Życie seksualne po porodzie

Partnerzy, którym urodziło się dziecko, często doświadczają zmian w swojej seksualności. Nie zawsze dotyczą one jedynie czynników biologicznych czy medycznych związanych z faktem narodzin, ale także psychologicznych i społecznych.

 

Badania opublikowane w ostatnim numerze The Journal of Sexual Medicine szerzej poruszają problem seksualności po porodzie i mogą one pomóc pracownikom służby zdrowia w doradzaniu rodzicom w tej sprawie.

Badania seksualności po narodzinach potomstwa zazwyczaj skupiają się na biologii reprodukcyjnej kobiety. Głównie chodzi o zmiany hormonalne, które towarzyszą kobietom podczas ciąży, po porodzie i w okresie laktacyjnym. Wszystko to wpływa na popęd seksualny, a także aktywność seksualną. Natomiast naukowcy amerykańscy przyjrzeli się temu, jak po porodzie wygląda życie intymne obojga partnerów. Podkreślają, że może to być niezwykle istotne w późniejszym postrzeganiu własnej seksualności zarówno dla kobiety, jak i dla mężczyzny.

Sari van Anders – naukowiec z Uniwersytetu Michigan w Ann Arbor i jej koledzy zbadali seksualność po porodzie jako proces społeczny i relacyjny, koncentrując się na obojgu rodzicach. W badaniu tym wzięło udział 114 partnerów. Ankieta została przeprowadzona w okresie trzech miesięcy po urodzeniu potomka. Zwrócono uwagę na doświadczenia fizyczne, społeczne, psychologiczne i relacyjne.

Naukowcy doszli do wniosku, że doświadczenie narodzin ma bardzo silny wpływ na seksualność obojga partnerów. Z przeprowadzonej ankiety wynika, że zmiany związane były przede wszystkim z procesami relacyjnymi i społecznymi. Niski popęd partnerów był w dużej mierze powiązany z opieką nad noworodkiem – głównie ze stresem i zmęczeniem, jaki towarzyszą opiece nad małym dzieckiem.

Nie odnotowano natomiast żadnych powiązań między problemami zdrowotnymi a seksualnością, nie jest to więc aspekt, który mógłby wpłynąć na życie seksualne.

Ważne jest, aby zbadać większą ilość wymiarów seksualności, aby mieć całkowitą pewność, po której stronie leży problem, a następnie szukać sposobów na jego zwalczenie – podsumowują amerykańscy eksperci.

Źródło: http://www.biomedical.pl/aktualnosci/rodzice-i-ich-zycie-seksualne-po-porodzie-11560.html

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (214 głosów, średnia: 4,61 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Masza  8 sierpnia 2013 08:16

  Taka jest prawda,dziecko wymaga od nas 100% uwagi,jesteśmy zmęczeni i niewyspani.Poza tym zanim kobieta dojdzie do siebie po porodzie też musi minąć trochę czasu.

  Odpowiedz
 2. gusia.  8 sierpnia 2013 08:26

  Końcówka art. mi się podoba,że trzeba zbadać większą ilość wymiarów-później szukać sposobów.Zmęczenie i praca przy dziecku,aż takiego wpływu nie ma.

  Odpowiedz
 3. efffciaa  4 kwietnia 2016 13:36

  Mi najbardziej przeszkadzał obwisły brzuch , którego – krótko mówiąc się po prostu wstydziłam . Poza tym wróciłam do formy szybko i życie seksualne wróciło na swój dawny tor 🙂

  Odpowiedz
 4. ewalub  26 września 2016 15:20

  Ja fantastycznie się czułam i wyglądałam po porodzie. Od razu zrzuciłam zbędne kilogramy, został tylko większy biust (i kilka rozstępów), więc w sypialni nie miałam się czego wstydzić 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany