Czy opalanie jest zdrowe ? Jak opalać się bezpiecznie?

Słońce pomaga nam w dobrym samopoczuciu, pomaga w niezbędnej do zdrowia syntezie witaminy D. W dodatku zapewnia nam piękna opaleniznę, poprawia wygląd na zdrowszy i pozwala się zrelaksować.  Wszystko może nam służyć, pod warunkiem, ze robimy to z głową. Nadmiar, nawet ukochanego słońca może być szkodliwe. Jak uniknąć poparzeń i plam pigmentacyjnych? Czy opalanie jest zdrowe ? Jak opalać się bezpiecznie?  Jak wybrać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny?   O sekretach bezpiecznego opalania opowiada Justyna Żukowska – Specjalista kosmetologii i Manager SPA Cottonina Villa & Mineral SPA Resort.

Fred Moon Unsplash.com

 

Czy opalanie jest zdrowe?

Słońce niewątpliwie korzystnie wpływa na nasz organizm i samopoczucie. Prawdą jest, że promienie słoneczne są źródłem witaminy D, która pełni niezwykle ważną funkcję w procesach wzrostu i zapobiegania krzywicy. Chroni również przed chorobami przewlekłymi, układu krążenia i stawów. Warto jednak zaznaczyć, że długie przebywanie na słońcu oraz nadmierna ilość promieni słonecznych stanowi prawdziwe zagrożenie dla skóry. Efektami zbyt długiego przebywania na słońcu są: oparzenia słoneczne, szybsze starzenie się skóry, zwiększenie ilości zmian barwnikowych, a co za tym idzie wzrost ryzyka zachorowania na czerniaka, a w najgorszym wypadku nowotwór skóry.

Jak opalać się bezpiecznie?

Najbezpieczniejsze jest unikanie bezpośredniego wystawiania skóry na promienie słoneczne. W szczególności między godziną 11, a 16 kiedy słońce świeci najintensywniej. Jeśli to możliwe, kosmetolodzy zalecają przebywanie w tych godzinach w cieniu. Ważny jest również dobór garderoby. Zakładając bawełniane ubrania – najlepiej z bawełny o gęstym splocie – częściowo zatrzymamy promieniowanie UV. Warto również wyposażyć się w okulary przeciwsłoneczne. Pamiętajmy jednak, że te prozdrowotne możemy kupić jedynie w sklepach optycznych, a nie w sklepach odzieżowych. Co prawda zapłacimy za nie więcej, ale będziemy mieli pewność, że okulary są bezpieczne dla naszych oczu. Częsta ekspozycja oczu na słońce może prowadzić do trwałych uszkodzeń siatkówki. Bardzo ważne jest również, aby 20 minut przed wyjściem na plażę nałożyć na skórę grubą warstwę produktu przeciwsłonecznego o odpowiednim faktorze i ponawiać aplikację preparatu co dwie godziny w wypadku starcia o z powierzchni skóry ręcznikiem, lub zmycia wodą. Żelazną zasadą jest również regularne nawadnianie organizmu.

 

Jaki filtr wybrać?

Aby właściwie dobrać kosmetyki do fototypu skóry i uchronić ją przed poparzeniami, należy go poprawnie zdefiniować. Klasyfikację w tym temacie opracował Fitzpatrick, dermatolog z Harvardu, który zdefiniował 6 typów skóry, w zależności od ilości zawartej w niej ilości barwnika- melaniny. Jej zawartość jest uwarunkowana rasą i ekspozycją na promienie UV.

Oto podpowiedzi do właściwego doboru filtra:

 • skóra biała, bardzo blada, z piegami, włosy o kolorze rudym lub blond, oczy niebieskie/zielone/piwne- skóra bardzo wrażliwa, trudno się opala, zawsze na czerwono- sugerowany filtr 50+
 • skóra blada, oczy niebieskie/piwne/zielone- trudno się opala, zawsze ulega podrażnieniom- sugerowany filtr 30-50+
 • ciemniejsza biała skóra – opala się łatwiej, rzadko ulega poparzeniom- sugerowany filtr 15-50+
 • brązowa, jasna skóra – łatwo się opala, mogą wystąpić minimalne oparzenia- sugerowany filtr 12-50+
 • brązowa skóra- opala się intensywnie, rzadko ulega poparzeniom- sugerowany filtr 8-50+ w zależności od nasłonecznienia,
 • ciemnobrązowa, czarna- mocno się opala, nigdy nie ulega poparzeniom słonecznym- filtr 8.

Więcej porad Justyny Żukowskiej oraz informacji o „Domowym laboratorium” znajdą Państwa na stronie www.cottonina.pl 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (131 głosów, średnia: 4,50 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Żanett  8 czerwca 2015 06:54

  Przyznam szczerze, że granice tego podziału na rodzaje skóry i przyporządkowanie do nich właściwego filtru, są nieco hmmm… trudne do sprecyzowania względem siebie. Nie wiem, czy jestem w kategorii „skóra blada”, czy jednak „ciemniejsza biała skóra” :p. Dla bezpieczeństwa jednak wybieram standardowo 30 🙂

  Odpowiedz
 2. basiaj  8 czerwca 2015 07:41

  Artykul jest ciekawy. Starsze osoby mocno opalone wzgladaja jeszcze starzej.

  Odpowiedz
 3. martucha180  8 czerwca 2015 08:01

  Ja niechcący w sobotę się troszkę spiekłam i to tylko prawą stronę…

  Odpowiedz
 4. bbo  8 czerwca 2015 09:36

  Pewnie, że nie jest zdrowe, ale przy odpowiedniej ochronie trzeba „łyknąć”c trochę promieni i pozytywnie się naładować!

  Odpowiedz
 5. Gocha  8 czerwca 2015 13:36

  Promienie słoneczne nie są źródłem witaminy D, ale powodują uwalnianie wit. D, z pokarmów które spożyliśmy! Ładnie wygląda opalona skóra, ale niestety jeśli wystawia się nadmiernie na słońce skutki mogą być nie za miłe. Nawet jeśli ktoś nie ma wrażliwej skóry podatnej na poparzenia, powinien się liczyć z tym, że skóra dopiero po latach (na starość) zaczyna pokazywać, jak była przez nas traktowana – wszystkie przebarwienia, przesuszenia, plamy starcze…

  Odpowiedz
 6. Kmakolagwa  8 czerwca 2015 17:21

  Uwielbiam leżeć na słońcu, oczywiście ze zdrowym rozsądkiem. Świetny artykuł.

  Odpowiedz
 7. lilka  8 czerwca 2015 19:16

  No tak miedzy 11-16 nie wolno sie opalac, a pozniej juz nie ma takiego slonca do opalania… jak zastosuje sieodpowiedni filtr i stopniowe opalanie … takie opalanie chyba jest bezpieczne… chociaz jak ktos paracuje na powietrzu to oplania juz nie uniknie:)

  Odpowiedz
 8. Anita  9 czerwca 2015 11:10

  Gdybym miała nie wychodzic na słońce pomiędzy 11-16, to w ogóle nie wychodzę..

  Odpowiedz
 9. lilkawodna  10 czerwca 2015 15:22

  Nie da się uniknąć słońca. Trzeba pamiętać, że wszystko z umiarem. Nawet opalanie.

  Odpowiedz
 10. Karolcia  30 maja 2016 09:59

  nie opłaca się moim zdaniem opalać po godzinie 16.. przecież wtedy Słońce jest już na tyle znikome że może lekko zaróżowiła by nam się skóra. Ja osobiście wolę południowe mocne Słońce, szybko się opalę tylko muszę na nim wytrzymać:)

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany