Design od WellDone – nowa marka na polskim rynku

Marka WellDone pojawiła się na polskim rynku jako efekt pionierskiego projektu, który zajmuje się wprowadzaniem designu do strategii działania przedsiębiorstwa społecznego. WellDone oferuje nam produkty wykonane z naturalnych materiałów-  proste, dowcipne, inteligentne, a przy tym użyteczne przedmioty, które doskonale nadają się na prezenty. Zaprojektowane zostały przez młodych projektantów, a wytwarzane są przez osoby powracające na rynek pracy, wspierane przez Fundację Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej ?Być Razem? z siedzibą w Cieszynie.

nowa-marka-WellDone

Nabywca produktu marki WellDone otrzymuje przedmiot dobrze zaprojektowany dobrej jakości,  za dobrą cenę, a przy okazji, kupując go, robi coś dobrego dla innych. To przykład designu społecznie odpowiedzialnego, który przyczynia się nie tylko do powstawania kolejnych przedmiotów, ale także do rozwiązywania istotnych problemów społecznych.

Nowoczesne urządzanie domu i mieszkania, czyli gdzie szukać designerskich mebli

Nowoczesne urządzanie domu i mieszkania, czyli gdzie szukać designerskich mebli

Dzisiejsze domy znacznie różnią się od domów naszych rodziców, którzy w 30 metrowym M3 musieli zmieścić czteroosobową rodzinę i psa. Także poszczególne pomieszczenia spełniały inne niż dziś funkcje. Chociażby kuchni, którą przez lata domownicy ukrywali

Historia marki WellDone

Sięga ona do 2009 roku, kiedy to Fundacja ?Być Razem? nawiązała współpracę  z ASP w Warszawie, Zamkiem Cieszyn i Holon Institute of Technology z Izraela w ramach wspieranego przez Instytut Adama Mickiewicza projektu  ?Od idei do obiektu, od obiektu do produktu?. Uczestniczący w nim młodzi projektanci opracowali wzory produktów zorientowanych na potrzeby i możliwości przedsiębiorstwa społecznego. Wystawa prezentująca efekty projektu pokazywana była w Polsce, Izraelu, Francji i Niemczech. Najciekawsze projekty stworzone przez studentów są obecnie produkowane w warsztatach Fundacji, a zysk uzyskany z ich sprzedaży przeznaczany jest na realizację celów statutowych Fundacji. Pionierska na polskim gruncie idea łącząca działalność przedsiębiorstwa społecznego, wspierającego aktywizację zawodową osób bezrobotnych, z rynkową siłą atrakcyjnego, nowoczesnego designu uzyskała wsparcie polskiego oddziału UNDP (United Nations Development Programme). Dzięki jego pomocy powstał kompleksowy projekt wizerunkowy marki WellDone i projekty kolejnych produktów.

 WellDone-Swinka_skarbonka

Kolejnym etapem działań Fundacji ma być utworzenie Centrum Designu Społecznego, którego zadaniem będzie edukacja i promocja efektów, które podmioty ekonomii społecznej mogą osiągnąć dzięki wykorzystywaniu designu w swojej działalności.

Produkty WellDone wyróżnia prostota, pomysłowość, poczucie humoru

Młodzi projektanci (Urszula Mas, Agnieszka Wiczuk, Oran Bertelsen, Marcin Ebert) skupili się na stworzeniu przedmiotów, które zawierają w sobie jakąś dowcipną historię: świąteczna choinka-świecznik służy przez cały rok, para świnek skarbonek nieustannie spiera się o poziom oszczędności, a puzzle drzewko pozwalają się zrelaksować przy z pozoru dziecięcej zabawie. Przedmioty WellDone wykonane są z litego drewna  i sklejki drewnianej ? są przyjazne, miłe w dotyku, estetyczne. Do ich produkcji, ze względu  na niewielkie rozmiary elementów, można wykorzystać drewno odpadowe, nie kwalifikujące się do innego wykorzystania. Podobnie jest w przypadku opakowań: to proste kartonowe tuby powstałe z recyklingowego materiału.

 WellDone-trojwymiarowy_puzz

WellDone jest marką zgodnie z założeniami partnerów projektu: Fundacji ?Być Razem?, UNDP, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Zamku Cieszyn silnie naznaczoną ideą ?dobrych rzeczy?. WellDone to pierwsza polska marka która reprezentuje design zaangażowany społecznie. Trzy designerskie przedmioty, do których dołączą wkrótce kolejne projekty, to nie tylko zabawne, pomysłowe gadżety ? to także szansa na lepsze życie dla ludzi, którzy je produkują.

WellDone

 Rekomendacje:

?Przedmioty WellDone to nie są zwykłe gadżety dekoracyjne. To rzeczy, które niosą ze sobą wartości, takie jak rzetelność, jakość, naturalność, społeczna odpowiedzialność. W ich powstawanie zaangażowanych jest wiele ciekawych osób. Z jednej strony, to młodzi projektanci, tworzący swoje pierwsze produkty pod kierunkiem naukowców i artystów związanych z warszawską ASP. Z drugiej strony, to aktywiści związani z Fundacją ?Być Razem? z Cieszyna, którzy od lat promują innowacyjne połączenie odpowiedzialnego biznesu z designem. I wreszcie trzecia grupa to wykonawcy produktu, którzy dzięki tym rzeczom mają szansę na pracę, podnoszenie swoich kwalifikacji i poprawę sytuacji materialnej.?

Agnieszka Orzechowska, Local Partnership Coordinator United Nations Development Programme (UNDP)

 WellDone-Choinka-swiecznik

 

?Jeśli chcesz na własne oczy zobaczyć wartość dodaną, kup produkty ?WellDone?. Powstałe dla cieszyńskiej Fundacji ?Być razem? projekty to nadzieja na lepsze życie osób, które z dizajnem zwykle się nie kojarzą. Na Zamku wierzymy, że dizajn pomaga! Teraz mamy dowody.?

Ewa Gołębiowska, Zamek Cieszyn

?Czy w świecie nadkonsumpcji i nadprodukcji przedmiotów projektowanie i powoływanie do życia kolejnych produktów ma sens?

Przedmioty z serii WellDone są pozytywną odpowiedzią na to pytanie. Dają realną i emocjonalną satysfakcję użytkownikom. Dają poczucie sensu pracy ich projektantom i wytwórcom. Dają realne wsparcie potrzebującym. Mają wpływ na poprawę jakości życia zarówno użytkowników jak i wytwórców.?

Michał Stefanowski, ASP w Warszawie

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (114 głosów, średnia: 4,81 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Agnieszka  6 maja 2017 14:45

    Ciekawe projekty, jednak nie do końca mnie przekonują. Trudno by mi je było z czymś zestawić. Jednak ważny jest w tym przypadku cel w jakim powstały te przedmioty.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany