Życie z zespołem suchego oka – porady dla codziennej ulgi

Zespół suchego oka może dotykać nawet 15% dorosłych. To specyficzna choroba oczu, której przyczyną jest nieprawidłowe nawilżenie powierzchni oka. Prowadzi to do dyskomfortu i wielu dolegliwości. Istnieją jednak sprawdzone sposoby niwelowania tej przypadłości. Co warto wiedzieć, jeśli doskwiera Ci zespół suchego oka?

Spis treści:

Zdjęcie autorstwa drobotdean na Freepik

Czym jest zespół suchego oka?

Zespół suchego oka to schorzenie okulistyczne, na które zapada coraz więcej osób na całym świecie. Co ważne, nie tylko dorosłych, ale również młodzieży.

Ta choroba oczu nie tylko wpływa na komfort, ale również proces widzenia. Polega na nadmiernym odparowywaniu filmu łzowego z powierzchni oczu, niedostatecznym wydzielaniu łez przez oko lub nieprawidłowym składem łez.

Zazwyczaj częściej na syndrom zapadają kobiety, jednak przyjmuje się, że najistotniejszym czynnikiem prowadzącym do rozwoju choroby jest nie płeć, ale styl życia, codzienne nawyki oraz choroby towarzyszące. Ryzyko wystąpienia syndromu rośnie wraz z wiekiem.

Jak objawia się zespół suchego oka?

Oczy wydzielają przez całą dobę tzw. film łzowy, który stanowi cienką warstwę ochronną pokrywającą powierzchnię rogówki i spojówki. Film nawilża, zabezpiecza i odżywia delikatną powierzchnię oka. Zmniejsza tarcie w trakcie mrugania i wspiera prawidłowe widzenie.

Prawidłowy film łzowy składa się z warstw. Na zewnątrz znajdują się lipidy, poniżej warstwa wodna i warstwa mucynowa. Chociaż film składa się w przeważającej większości z wody, jego 10 procent stanowią także białka, mucyna, sole mineralne i tłuszcze. Bez tych składników nie jest w stanie prawidłowo pełnić swojej funkcji.

Film wytwarzany jest w górnym kąciku oczodołu i odtwarzany w czasie każdego mrugnięcia. Co się dzieje, jeśli proces ten nie przebiega prawidłowo?

Objawami suchego oka są przede wszystkim zwiększona podatność oczu na zmęczenie, pogorszenie widzenia, nadmierne łzawienie, pieczenie i wrażenie „piasku” w oczach. Dodatkowo także przekrwienie spojówek i obecność wydzieliny surowiczej, którym towarzyszy uczucie suchości.

Objawy te występują przez cały rok, zazwyczaj jednak nasilają się zimą, gdy przebywamy dużo w pomieszczeniach ogrzewanych i z suchym powietrzem. Mogą także bardziej doskwierać wieczorami, po całym dniu pracy.

Przyczyny powstawania zespołu suchego oka

Zespół suchego oka jest zaliczany do chorób oczu o podłożu wieloczynnikowym. Może być powodowany przez choroby autoimmunologiczne, choroby przewlekłe i dermatologiczne. Skład filmu łzowego związany jest ściśle z gospodarką hormonalną, a więc zaburzenia endokrynologiczne mogą także być przyczyną nadmiernego wysuszenia oczu.

Bardzo istotnym czynnikiem powodującym rozwijanie się zespołu suchego oka jest praca z komputerem: pracując przed ekranem mamy tendencję do rzadszego mrugania, co prowadzi do gorszego nawilżenia powierzchni oka. Dodatkowo brak przerw w pracy z ekranem może negatywnie wpływać ogólnie na narząd wzroku, co także zwiększa ryzyko rozwoju omawianego zespołu.

Kolejnym czynnikiem jest noszenie soczewek kontaktowych. Niektóre osoby nie najlepiej reagują na codzienne używanie soczewek, które mogą uniemożliwiać prawidłowe nawilżenie powierzchni oka. Odpowiednio dobrany płyn do soczewek, w którym przechowuje się soczewki wielodniowe oraz regularne stosowanie kropli do oczu o działaniu nawilżającym może pomóc zniwelować ten problem.

Zespół suchego oka – leczenie

Leczenie zespołu suchego oka ogranicza się do niwelowania nieprzyjemnych objawów. Przede wszystkim, wskazane jest regularne stosowane kropli do oczu o działaniu nawilżającym, pozbawionych substancji konserwujących. Przy zaostrzeniu choroby wskazane jest włączenie leków przeciwzapalnych, które wydaje się z przepisu lekarza.

Na co dzień wskazane jest dbanie o higienę oczu. Przerywanie regularnie pracy przy komputerze i ćwiczenie akomodacji przez patrzenie w dal i na przedmioty znajdujące się blisko. Zalecane jest unikanie ekspozycji na czynniki drażniące, takie jak dym komputerowy czy suche powietrze.

Jeśli pacjent stosuje soczewki kontaktowe, zalecany jest kontakt z optometrystą lub okulistą, którzy pomogą dobrać soczewki odpowiednie dla tego rodzaju wrażliwych oczu oraz odpowiedni płyn do soczewek i krople wspierające nawilżenie.

Bibliografia:

Dry Eye Syndrome, Mark I. Golden, Jay J. Meyer, Bhupendra C. Patel, w: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 styczeń. Dostęp: 6 lutego 2024 za PubMed.

A Review on Dry Eye Disease Treatment: Recent Progress, Diagnostics, and Future Perspectives, Himangsu Mondal, Ho-Joong Kim, Nijaya Mohanto, Jun-Pil Jee; 2019 marzec. Dostęp: 6 lutego za PubMed.


artykuł sponsorowany

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (20 głosów, średnia: 4,80 z 5)
loading... zapisuję głos...