Dlaczego warto czytać?

W dobie powszechnego używania komputerów czy smartfonów często odkładamy na bok książki. Zazwyczaj dopiero naprawdę dobra historia jest w stanie przyciągnąć nas z powrotem do książek. Warto też wiedzieć, dlaczego właściwie dobrze jest czytać.

Czytanie nas ulepszy

Sam proces czytania może mieć wiele zalet. Zacznijmy od naszego mózgu. W jaki sposób czytanie książek może na niego wpłynąć?
Kiedy czytasz, musisz się skupić na tej czynności. Pobudza to naszą koncentrację. Bywa, że książka nas nie wciągnie, ale musimy ją przeczytać, ponieważ jest nam potrzebna do ważnego egzaminu. Musimy się na tym skupić i przyswoić jej treść. Częściej jest tak, że książka jest dla nas świetną przygodą i wprost nie możemy się od niej oderwać. W obu przypadkach skupimy się na jej treści i z pewnością coś zapamiętamy. To ogromna zaleta książek. Wyrabiamy w sobie dużą koncentrację.
Czytając niejednokrotnie zaczynamy rozmyślać o różnych kwestiach. Nie musimy wcale zgadzać się z autorem. Być może dojdziemy do lepszych, ciekawszych wniosków. Może coś sobie uświadomimy i zmienimy w swoim życiu. Czasem pogłębimy wiedzę w jakiejś dziedzinie. Książka otwiera nam oczy na wiele kwestii.
Książki rozwijają skutecznie naszą wyobraźnię. Już od małego, słysząc o strażakach czy lekarzach, chcemy ratować świat i być bohaterami. Czasem wystarczy zwykła historia o przygodach innych dzieci, abyśmy chcieli z nimi uczestniczyć i wręcz czuli, że tam właśnie jesteśmy. Z wiekiem to pozostaje i procentuje. Widzisz różne obrazy wyświetlające się w twojej głowie. Wyobraźnia pozwala ci po prostu widzieć więcej.
Doskonała rada dla uczniów to czytanie większej ilości książek. Wasze słownictwo z pewnością się poprawi i stanie się bogatsze, a to zaprocentuje przy wypracowaniach czy egzaminach.

Nie wyrzucaj, napraw!

Czasem zdarza się, że uszkodzimy książkę. To bardzo przykra sytuacja, zwłaszcza dla wielbicieli książek. Na szczęście istnieją sposoby, aby taką książkę naprawić. Dużo ciekawych pomysłów na ten temat znajdziemy chociażby tutaj: https://skupszop.pl/blog.
Jak jednak spróbować samemu ocalić książkę? Po pierwsze musimy bardzo uważać w kontakcie z książkami. Łatwiej przecież zapobiegać, niż leczyć. Starajmy się obłożyć nasze książki papierem czy kupić do nich specjalne, ochronne okładki. Jeśli jednak nieszczęście już się stało, to można temu próbować zaradzić. W wielu sklepach czy w internecie znajdziemy specjalne taśmy. Możemy nimi skleić rozdarte strony, dokleić kartki, które się odklejają czy zabezpieczyć odpowiednio rozklejający się grzbiet naszej książki. Jeśli nasza książka jest już w naprawdę złym stanie, zawsze możemy skorzystać z usług introligatora. Należy pamiętać, że jest to opcja bardziej kosztowna. Ceny zależą też od konkretnego specjalisty.

Zdecydowanie warto czytać książki. Pozwalają nam odetchnąć i zapomnieć o problemach, przenieść się w ciekawszy świat oraz poszerzyć swoje słownictwo. Dobrze jest też o nie dbać i nie pozwolić im niszczeć. Na szczęście rynek oferuje nam wiele opcji, które pozwalają utrzymać książki w dobrym stanie. Warto sprawdzić którąś z nich. Miłego czytania!

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (127 głosów, średnia: 3,98 z 5)
zapisuję głos...