3 sprytne pomysły na zagospodarowanie miejsca pod zlewem

Szafka pod zlewem to jedno z najbardziej kłopotliwych miejsc w kuchni. Teoretycznie jest pod nią sporo miejsca, ale gdy uwzględnimy rury i komorę oraz inne elementy, wcale nie zostaje nam tak wiele opcji. Jak sprawić, aby przestrzeń pod zlewozmywakiem miało praktyczną funkcję i pomagało nam w codziennej organizacji kuchni?

Kosz na śmieci, ale nieco inny

Jeżeli masz trochę miejsca pod zlewozmywakiem, możesz wykorzystać je tradycyjnie, czyli do przechowywania kosza na śmieci. Wypróbuj wersję nieco bardziej ekologiczną. Czyli jaką? Po prostu segreguj śmieci! W polskich domach jeszcze to nie jest standardem, ale sytuacja powoli zaczyna się zmieniać.

Szafka pod zlewozmywakiem jest doskonała właśnie do pełnienia takiej funkcji. Na rynku bez problemu znajdziemy już zestawy kolorowych pojemników na różnego rodzaju odpady, które bardzo ułatwią codzienne funkcjonowanie domowników. Im masz więcej miejsca, tym lepiej, jednak nawet posiadacze skromnej przestrzeni mogą zainwestować w mniejsze kosze, aby nie tylko zagospodarować szafkę, ale przede wszystkim zatroszczyć się o środowisko.

Miejsce do przechowywania chemii gospodarczej

Pod zlewozmywakiem możesz również zaaranżować kącik, gdzie znajdować się będą np.:

 • środki do czyszczenia domu,
 • zapas ręczników papierowych,
 • gąbki kuchenne,
 • płyny do mycia naczyń,
 • zapas worków na śmieci,
 • szmatki.

Jeżeli masz w domu małe dzieci, koniecznie pomyśl o dokładnym zabezpieczeniu tego miejsca. W sklepach stacjonarnych i internetowych z łatwością znajdziesz takie blokady, które są łatwe w zamontowaniu i skuteczne. Jeśli chodzi o samo wnętrze szafki, najlepiej wyłożyć ją papierem i posegregować poszczególne produkty, aby zachować porządek.

Warto również zadbać o środki, które mogą łatwo się wylać. Można je na przykład włożyć do plastikowego lub gumowego koszyka, łatwego w czyszczeniu. Jeśli wtedy coś wydostanie się z butelki, łatwo jest wyjąć wszystkie produkty jednocześnie bez konieczności dokładnego czyszczenia wnętrza szafki.

Nie masz pomysłu na maksymalnie wykorzystanie miejsca w środku? Wykorzystaj ścianki boczne i drzwiczki. Można tam zamontować np. koszyczek na gąbki lub inne drobne produkty. Przyda się nawet wieszak na ściereczki czy uchwyt na ręcznik papierowy. Więcej takich sprytnych patentów na organizację w kuchni przeczytaj tutaj: dom.wp.pl/organizacja-szafek-i-polek-w-kuchni-jak-to-zrobic-6240747184580225a.

Montaż szuflady pod zlewem

Nie ma nic bardziej praktycznego od głębokich szuflad w kuchni, do których jest łatwy dostęp, a ty nie musisz nurkować, aby wydobyć z niej tę jedną, potrzebną rzecz. Żeby móc zainstalować takie rozwiązanie, należy najpierw dokładnie wymierzyć, ile miejsce potrzebuje komora zlewu. Wtedy pierwsza szuflada może być wąska, w kształcie litery U. Ta, która znajduje się poniżej, z kolei pomieści wszystkie najpotrzebniejsze akcesoria czy zapasy żywności. Jak widać, miejsce pod zlewem można zagospodarować na wiele sposobów.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (55 głosów, średnia: 4,36 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Jaworka  26 kwietnia 2018 18:41

  Pod zlewem i zlewozmywakiem mam w 100% zagospodarowaną przestrzeń

  Odpowiedz
 2. Weronika  26 kwietnia 2018 21:44

  Trochę krótki artykuł, ucieszyłabym się z większej ilości inspirujących zdjęć 😉

  Odpowiedz
 3. martucha180  29 kwietnia 2018 09:57

  Nic nowego.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany