiedz
  • bbo  3 października 2015 20:23

   Solankową znam, siarkowej jeszcze nie próbowałam.

   Odpowiedz
 2. Żanett  3 października 2015 15:29

  Musi bardzo brzydko pachnieć :p

  Odpowiedz
  • martucha180  4 października 2015 09:31

   Wcale nie!

   Odpowiedz
 3. lilkawodna  3 października 2015 16:31

  Hmm nigdy nie miałam przyjemności wykąpać się w siarce:-)

  Odpowiedz
 4. martus2833  4 października 2015 20:18

  Do tej pory kojarzyłam siarkę z pielęgnacją cery trądzikowej.

  Odpowiedz
 5. Patriszia  5 października 2015 10:00

  Ciekawa sprawa.

  Odpowiedz
 6. Kmakolagwa  5 października 2015 14:38

  Coś bardzo interesującego.

  Odpowiedz
 7. Hidari11  6 października 2015 09:24

  Zgadzam się. Byłam własnie na Węgrzech, na basenach termalnych, gdzie wszędzie była brązowa woda bogata w rózne pierwiastki, w tym w siarkę. Skóra faktycznie była miękka, gładka, wręcz śliska. Woda eliminowała niedoskonałości skórne, więc wróciłam do Polski z prawie wyleczoną cerą.

  Odpowiedz
 8. Aneta  6 października 2015 17:08

  Seria kosmetyków Barwa Siarkowa jest bardzo dobra na problemy z trądzikiem, nie wiedziałam, że siarka działa fajnie również na inne problemy 🙂

  Odpowiedz
  • kobiecymokiem  7 października 2015 15:55

   Też nie wiedziałam o tak szerokim zastosowaniu 😉

   Odpowiedz
  • ava  8 października 2015 13:31

   Tonik antybakteryjny z Barwy ma fantastyczny zapach, zupełnie się nie spodziewałam tego po siarkowym kosmetyku 🙂

   Odpowiedz
 9. stokrotkapolna  10 listopada 2016 11:00

  Muszę polecić wnuczce.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany